DOLAR 13,53550.08%
EURO 15,4606-0.04%
ALTIN 789,970,05
BITCOIN 582602-0,19%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

ABONE OL
Aralık 5, 2019 12:00
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5 Aralık 1934’de Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınırken, o dönemde Avrupada ki bazı gelişmiş ülkelerde bile kadınların bu hakkı bulunmuyordu. Kadınlar, bu hakka Fransa’da 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952, Belçika’da 1960 ve İsviçre’de 1971 yılında kavuştular.
İlk Türk devlerinde erkekle eşit haklara sahip olan kadınlar! Hatta öyle ki; Orhun Kitabeleri’nde yer yer “Hakan ve Hatunun Buyruğu” sözü ile başlayan ifadeler yer almaktadır. Kağanın emirnameleri sadece “Hakan buyuruyor ki‟ ifadesiyle başlamışsa geçerli kabul edilmezdi.  Bu sözler ilk Türk devletlerinde kadının yönetimde söz sahibi olduğunu göstermektedir.
Osmanlı devletinin kurulması ve yavaş yavaş Arap kültürünün benimsenmesi; kadınları nüfus sayımlarında bile yer almadığı hiçlik noktasına getirdi. Sadece erkeğine itaat eden, söz hakkı olmayan bir kadın profili oluştu.

Ta ki Cumhuriyet kurulup, Mustafa Kemal Atatürk tarafından toplumun temeli kadındır bilinci yerleştirilip erkeklerle eşit haklara sahip olana kadar!

Peki bu gün?  Anayasa’da erkeklerle eşit haklara sahip olan kadının yasalarla korunan bir çok hakkı var. Fakat kadınlarımızın en temel hakkı olan yaşama hakkı bile korunamıyor. Yasalar uygulanmıyor. Kadınlara adeta sizin nefes alma hakkınız bizim kararlarımızla sınırlı kaderinize boyun eğin ve susun mesajı veriliyor, bu bilinç yerleştirilmeye çalışılıyor.

Özgür iradesi ile karar veren kadınların şiddet görmesi, hatta öldürülmesi doğal bir sonuçtur algısı yerleştiriliyor. Giyimi, gezmesi, gülmesi, hatta çıkma veya evlenme teklifini reddetmesi öldürülmesi için gerekçe gösteriliyor. Katile ceza indirimi uygulanıyor. Kadın devlet eliyle yeniden, Cumhuriyet ile kurtulduğu hiçlik noktasına geri çekilmeye çalışılıyor.

Eğitimde, iş hayatında, özel hayatında uygulanmayan yasalarla adeta yoksunuz mesajı veriliyor.

Artık 5 Aralık’da kazanılan hakları, kadınlar adeta toplumla ve devlet kurumları ile uygulatma savaşı verir hale geldi.

Ama unutmasınlar ki kadınlar o hakları çok zor kazandı. Ve artık haklarının farkında olan ve bunun mücadelesini vermekten çekinmeyen kadınların da varlığını yok sayamazsınız! Yok sayamayacaksınız da!

Kadınlara, bu gün uğruna savaşabilecekleri hakları armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve rahmetle anıyoruz.
İbrahim Bilgin

Hasta ve sapık zihniyetin kurbanı olan, öldürülen tüm kadınlarımızın anısına saygıyla!

blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP