DOLAR %
EURO %
ALTIN 790,830,62
BITCOIN 563005-0,55%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Asgari Ücret Tespit Süresi Yaklaşıyor 2020 Yılında Asgari Ücret Ne Olacak?

Asgari Ücret Tespit Süresi Yaklaşıyor 2020 Yılında Asgari Ücret Ne Olacak?

ABONE OL
Kasım 21, 2019 15:02
Asgari Ücret Tespit Süresi Yaklaşıyor 2020 Yılında Asgari Ücret Ne Olacak?
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari ücret tespit süresi yaklaşıyor 2020 yılında asgari ücret ne olacak?
Ülkemizde Milyonlarca insanın asgari ücretle çalıştığını biliyoruz. Ancak günümüz ekonomik koşulların zorluklarına bakıldığında, çalışma yaşamının en dezavantajlı kesimini asgari ücretliler ve altında ücret alanlar oluşturmaktadır. Ebette ki asgari ücret pazarlığı en çok bu kesimleri ilgilendirdiği bilinmektedir. Dolayısıyla Hak-İş, DİSK ve Türk-İş’in bu yıl pazarlık masasına birlikte oturmaları ve birlikte bu kesimlerin hak ve menfaatlerini savunmaları oldukça anlamlı olacaktır. Ancak Zam oranı henüz belli olmamakla birlikte Hükümetin ( YEP ) Yeni Ekonomik Programında 2019 yıl sonu enflasyonu yüzde 12 oranında, 2020 yıl sonu enflasyonu ise yüzde 8.5 oranında olabileceği ihtimalinden hareketle Kesin olmamakla birlikte asgari ücrete yapılacak olan zammın’ da bu rakamlar dikkate alınarak yapılması muhtemel olacaktır.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren Asgari ücrette kritik dönem yaklaşmak üzere, Milyonlarca insanın asgari ücretle veya altında çalıştığını göz önünde bulunduracak olursak eğer yapılacak artış oranlarının milyonlarca kişiyi ilgilendirdiğini söylemek mümkün. Ancak en önemlisi bu pazarlığın Aralık ayında toplanacak olan asgari ücret tespit komisyonu üyesi olan sendikaların temsilcilerinin performansı belirleyecektir. Elbette ki, asgari ücretle çalışan ve kısıtlı bütçeyle geçinerek devletin ve toplumun hiçbir sosyal olanaklarından yararlanmadan yaşamlarını sürdüren bu dezavantajlı kesimlerin insanca yaşama haklarına sahip olmaları oldukça önemlidir. Çünkü onlar da çocuklarını iyi eğitebilecek, Devletin ve toplumun tüm sosyal alanlarından yararlanabileceği, asgari 4 kişilik ailenin geçinebileceği, insanca yaşayabileceği bir ücrete sahip olması gerekir.

blank

İşte Aralık ayında en büyük görev toplanacak olan Sendika temsilcilerine düşmektedir. Bu dezavantajlı kesimlerin haklarını sonuna kadar savunacak olan sendikacıların omuzlarında bir yük olarak durduğunu hatırlatmakta yarar olduğu kanısındayım.

Dolayısıyla geçen yıl asgari ücrete yapılan  ( 417,00 ) TL’ lik zammın Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin asgari ücret sınırında çalıştığını hatırlatırsak, ülkemiz ekonomik koşullarında yeterli olmadığını Asgari ücretin şu an açlık sınırında olduğunu tekrar bir kez daha görevli sendika yönetimlerine hatırlatmak isterim.

Sendikalar İşçilerin haklarını Her koşulda sonuna kadar birlikte savunmalıdır.

13 Kasımda bir araya gelen 3 konfederasyon yönetimleri birlikte hareket edeceklerine dair verdikleri mesaj elbette ki umut vericidir. Ancak önemli olan niyettir. Masada gerçek anlamda niyetini işçilerin lehine kullanarak işçinin haklarını “ Hak verilmez alınır “ ilkesinden hareketle her ne koşulda olursa olsun sonuna kadar birlikte savunup iyi bir kazanım elde ederlerse hem işçiler kazanmış olacak hem de toplumun nezdinde itibar kazanmış olacaklardır..

 Ama geçmişteki toplantılarda olduğu gibi, olsun diye kerhen mücadele verdik olmadı gibi soyut davranışlar sergileyerek savunurlarsa hiçbir kazanım elde edilemeyeceği gibi milyonlarca insanı hayal kırıklığına uğratacaktır.

Zira, sendika ağalığı misyonu algısı toplumda hakimken, kazanım elde edilmemesi halinde de toplumda sendikacıların güveni sarsılacağı bilinmelidir. Kaynak:Sözcü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP