DOLAR %
EURO %
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5839620,09%
İstanbul

AZ BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BOĞAZLIYAN KAYMAKAMI

ABONE OL
Ocak 21, 2021 17:48
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

*BOĞAZLIYAN KAYMAKAMI *
Yine bu günkü yazımda, sizlere, tarihimizden bir sayfa ve yaşanmış bir olaydan söz edeceğim dostlar.
Çünkü tarih bizi dünle bu güne bağlar, ve alacağımız derse, noktası ile virgülü koyar…
Buyrun birlikte okuyalım…
*… MİLLİ ŞEHİDİMİZ BOĞAZLIYAN KAYMAKAMI KEMAL Bey, i..

Yaptıkları mezalim, isyan ve terör olayları nedeniyle Osmanlı hükümetince tehcir edilmek zorunda kalınan, , yani Ermenilerin ülkemizden, göç ettirilmesi esnasında, görev alan bazı yöneticiler ile ilgili, ülkemizi işgal etmiş,olan ingilizlerin isteği ve baskısı üzerine, asılsız soruşturmalar açılır….
Bunlardan birisi de Yozgat bölgesinde Müslümanları katleden, Ermenilerin göç ettirilmesinde görev alan Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’dir…
İşgalci Rus ordusuyla işbirliği yaparak Türk Ordusu’nu arkadan vuran, masum halka katliam uygulayan “Taşnak” çetelerine karşı dönemin askeri yöneticileri; Osmanlı Hükümeti’ne, Rus ve Balkan ülkelerinin Türklere yaptığı gibi Ermenileri Rusların üzerine sürme veya cephe gerisine sevk etme tercihini sunar….
Osmanlı Hükümeti harp döneminde alınabilecek barışçı tedbirlerden biri olan “geçici sevk ve iskan kanunu”nu çıkarır.
Bunun üzerine bir kısım Ermenileri ülkenin güvenli bölgelerine nakleder….
Bu kanunun gereğini uygulayan Türk yöneticileri mahkemeye verilir, önce suçsuz bulunurlar. Ancak İstanbul’un işgal edildiği Damat Ferit Hükümeti’nin işbaşında bulunduğu bir ortamda, İngilizlerin baskısıyla uygulanan “kurban arama siyaseti” sonucunda, Türk yöneticiler hakkında yeniden soruşturma açılır….

blank


İtilaf devletlerinin kontrolündeki İstanbul’da Ermenileri göç ettirmeye zorlama suçu bahane edilerek vatanseverler her yerde aranır, sıkıştırılır…. Yargılamalar bir “Ermeni intikam hareketine” dönüşür.
Daha sonra Atatürk ve silah arkadaşları hakkında da idam kararı verecek olan Nemrut, Mustafa Divan-ı Harbi, Ermeni yalancı şahitlerin delaletiyle Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey, Urfa Mutasarrıfı Mehmet Nusret Bey, Diyarbakır Valisi Mehmet Reşit Bey hakkında idam kararı verir…
Dr. Mehmet Reşit Bey soruşturma devam ederken Bekir Ağa Bölüğü’nden kaçar… yakalanacağını anladığı anda da 6 Şubat 1919 günü intihar eder….
İlk idam edilen Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey olur…. Oysa görevini yapmakla yöre halkını o, katliamdan kurtarmıştır…
Kemal Bey sırf İngilizler istedi diye Mahkeme Başkanı Nemrut Mustafa Paşa tarafından, 8 Nisan 1919’da idama mahkum edilir ve idam edilir…
Verilen hüküm 10 Nisan 1919 günü Beyazıt Meydanı’nda yerine getirilir.
Urfa Mutasarrıfı Mehmet Nusret Bey de 5 Ağustos 1920 günü idam edilir…
Kemal bey’e uygulanan bu haksız idam halk tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştır…

blank


Şehidimizin son sözleri ;
“Sevgili vatandaşlarım, ben bir Türk memuruyum. Aldığım emri yerine getirdim. Vazifemi yaptığıma vicdanım emindir. Sizlere yemin ederim ki ben masumum, son sözüm bu gün de budur, yarın da budur. Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Eğer adalet buna diyorlarsa kahrolsun adalet!..”
Kemal Bey’in idam sehpasına çıkarken son sözleri ‘’Yaşasın Millet’’olmuştur.
Türkiye Büyük Millet Meclisi 14 Ekim 1922’de çıkardığı özel bir kanunla Kemal bey’i”Milli Şehit” olarak kabul etti…
Millet, ve Vatan perverliğin en büyük örneklerinden biridir bu olay… Herkes vatanını sever elbette bunu ölçülemez mümkün değildir, ama o uğurda, baş vermek ise yüzyıllarca unutulmaması gereken tarihe düşülen en büyük yıldızlı nottur..
sağlıcakls, kalın, hoş kalın dostlar.
TAŞKIN’CA – Hüseyin Taşkın
25 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

Yazarın Diğer Makale ve Yazılarına Göz Atmak İster Misiniz!

http://ozgurifade.com.tr/sari-cizmeli-memmed-aga/
http://ozgurifade.com.tr/sari-kehribar/
http://ozgurifade.com.tr/bizi-mubah-bitirdi/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP