DOLAR 13,52540.62%
EURO 15,35320.03%
ALTIN 789,130,40
BITCOIN 565046-0,82%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhuriyet Camii’nde Engellilere Belediye Engeli! Asansör ve Tuvalet Yasak!

Cumhuriyet Camii’nde Engellilere Belediye Engeli! Asansör ve Tuvalet Yasak!

ABONE OL
Şubat 28, 2021 18:09
Cumhuriyet Camii’nde Engellilere Belediye Engeli! Asansör ve Tuvalet Yasak!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL


İstanbul’un nüfusu 500 bini geçen ilçelerinden Maltepe’nin Merkez de yer alan Cumhuriyet Camisinde yaşananlar insana pes dedirten cinsinden.
Günlük yaşamsallıktan ibadet ve vefat edenlere yapılan hizmetle Maltepe’nin en yoğun işleyişine sahip; ayrıca dışarıdan günlük ortalama 100 bin kişilik insan sirkülasyonuyla ilçenin en büyük ibadethanesi Cumhuriyet Camii Maltepe Belediyesi sayesinde varlık içinde adeta yokluk yaşıyor.

Belediye Camiye gelen engelli vatandaşlar için engelli asansörü ile engelli tuvaleti yaptı, sonrada kapısına kilit vurdu! Engelliler ve cami cemaati için kullanımlık değil sadece seyirlik olarak cami bahçesinde yer alan asansör ve tuvalet adeta tarihi eser oldu.

CAMİ DERNEĞİ: ONLAR BİZE BAKIYOR UZAKTAN, BİZ DE ONLARA
Cami dernek yönetimi konuya ilişkin ”Belediye asansör yapacağım, tuvalet yapacağım dedi; yaptı bitirdi ama kapısı kilitli, kullanmak isteyen gelsin belediyeden kart verelim, kart yoksa tuvalette yok asansörde yok. Kartı bize verin ihtiyaç duyulduğunda biz açıp kapatırız dedik, kabul etmediler, asansör ile tuvalet kendi mallarıymış. Şimdi öyle kapalı orada duruyorlar, onlar bize bakıyor bizde onlara uzaktan bakışıp duruyoruz”

VATANDAŞ: BU TUVALET İLE ASANSÖR NİYE YAPILDI ANLAMADIK
Cami etrafından esnaflık yapan vatandaşların konu hakkında ki görüleri; ”Belediye bunları yaptı, neden yaptı, niçin yaptı, kime yaptı anlamadık; camiye gelen engelliler buraları kullanamıyor. Zaten asansör ilk yapıldığında çalıştı daha sonra hiç çalışmadı, belediyecilere sorduğumuzda bozuk diyorlar”

MÜFTÜLÜK ANAHTARLARI İSTEYECEK
Sorunu aktardığımız Maltepe İlçe Müftülüğü: ‘Bu durumu bilmiyorduk, haberimiz olmadı; bunlar doğru şeyler değil. Kim olursa olsun biri ibadethane için asansör yapıyorsa tuvalet yapıyorsa anahtarını orada ki yetkililere teslim eder gider. Belediyenin bu tavrı anlaşılır değil, dilekçe ile başvurup her iki yerin anahtarının cami yönetimine teslim edilmesini talep edeceğiz’
Konunun takipçisi olmayı sürdüreceğiz.

KAMU HİZMETİNİ YAP SONRADA ÇÖK!

Ben yaptım düz mantığı ile Maltepe halkının vergileri ile yaptığı sözüm ona bir hizmeti insan aklını ve mantığını almayacak bir şekilde elinde tutmanın ve engelli vatandaşların bu yapılan asansör ve tuvaleti kullana bilmek için kapısına gitmeye mecbur bırakmanın nasıl bir belediyecilik anlayışı olduğunun takdirini okuyucularımıza bırakıyoruz.

Günü birlik o Cami civarından geçerken yada bir cenaze için bulunan dışarıdan gelen engelli vatandaşların ne yapacağı ise Maltepe Belediyesinin çok da umurunda olmasa gerek.

blank

ENGELLİLERE ERİŞİMİ DİYANET SAĞLAMALIYDI
Bu konuda başka dikkat çeken bir hususta hiç kuşku yok ki çok kişinin de aklına gele bileceği üzere; Bir çok Bakanlıktan çok daha fazla Milyarlık bütçesi olan Diyanet ileri başkanlığının ve keza bahse konu altın da bir çok işletmeyi kiracı olarak bulunduran ve milyonluk kira gelirine sahip Cumhuriyet Cami yönetiminin engelli yurttaşlar için kendi imkanlarını harekete geçirmeyip belediyeden medet ummaları da aynı şekilde anlaşılır değil.

CAMİNİN TABELASI NEDEN YOK?
Bu arada kapısında ismi yer almayan bir çok insanın Merkez Cami diye tanımladığı bu caminin isminin Müftülükte edindiğimiz bilgiye göre Cumhuriyet Cami olduğu gerçeği karşısında Diyanet İşleri Başkanlığının bu Caminin tabelasının neden olmadığına bir açıklama yapması gerektiği kanısındayız.
15 Ocak 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP