DOLAR 13,56180.21%
EURO 15,39240.46%
ALTIN 795,390,77
BITCOIN 5721001,41%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

CHP’Lİ BELEDİYENİN RANT PROJESİNE STK’LARDAN DAVA

ABONE OL
Şubat 28, 2021 15:27
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Maltepe Chp belediyesi tarafından uygulanmak istenen rantsal dönüşüm projesine karşı ‘Yerinde Dönüşümü’ savunan Gülsuyu ve Gülensu mahalleleri STK’ları bölge idare mahkemesinde dava açmıştı.

blank

Bu gün görülen (27 Ekim) açık duruşmaya ilişkin STK’lardan gelişmelere ilişkin bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şöyle denildi.

”Mahallemizin imar planlarına açmış olduğumuz, davanın ilk kez yapılan açık (muhtemelen karar) duruşması görüldü.
Gülsuyu eski muhtarımız Yaşar Alçınkaya
Gülsuyu önceki dönem muhtar adayımız Talat Duman
Gülsuyu önceki dönem muhtar adayımız Talip Yıldırım
Gülsuyu önceki dönem muhtar adayımız Cahit Saruca
Cemevi derneği başkanı Erdinç Yılmaz
Güzelleştirme derneği başkanı Çetin Armutlu
Kadın dayanışma derneğinden Sevgi Delibaş
Gülsuyu Gülensu Güldam dan Zehra Demir
Gülsuyu Gülensu Güldam Başkanı Yücel Demir
Gülsuyu Gülensu Güldam dan Yavuz Akdeniz
Gülsuyu Gülensu Güldam dan Enver Delibaş
Çorumlular derneğinden Devrim Dokuyan
Donatı alanlarından Halim Yılmaz
Genç kuşaktan Taylan Delibaş
Salgın hastalık sebebi ile yukarıda yazdığımız sınırlı bir katılımla mahallemizi temsil etmeye çalıştık.

blank

Aşağıdaki metinle, mahallemizde uygulanmaya çalışılan planla ilgili iddialarımızı mahkemeye sunduk.
MAHALLELER BİRLİĞİNİN Gönüllü hukukçusu Erbay Yucak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Davaya konu olan Gülsuyu Gülensu imar planları ile ilgili bilirkişi raporundaki tespitlerine katılıyoruz.
Mahallemizde çokça belirsizlik ve buna bağlı olarak kaygılara yol açan planlara itiraz için birçok komşumuzun buraya katılımını salgın hastalık sebebi ile sınırlamak zorunda kaldık .
Temsili olarak duruşmada hazır bulunuyoruz .Donatı alanında kaldığı için geleceği ve güvencesi olmayan komşularımızda burada zaman yeterli olur da onlara da söz hakkı verirseniz kendilerini ifade etmek isterler.
Seçim dönemlerinde kırk yıllık sorunu çözeceğiz diyen siyasetçiler mahalleyi adeta su yoluna çevirmişlerdi gelin görün ki planlar askıdan indikten sonra bulun bir yönetici bulabilirseniz.
Birçok belirsizliğin olduğu plana mahalle derneklerinin itirazı sonrasında Maltepe belediyesi bir cevap verme nezaketini bile göstermemiştir.
Dava açma iradesine gelecek olursak her ne kadar GÜLDAM üzerinden dava açılmış olsa da dava açma mahallede kadın dayanışma evinde yapılan mahalle toplantısında alınan karar sonrasında gerçekleşmiştir. Sadece dernek yönetiminin kararı değildir. Başkan yardımcısı bir toplantıda açılan dava gündeme gelince GÜLDAM bizim hasmımızdır onlarla bir daha görüşmeyiz diyecek kadar mahalleye yabancılaşmışlardır.
İmar planları yeniden yapılanma ve buna bağlı olarak tapulanma ile hak sahipliğini sağlar.
Tapu sorununu çözmek ve mahallede sağlıklı planlı bir dönüşümün yolu açılsın ama hiç kimse kayrılmadan hakkaniyetli bir dönüşüm olsun bu en büyük talebimizdir.
Bir yıllık süre zarfında sadece 240 komşumuz tapusunu alabilmiştir alınan tapuların bir çoğunun belediye hisseli olması Maltepe belediyesi yerlerimize ortak mı oluyor sorusunu akla getirmektedir.
Tapu alımında Türkiye nin hiçbir tarafında görülmeyen bir uygulama dayatılmış Belediyenin çıkarlarını önceleyen fakat mahallelinin haklarını yok sayan bir taahhütname imzalatılmaktadır.
Mahallelinin yasal haklarının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.
Davadaki temel itirazlara gelecek olursak
1- Bilirkişinin tespit ettiği üzere Serbest nizam yapılaşma ile ucu açık bir yoğunluk vardır tahmin edilemez boyuta gelebilir nüfusu kontrol altında tutacak bir karar ,hüküm bulunmamaktadır.
2-Donatı alanları yetersizdir
İBB nin yeşil alan kişi başı 10 m2 olmalı görüşü yok sayılmış planda sadece kişibaşı yeşil alan 1.81 m2 de kalmıştır.
146 Hektarlık alanda ve 64.000 kişinin yaşayacağı mahallede defalarca uyarmamıza rağmen sadece bir sağlık tesisi konmuştur.
Eğitim alanlarının ise 4 lise ve 3 ilköğretim okulu ile yetersiz kalacağı apaçık ortadadır.
3-Donatı alanlarında kalıp hak sahipliği belirsiz olan komşularımızın durumu
Yüzlerce komşumuzu ilgilendiren bu soruna belediye yetkilileri herhangi bir yapı adasını işaret etmekteler aynı zamanda sorularımıza cevabın ancak dönüşüm başladıktan sonra verilebileceğini söylemektedirler. hangi yapı adasında hangi koşullarda hak sahibi yapılacaklarının belirlenmediğini ve güvenceye alınmadığını, sadece söz vermenin yeterli olmayacağını . Bu belirsizlikler olduğu sürece bu planın bu mahalleden onay almayacağını özellikle belirtmek isteriz.
Donatı alanında kalanların % 10 kesintiye uğradığı donatı da kalmayanların kesintiye uğramadığı bir uygulamanın eşitsizliğe yol açtığı da sabittir.
Tüm bu sebeplerden ötürü , üç tane plan notu için verilmiş olan yürütmeyi durdurma kararının genişletilmesini hatta tüm planın yürütmesinin durdurulmasını talep ederiz.”
28 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

İLÇE HALKIYLA KAVGALI BİR BELEDİYE BAŞKANI

Kılıçdaroğlu’nun Maltepeye zorla belediye başkanı yaptığı hemşehrisi Ali Kılıç ilçede ki tek Cemevi üzerinden de belediye başkanı olduğu 2014’ten beri tezgahlar çevirerek, Cemevine çökmeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Maltepe’de 30’dan fazla Alevi yöre derneği Cemevi Derneği ile Chp’li Maltepe belediyesine karşı deklarasyon yayınlamıştı.

http://ozgurifade.com.tr/cemevine-cokmeye-calisan-belediyeye-tepki/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP