DOLAR 13,53550.08%
EURO 15,4606-0.04%
ALTIN 789,970,05
BITCOIN 582602-0,19%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Delege seçimleri demokratik miydi?

Delege seçimleri demokratik miydi?

ABONE OL
Şubat 28, 2021 19:16
Delege seçimleri demokratik miydi?
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’de delege seçimleri yapıldı. Sn. Kılıçdaroğlu, delege seçimlerine hiçbir şekilde müdahale edilmemesi konusunda uyarıda bulundu! Adaletten bahsederken ‘CHP delege seçimleri demokratik miydi?’ sorusu akla takılıyor.

Sadece gözlem için bulunduğum Maltepe- Küçükyalı’da gerçekleşen seçimlerden edindiğim izlenimleri belirtiyorum sadece… Peki, ne oldu? Kısaca bakalım. Listeler hazırlandı. Ve kısa bir süre kala iki ayrı liste hazırlanacağı duyuruldu… Bunun mantığı neydi peki? İstanbul Anadolu yakasında birkaç mahalle dışında belediye tarafından belirlenen listeler kazandı. Belediyelerin gücü kendi belirledikleri isimlerin kazanabilmesi için kullanıldı..Hatta Atatürk bile afişlerde kullanıldı..Kırmızı liste diyenler Atatürk’ün yolunda! Peki, mavi liste düşman kuvvetlerimiydi? Belediye yetkilerinin yaptığı kulisler, verilen vaatler, kırmızı listenin kazanacağına dair arandıklarını söyleyen insanlar… Seçimin sonucu önceden belliydi ve oy kullanma işlemi sadece formalite olarak yapılacaktı adeta! Hatta sonuç açıklandı ve alkışlarla yendik nidaları yükseldi!!! Sonrasında kutlama için yine belediyenin araçlarıyla yemeğe gidildi…
Peki, bu güç gösterisi neden ve kime karşı kullanıldı? Kazanan listenin kazandığı zafer kime karşıydı?
Karşı listede yine Cumhuriyet Halk Partisi için çalışan, seçim zamanı alanda kapı kapı gezen, kendi ceplerinden seçmenlere telefon açıp oy kullanması için hatırlatmalar yapan; ama oy karşılığı seçmene vaat veremeyen emekçi partililer… Mavi listedeki partililerin oy verme sırasında, her şey partimiz için karşı liste de bizim partimizden diyip; oy sayımı tamamlandığında karşı listenin yendik sözünü duyduklarında yaşadıkları hayal kırıklığı her birinin yüzlerinden okunuyordu. Sanki iki ayrı parti arası bir seçim vardı ortada…

Kazanan kim oldu sizce? Kısa vade için yapılan hesaplar,ticari kazanımlar..Bulundukları konumu bir süreliğine de olsa sağlama alma telaşında olanlar az da olsa kazandı evet..Peki Cumhuriyet Halk Partisi? Dar alanda da olsa Partiyi kendi içinde böldünüz. Cansiperane çalışan partilileri küstürdünüz ve partililer arsında kutuplaşmaya neden oldunuz. Birlik beraberlik mesajları vererek seçimi tamamlayan mahallerde oldu. Yürekten kutluyorum bunu başaranları.
Keşke bu uygulama yapılmasaydı. Keşke insanların kafalarında, ilkelerine inandığı oy verdiği parti ile ilgili soru işareti bırakılmasaydı..Kırgınlıklar olmasaydı..Tabii ki bu bir seçimdir..Kazanan da olacak kaybedende..Ama insanların seçim sabahı gelerek kırmızı liste kazanacak dün gece arandık söylemleri bu seçime büyük gölge düşürdü.
Kısacası partimizin imajı düşünülmeden kişisel çıkarlar uğruna yapılan hamleler bize zarar verdi. Umuyorum CHP yönetim kademesi bu tür olumsuzlukları görür ve bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için gerekli önlemleri alırlar. Parti içinde arkasına aldığı belli güçlerle diğer partililer üzerinde üstünlük kuran kişilerin partiye verdiği zararı görürler ve bu sıkıntıya bir çözüm getirirler. Unutmamalıyız partimizle ilgili yansıyan her olumsuzluk bize zarar veriyor. Demokrasiyi savunan bir parti olarak demokrasiden ödün vermemeliyiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP