DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5838250,39%
İstanbul

AZ BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

GÜLDAM’DAN MALTEPE BELEDİYESİNİN RANT PROJESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

GÜLDAM’DAN MALTEPE BELEDİYESİNİN RANT PROJESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

ABONE OL
Şubat 28, 2021 14:21
GÜLDAM’DAN MALTEPE BELEDİYESİNİN RANT PROJESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GÜLDAM’DAN MALTEPE BELEDİYESİNİN RANT PROJESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA
Maltepe Belediyesinin Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük Mahalleleri rant projesine tepkiler dinmek bilmiyor. Gülsuyu-Gülensu Derneği GÜLDAM sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

blank

Gülsuyu,Gülensu ve Başıbüyük Mahallelerimizde ki Komşularımız:
”GÜLDAM Mahalle derneği olarak 2019 haziranın ilk günlerinde özellikle donatı alanında kalan adalardan katılımın olduğu toplantıda imar planlarına dava açma kararı çıkmıştır.

Açılan dava kesinti oranları ile -tapular ile alakalı değildir. Dava açıldığı tarihlerde tapu işlemleri yeni başlamış idi. Açılan dava Donatı alanında kalanların durumunun belirsizliği -Güvencesizliği , Planın yoğunluk artırıcı özellikleri ,Üst ölçekli plana uyumsuzluğu,Planlama bütünlüğüne aykırılığı,hukuka ve eşitlik ilkesine aykırılığı üzerinden açılmıştır.

Bilirkişi raporları taleplerimizin bir kısmını uygun bulmuş mahkeme de bunlar üzerinden yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

Rant odaklı dönüşümlerle mücadele eden mahallelerin mücadeleleri ile ilgili birkaç cümle kurmakta fayda var.

Gülsuyu -Gülensu mahalleleri olarak bileşeni olduğumuz “MAHALLELER BİRLİĞİ” İstanbul da 56 Mahalle olmak üzere Ankara ,Eskişehir,İzmir Kocaeli,Düzce gibi illerde çıkar ve menfaate dayalı ,kamusal alanları da talan eden, rant odaklı dönüşümlere karşı mücadeleyi merkezine almış mahallelerin birlik ve mücadele yapısıdır. İçinde Fikirtepe’den tutunda Sarıyer ve Gaziosmanpaşa’nın birçok mahallesi vardır. Bu mahallelerle kader birliğimiz vardır.

Bizi yok sayan rant odaklı imar planı ve uygulamalarına aynı kaderi paylaşan bu mahallelerle dayanışma içinde olarak karışı durabiliriz.

Daha önceki yazıda da bahsettiğimiz gibi Yasal kesintilerle ilgili bir itirazımız yok ama fazladan yapılan kesintiler ve Maltepe belediyesinin hisseli tapu yolu ile arsalarımıza ortak olması mahallenin dönüşüm sürecini kilitleyecek mahalleyi esir alacak tam bir tüccar zihniyetine denk düşmektedir.

“Kırk yıllık sorunu çözdük ” aslında kırk yıllık komşularımızın bu mahalleden kovulacağı anlamını taşımaktadır. Kesintiler ve hisseli tapu ile ilgili bir dava açma talebi mahallede dahada belirginleşmektedir.”

”Maltepe belediyesi Tapulandırma çalışmalarında 9 maddelik bir taahhütname imzalamayı şart koşmaktadır. Bu 9 maddenin birçoğu belediyenin çıkarlarını artırıp Mahallelinin haklarını yok sayar niteliktedir. İlk günden beri tüm komşularımıza imzalamayın imzalamak zorunda kalsanız dahi Sayfanın sonuna el yazınızla “TÜM HAKLARIM SAKLI KALMAK KAYDIYLA ” notunu düşün ve öyle imzalayın uyarısı yapıyoruz. Bu uyarının dava süreçlerinde ne kadar önemli olduğunu hep beraber göreceğiz.” GÜLDAM
18 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Aynı Konuda Diğer Haberler

http://ozgurifade.com.tr/mahkeme-belediyenin-zorbaligina-dur-dedi/
http://ozgurifade.com.tr/maltepe-belediyesi-davalik-oldu/
http://ozgurifade.com.tr/gulsuyu-gulensu-imar-planlarinda-belediyenin-kurguladigi-oyun/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP