DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 492502-9,51%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Halkla İlişkiler ve Siyasal İletişim Açısından Felaket Bir Durum

Halkla İlişkiler ve Siyasal İletişim Açısından Felaket Bir Durum

ABONE OL
Mayıs 30, 2020 13:02
Halkla İlişkiler ve Siyasal İletişim Açısından Felaket Bir Durum
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halkla İlişkiler ve Siyasal İletişim Açısından Felaket Bir Durum

blank

CHP öteki mahallenin tabanına yöneldi, onlara mesaj vereceğim diye kendisini rezil ediyor.

CHP’nin siyasal iletişimini kim düzenliyor ve yönetiyor ise ya Gora filminde söylendiği gibi kıçından element uyduruyor ya da bu tür mizansenleri bilinçli hayata geçirerek AKP’ye hizmet ediyor.

Çeşmenin kurnasını değiştirerek veya kurnadan su akıtarak politika yapmış olmazsınız ama rakibinize sizinle alay etmesi için fırsat tanımış olursunuz.

Tayyip Erdoğan çocuk azarlar gibi sürekli niçin bağırıyor? İşte bu yüzden.

Weber otorite kaynaklarını, “bir konuda bir şeyin yeterliliğine herkesi inandırarak bir kişinin kendine sağladığı itaat ve güven; hâkimiyet ve emretme kudreti; yaptırım koyma ve kullanma gücüdür” diye tanımlar.

Max Weber otorite tiplerini de üçe ayırır: geleneksel otorite, karizmatik otorite ve hukuksal (demokratik) otorite.

Geleneksel otorite, geleneklerin büyük saygı gördüğü, toplumsal düzenin ağır değiştiği toplumlarda ve kurumlarda görülür.

Bu gibi ortamlarda iktidarin kaynağı; gelenekler ya da yerleşik inançlardir.

Karizmatik otorite, önderin olağanüstü gibi görünen özellikleri ve niteliklerinden doğar. İktidarın kaynağı, bizzat kişinin doğuştan sahip olduğuna inanılan özelliklerdir. Büyük bir kahraman ya da çok zor koşullar içinde toplumu çıkış yoluna sokabilmiş olan bir önderin iktidarının kökeninde karizmatik otorite bulunur. Çoğu zaman mantıkla araştırılmadan, onun olağanüstü niteliklere sahip olduğuna inanılır.

Hukuksal (demokratik) otorite, ne geleneklerden, ne de olağanüstü kişisel niteliklerden kaynaklanır. Bu tür otorite söz konusu olduğunda, iktidarın kaynağını akıl ve kurallar oluşturur. Kişiler belli kurallara göre iktidara gelir, belirli sınırlar içinde yetkilerini kullanır ve belirli kurallara göre iktidardan uzaklaşırlar.

Bu üç “meşru” otorite kaynağına, genelde meşru sayılmayan; kaba güce ve baskıya dayalı otorite de eklenebilir. Köklü siyasal rejim değişikliklerinin en azından başlangıç dönemlerinde, siyasal iktidarların ana kaynağını bu tür bir otorite oluşturur.

Zamanla diğer otorite türleri devreye girer.

Az çok Siyaset Bilimi, Sosyal Psikoloji, Davranış Bilimleri, Sosyoloji, psikoloji okuyan herkes Weber’i, Marx’ı, Spencer’ dan haberdardır ve siyasal iletişimin ne olup olmadığını bilir.

Siyasal iletişim ikna ve güvene yönelik bir çalışmadır. Siyasal iletişimde politika üründür.

Şimdi bu eleştiriyi yaptığım için bizim mahalle beni ayıplayacak ama vallahi de billahi CHP’ye katkı olsun diye söylüyorum.

Bu kadar aptal ve salaklığa ancak gülünür. Milyonlarca para verdiğiniz kişilere neyi niçin yaptığını, neyi amaçladıklarını, hangi hedef kitleye yönelik çalışma yaptıklarını sorun bari de kendi paranızla gülünç duruma düşmeyiniz.

Geçmişlerinin ruhuna değsin Kemal Kılıçdaroğlu…

Osman KARADENİZ / 30 Mayıs 2020

ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP