DOLAR 13,4478-0.62%
EURO 15,2672-0.37%
ALTIN 790,370,13
BITCOIN 5722471,37%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

”İnsanca yaşamak istiyoruz!”

”İnsanca yaşamak istiyoruz!”

ABONE OL
Aralık 9, 2019 16:03
”İnsanca yaşamak istiyoruz!”
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Binlerce Emekçi yurttaşın ortak sesi oldu ve Bakırköy’den iktidara seslenerek

“İnsanca yaşamak istiyoruz!”

Haber:

M. Can Şadioğlu 08.11.2019 Bakırköy

İstanbul’da ( KESK, DİSK, TTB, TMMOB ) gibi Emek ve Demokrasi bileşenleri konfederasyonlarının çağrısıyla, insanca yaşamak istiyoruz diyerek, baskılara, işten atılmalara, iş güvencesini ortadan kaldıran KHK’ lara, mobbing uygulamalarına, EYT yasasına, Emekçilerin örgütlenmesinin önündeki tüm antidemokratik uygulamalar ile tüm tüketim mallarına getirilen zamlara karşı 08.11.2019 tarihinde ortak diğer bileşenlerle birlikte Bakırköy halk pazarında bir araya gelerek miting düzenleyip iktidara çağrı yaptılar.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi bileşenleri ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ sloganıyla verdikleri mesajda, İşsizliğe, pahalılığa, yoksulluğa, yolsuzluğa, son verilmesi ile birlikte vergideki adaletsizliğin kaldırılması, hemen, hemen her gün tüm tüketüm mallarına yapılan zamların geri çekilmesi, emekçilerin hakkı olan İşsizlik Fonu’nun yağmalanmasına son verilerek iade edilmesi, KHK yasalarıyla emekçilere uygulanan OHAL mobbingine, Kayımlar çekilsin ve kayyımlara son verilsin vurgusu yapıldı,

Ayrıca Emekçilerin diğer ortak taleplerini şöyleydi, Elektrik, su, doğalgazdan alınan vergiler kaldırılsın, Hasta haneler ticarethane, Hastalar da müşteridir uygulamasından vazgeçilsin, İnsanın en temel hakkı olan, barınmada adalet, eğitimde adalet, sağlıkta adaletin tüm yurttaşlara parasız ve ulaşılabilir eşitlik ilkesiyle uygulansın, diyerek iktidara çağrıda bulunuldu.

Mitinge katılabilmek için binlerce yurttaş dikilitaş alanında toplanarak Bakırköy halk pazarındaki Alana gitmek üzere kortej eşliğinde yürüyüşe başladı ve

 “Bu miting bir başlangıçtır.”

Diyerek “ İktidarın önümüze koymaya çalıştığı bu antidemokratik yöntem ve baskılara karşı mücadelemizi yükselterek devam ettireceğiz.”

Emek, barış ve demokrasi mitingine katılım oldukça yoğundu. Özellikle gençler ve kadınların katılıma yoğun ilgi göstermesi ve ana fikir olarak, ekonomideki dengesizlikler, Vergide adaletsizlik, işsizliğe çare, eğitimde gericileşme ve ücretli eğitime son, adaletteki haksızlıklar, demokraside özgürlük gibi çağrışımlar içeren çeşitli dövizler taşıyarak iktidara mesaj vermeleri ilginçti.

Çünkü gelecek seçimlerde 2 milyona yakın gencin oy kullanacağını düşünürsek eğer bu mesajlarla iktidara mesafeli olduklarının bir göstergesi gibiydi.

Yürüyüş korteji miting alanında tertip komitesinin programına göre yerlerini alan guruplara tertip komitesi adına konuşmalar yapıldı. İlk konuşmayı,

blank

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, katılımcılara şöyle seslendi:

17 yıldır ülkeyi kayyum cumhuriyetine dönüştüren iktidar toplumu kadın cinayetlerine mahküm etmiştir. AKP itidarın gemisi batıyor. Biz emekçiler olarak asla bu gemide olamayız. AKP düzeninin önümüze koymaya çalıştığı bu baskılara, “Gözaltılara, tutuklamalara işten atılmalara karşı mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. “ Büyük grev ve büyük direniş için toplanma zamanı” diyerek sözlerine son verdi.

blank

KESK adına konuşan dönem sözcüsü Özlem Talu ise şöyle seslendi;

Öncelikli taleplerimiz işten atılmalar yasaklansın, asgari ücret açlık değil insan onuruna yakışır bir şekilde belirlensin, işsizlik fonu yandaşlara değil işçilere verilsin. Dünyanın dört bir yanında halk isyan ediyor. Türkiye’de KHK ile işten atılan kamu emekçileri, işsizliğe mahkum edilen gazeteciler, madenciler, EYT’liler isyan ediyor. İsyanları, isyanımızdır. 7 Milyondan fazla insanın işsiz olduğunu anımsatarak, milyonlarca emekçi ve KHK ‘larla ihraç edilenlerin aileleri, doğa katliamları, eğitimde gericileşme, son hızla devam etmektedir. Biz el ele vereceğiz kaybedecekler, Gelecek güzel günlere olan inancımız, sevdamız, öfkemiz ve coşkumuz var. Onlar bir daha dönmemek üzere gidecekler biz omuz omuza, yürekle yine bir aradayız diyerek sözlerine son verdi.

blank

İstanbul TTB Genel sekreteri Dr. Osman Öztürk ise şöyle çağrı yaparak, Bütün bu yaşadıklarımızın sorumlusu 17 yıldır iktidarda olan AKP rejimidir. Emekçilerin gündemi art arda gelen zamlar, işsizlik, yoksulluk, enflasyon, hayat pahalılığıdır. Peki biz çaresiz miyiz? Hayır. Bizim gücümüz haklılığımızdadır. İşsizliğe, yoksulluğa, tek adam rejimine karşı mücadelemizi yürütüyoruz. Tüm sorunlara karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. , “İnsanlarımız geçim derdinde evine ekmek götüremiyor. İktidardakiler bakın burası çok önemli diyerek büyüme rakamlarına inanmamızı bekliyorlar. Darbe girişimi, savaş var diyorlar, savaş ve barış sözcüklerini dahi yasaklıyorlar. Seçmen iradesini yok sayıyor, sandıklarda kaybettikleri seçimleri YSK darbesiyle kazanmaya çalışıyorlar. Biz bugün buradan görevden alınan, tutuklanan bütün belediye başkanlarımız adına selam gönderiyoruz. Mücadelemizi, iş yerlerinden sokaklara kadar devam ettireceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

blank

Mitingte öne çıkan talepler kısaca şöyle;

  • Emekçilerin sırtına yüklenen gelir vergisi oranı %15 ile sınırlandırılsın
  • Asgari ücret vergi dışı bırakılsın ve vergideki adaletsizliğe son verilsin,
  • Elektrik, su ve doğalgaza yüklenen vergilere son verilsin,
  • Halkın ana geçimi olan temel tüketim mallarına sürekli yapılan zamlar geri alınsın
  • İşsizlik Fonundaki birikimler yandaşa değil hak sahibi olan işçilere verilsin,
  • KHK ile atılan emekçiler derhal geri alınsın ve OHAL uygulamalarına son verilsin,
  • Halkın iradesini yok sayan Kayyumlar geri çekilsin ve halkın oylarıyla seçilenlerin görevleri iade edilsin, gibi talepler öne çıktı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP