DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 492502-9,51%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

İPİNİ KENDİ ÇEKEN

ABONE OL
Ocak 21, 2021 18:23
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İPİNİ KENDİ ÇEKEN
Seviyorum mesleğimi. Zira, bilmediğim, merak ettiğim yada birden karşıma çıkıp öğrenmem sağlayan bir özelliği var. Bola geçmiyor vaktim.. Hep dolu dolu oluyor ve bana da siz sevgili dostlarla bu bilgiyleri, özgür ifade gazetesinde ki köşemde paylaşmak düşüyor..
Bu gün hayli ilginizi çekecek, herkesin kıyısından köşesinden bilgi sahibi olduğu, ama gerçeğini Burada göreceği, önemli bir olaylar ve insanlarından söz edeceğim…
Buyrun birlikte okuyalım dostlar..
SÖYLEYİN BAKALIM! HANGİSİ SİZE DAHA YAKIN.?

İskilipli Atıf, Atatürk portresini milli bayramlarda ters çevirenler tarafından “Din alimi” , Necip Fazıl tarafından “Din mazlumu” olarak gösterilir. Siyasal İslamcılar bunu hem “alim”, hem “mazlum” kabul ederler.

Mihail Çakır,Ortodoks Hristiyan papazıdır… Gökoğuz Türkü’dür, Türklüğünün bilincindedir, Türklüğünü gurur ve övünç kaynağı olarak görür, Türklüğün Türkçe ile ayakta kalacağına, yaşatılacağına inanır,

İskilipli Atıf İngiliz’in, Fransızın, İtalyan’ın, Yunan’ın Türklüğün üzerine çullandığı Kurtuluş Savaşı yıllarında “İngiliz Muhipler Cemiyeti”nin kurucuları arasında yer alır… Bununla da kalmaz İstanbul’u işgal eden İngilizler lehine fetvalar verir: “İslam’ın ve devletin anahtarını İngilizlerin eline vermekte hiçbir beis yoktur.” der.

Mihail Çakır Hristiyanlığın bir tercih, Türklüğün bir kader olduğuna inanır. Gagauzya’da Türkçe’nin unutulmaya yüz tuttuğunu görür, halkının Türklüğünü kurtarmak için köy köy gezerek Gökoğuz çocuklarına Türkçe öğretmeye başlar.

İskilipli Atıf’ın Kurtuluş Savaşı başladığında “Kuvayı Milliye askerinin ve Mustafa Kemal’in kellesini kesmek her Müslümana farzdır” fetvaları İkdam Gazetesinde yayımlanır. Daha sonra bu fetva metninden alıntılanan bildiriler İngiliz keşif uçağı tarafından Türk Ordusunun harekat güzergahına atılır.

Cumhuriyet kurulduktan sonra da isyanları teşvik ettiği için, ihanetinin bedelini idam sehpasında öder.

Ortodoks Hristiyan Papazı Mihail Çakır, Gagauzya’daki asimilasyonu durdurmak için Cumhuriyet kurulduktan sonra Atatürk’le temas sağlar… Atatürk Mihail Çakır’a “Türklüğe üstün hizmet nişanı” verir ve 30 Türkçe öğretmeni göndererek Gökoğuz Türklerinin unuttukları Türkçe’yi yeniden öğretirler.

Eğer bugün Gökoğuzların kulağı bozkurt küpeli başkanları varsa bu gurur Mihail Çakır ve Atatürk’e aittir.

Şimdi herkes elini şakağına koyup düşünsün: Mihail Çakır mı size daha yakın yoksa İskilipli Atıf mı?
Lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve onu dinleyerek karar verin…
Hoş kalın hoşça kalın dostlar.
(Alper Aksoy)
Derleme, TAŞKIN’CA – Hüseyin Taşkın
28 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Yazarın Diğer Makale ve Yazılarına Göz Atmak İster Misiniz!

http://ozgurifade.com.tr/gazeteci-ve-gercegi/
http://ozgurifade.com.tr/tarihten-bir-yaprak-ipini-ben-cekerim/
http://ozgurifade.com.tr/tavsan/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP