DOLAR 13,52980.65%
EURO 15,34500%
ALTIN 789,960,50
BITCOIN 562040-1,23%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kimsesiz Bıraktıklarınız!

Kimsesiz Bıraktıklarınız!

ABONE OL
Ekim 8, 2019 12:48
Kimsesiz Bıraktıklarınız!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir yaz mevsimini daha geride bıraktık.  Sahillere, yazlık evlerine gidenler; yazlık komşuları ile vedalaşıyor ve önümüzde ki yaz görüşmek üzere diyerek birer birer evlerine dönüyor.
Yazlığa geldikten sonra kendilerine katılan dostlarını da arkalarında bırakarak!
Kimi çocuklarına arkadaş olsun diye, kimi güvenliğini düşünerek ,kimi de kendince iyilik yaptığına inanarak kedi veya köpekleri yaz boyunca sahipleniyorlar. Bu zaman zarfında bu hayvanlar kendilerini aileden biri olarak hissedecek kadar bağlanıyorlar insanlara. Yavruyken alınanlar ise tek başına yaşamayı öğrenemeden büyüyor . 3-4 ay kısa bir zaman dilimi değil. Tatil bittiğinde ise eşyalar toplanıyor, ve o can’lar orada bırakılarak evlere gidiliyor. O yörenin yerlisi olan hayvan severler her yıl terkedilen ve umutsuzca sahibini bekleyen bu canlarla baş başa kalıyor. Hayvanlar yaşadıkları psikolojik travma bir yana, soğuyan havalarla birlikte açlıkla ve ölümle yüz yüze kalıyor.
Bu yörelerde yaşayanlar ellerinden geldiğince bu hayvanlara yetmeye çalışsa da maalesef yeterli olmuyor. Yaşanan onlarca drama tanık oluyorlar. Her yıl yapılan ikazlara rağmen tekrar tekrar yaşanıyor bu trajedi maalesef.
Hayvan sever derneklerin, belediyelerin hatta site yöneticilerinin bir araya gelerek çözmesi gereken en acil ama, hiç gündeme getirilmeyen bir konu bu! Eğer biraz beyin fırtınası yapılsa çözülemeyecek bir konu değil aslında. Ama yaz sonu kısa bir süre yapılan paylaşımlar ve hızla değişen gündemin bu sorunun önüne geçmesi,  bu sorunu kangren olmuş bir yaraya çevirdi.
Kendi adıma bir çözüm önerim var Belediyeler veya  siteler yazlıkçıların beslediği hayvanları kış boyu barındırıp besleyeceği ücretli bir pansiyon açabilir mesela. Eğer yaz boyu burada yaşarken hayvan sahiplenmeyi istiyorlarsa, eminim kış boyu gönül rahatlığıyla bırakıp; hatta zaman zaman ziyaret edebileceği bir pansiyona aylık ücret ödemeyi göze alır. Bu ücret yaz boyu yaptığı masrafların yanında eminim çok cüzi bir miktar tutar. Pansiyonlarda kimlikleri ile kalan dostlarımız her konuda güvende olur.
Belediyelerin de desteği ile hem geride kalan hayvanlar perişan olmaktan kurtulur, hem de orada yaşayan hayvan severler her yıl aynı travmayı tekrar tekrar yaşamaktan kurtulur.
Bu benim aklıma gelen bir çözüm önerisi sadece. Uygulanabilir  mi, tartışılır! Hayvan severim diyen herkes kendince bir çözüm üretebilir.  Bir araya gelerek belediyelere ve derneklere seslerini duyurup;  bunu yaparken de örgütlenerek tek ses olarak hareket etmeleri  sorunu çözmek için büyük bir adım olur kanımca.
Sosyal medyada hepimiz farkındalık yaratmak adına videolar veya mesaj içeren hayvanlara yönelik paylaşımlar yapıyoruz.  Sorunu  gündemde tutmak önemli tabii. Ama sadece sorunu dillendirip, çözüm önerisi getirmeden gündemde tutmak suya yazı yazmaktan farksız. Kendini hayvan sever olarak gören herkesin bir çözüm önerisi  düşünmesi gerekiyor.  Bu düşüncelerini sosyal medyada paylaşırken  hayvan haklarını savunan dernekleri, belediyeleri etiketleyerek sorunu gündemde tutmaları hem dikkat çekecek, hem de dernekleri ve yetkili birimleri çözüm üretmeye yöneltecektir.
Bize her şartta koşulsuz yüreklerini açan dostlarımıza en azından bu kadarını  borçluyuz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP