DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 793,650,48
BITCOIN 490692-9,92%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Maltepe Cemevi Derneği’nden Açıklama

Maltepe Cemevi Derneği’nden Açıklama

ABONE OL
Şubat 28, 2021 14:53
Maltepe Cemevi Derneği’nden Açıklama
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cemevi ticari bir meta değil, ibadethanedir

Maltepe Cemevi Derneği bugün de Maltepe Belediyesi’nin kararını protesto etti. Maltepe Cemevi ve Derneği Yönetimi adına açıklamayı Maltepe Cemevi Başkanı Erdinç Yılmaz okudu. Yılmaz açıklamasında cemevinin kiralanması sürecini hatırlatarak, “Edirne’den Kars’a tüm Alevileri Maltepe cemevine sahip çıkmaya çağırıyoruz.” dedi.

Maltepe Cemevi Derneği 1992 yılından beri aynı arsa üzerinde Alevilere hizmet veriyor.

İstanbul Maltepe Belediyesi’nin Maltepe Cemevi’nin üzerinde bulunduğu arsayı 25 yıllığına Süreyyapaşa Vakfı’na, vakfın da Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. MATAŞ’a kiralamasına yönelik Maltepe Cemevi Derneği Yönetimi ve üyeleri Maltepe Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

İstanbul Maltepe Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Cemevi Derneği 1992 yılından beri aynı arsa üzerinde Alevilere hizmet veriyor. 1992 yılından bu yana önce Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne (PSAKD) bağlı olan cemevi bir süre sonra Cem Vakfı’na bağlanmış ancak Cem Vakfı’nın Alevi asimilasyonuna olan yaklaşımlarından dolayı ayrılmış ve bağımsız Maltepe Cemevi Derneği olarak Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bünyesine girmiş.

5 yıldır ABF bünyesinde hizmet veren cemevi, Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. (MATAŞ) tarafından kendilerine ait araziyi ‘işgal’ ettiği gerekçesiyle kaymakamlığa şikayet edildi. Şikayet kapsamında kaymakamlık 22 Mayıs günü cemevinde tahkikat başlattı. Cemevinin yemekhanesinde yapılan tahkikatta bazı cemevi yönetici ve üyelerinin ifadeleri alındı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın cemevi yöneticilerine inşaatı bir yıl içinde bitireceğine dair söz verdiği yıl aynı arsayı Süreyyapaşa Vakfı’na devrettiği, vakfın da arsayı 25 yıl süreliğine MATAŞ’a kiraya verdiği ortaya çıktı.

blank

“CEMEVİNE SAHİP ÇIKIN”

Maltepe Cemevi Derneği bugün de Maltepe Belediyesi’nin kararını protesto etti. Maltepe Cemevi Derneği yönetici ve üyelerinin katılımıyla Maltepe Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleşti. Basın açıklaması öncesi çocuklardan oluşan semahçılar semah döndü.

Maltepe Cemevi ve Derneği Yönetimi adına açıklamayı Maltepe Cemevi Başkanı Erdinç Yılmaz okudu. Yılmaz açıklamasında cemevinin kiralanması sürecini hatırlatarak, “Edirne’den Kars’a tüm Alevileri Maltepe cemevine sahip çıkmaya çağırıyoruz.” dedi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a tepki gösteren Yılmaz, Alevi toplumunu da bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

“YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNECEK VE HESAP SORULACAK”

Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hızır paşa hınzırlığını belediye başkanı da cinliğini göstermiş. Bu topluma oyununu oynamıştır. Alevi toplumuna karşı oynanan bu ve benzeri ahlaksız ve ikiyüzlü olaylara karşı Alevi toplumu her zaman gereken cevabı vermiştir.

blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP