DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 483483-11,86%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Maltepe’de Çöp Rezaleti; İski’nin İçme Su Deposunu Çöplüğe Çevirdiler

Maltepe’de Çöp Rezaleti; İski’nin İçme Su Deposunu Çöplüğe Çevirdiler

ABONE OL
Şubat 28, 2021 14:49
Maltepe’de Çöp Rezaleti; İski’nin İçme Su Deposunu Çöplüğe Çevirdiler
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Abidin Sarı
MALTEPE’DE ÇÖP REZALETİ; İSKİ’NİN İÇME SU DEPOSUNU ÇÖPLÜĞE ÇEVİRDİLER

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’tan Maltepelilere Hizmet!;  İlçenin Su Deposuna Komşu, Adalar Manzaralı Çöplük Yüz binlerce İnsanın Sağlığını Hiçe Sayıp İSKİ İçme Suyu Deposunu Çöplüğe Çeviren Maltepe Belediyesine Kimse Dur Demiyor.  Video haberimden sonra çöp alanına bu gün (10 Aralık 2019) kapı takmaya başladılar

Bir ay önce 122 Evler cami karşısına çöp  toplama alanı yapıp cami cemaati tarafından tepki gösterilince kaldırılan alan (Belediyenin ALTAŞ’a borca karşılık verdiği arazi ile 122 Evler Kuran Kursu arası)

Maltepe belediyesi insan sağlığını hiçe sayarak İSKİ’nin içme suyu deposunun etrafını çöplüğe çevirdi. İlçede yaşattığı ihale hukuksuzlukları ve kaosun sonucu olarak çöp ve temizlik hizmetleriyle başa çıkamayan Maltepe Chp Ali Kılıç belediyeciliği çözümü taşımakta zorlandığı çöp ve atıkları İSKİ’nin bölgede bulunan ve binlerce insanın içme suyunu sağlayan su deposunun etrafına yığmakta buldu.

blank

KANUNA RAĞMEN İSKİ İÇME SU DEPOSUNU ÇÖPLÜĞE ÇEVİRDİLER

İlçenin ortasında yükselen çöp ve atıkların yaydığı koku havaların soğumasıyla birlikte hissedilmezken, çevre apartmanlarda yaşayanlar pencerelerinden dışarıya bakamaz oldular.

İSKİ’nin ve İstanbul Büyük şehir Belediye görevlilerinin yaşananlara sessiz kalması ve adete görmezden gelmesi ise oldukça garip bir durum.

Bu nokta da Kanun yapıcının 28 Ekim 2017 de Resmi Gazete de yayımlanan 30224 Sayılı ”İçme-kullanma suyu temin edilen su kaynaklarının korunmasına, Kirlenmeye ve Bozulmaya Karşı Korunması Hakkında Yönetmeliği” boşuna çıkarttığı anlaşılıyor.

blank

NE OLMUŞTU?

Maltepe Belediye 36 aylık çöp toplama işi için açık ihale duyurusu yaptı; Çevlog AŞ 56 araç ile aylık 1.450 bin TL artı KDV ile yaptığı iş için ilçe genelinde çöp toplama işi için ihaleye çıktı. İhale tarihine 3 gün kala  “yaklaşık maliyetin üzerinde teklif verildi” gerekçesiyle 16 Eylül’de iptal edildi. Ardından ihalenin pazarlık usulü yapılmasına karar verildi. CHP’li belediyelerden iş almaya başlayan Ankaralı 06 Antika isimli firmaya davetiye gönderildi.

Adrese teslim ihale 29 araçlık çöp toplama aylık 2.033.000 TL artı KDV ile 06 Antika Turizm Taşımacılık Hizmet Ve Temizlik İnşaat Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi’ne ver ildi. Aynı işi 56 araçla ayda 1 milyon 630 bin liraya yapan firma ihale dışında tutuldu.

blank

29 ARAÇLA ÇÖP TOPLAMA MÜMKÜN OLAMIYOR

Maltepe belediyesi yaptığı hukuksuz ve adrese teslim ihale sonucunda tüm ilçenin çöp ve atık toplama işini 56 araçtan 29 araca indirince ilçe de kaos başladı.

Yetersiz araçlarla hizmet yapamaz hale gelen Maltepe belediyesi çözüm olarak ilk önce Gülsuyu mezarlığı karşısında 122 Evler camisine ait Kuran Kursunun yanında Ali Kılıç tarafından 10 Mayıs 2016’da 15679 ada 5 parsel 2724 metrekare arazi 11 milyon 100 bin lira bedelle ALTAŞ temizlik firmasına verilen arazinin arasında ki belediyeye ait arsayı ilçenin atık ve çöp toplama merkezi yaptı. Ancak gerek çevre halkın ve Cami cemaatinin tepki göstermesi sonucunda bu alanda sadece 1 hafta  kala bilen Maltepe belediyesi yeni çöp toplama yeri olarak akıllara durgun veren bir adın attı ve ilçenin en büyük içme suyu deposunun bulunduğu üst tarafında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Yol Bakım Müdürlüğünün bulunduğu İSKİ su deposunun yanında yığmaya başladı.

Her gün ilçenin her mahallesinden çöp ve atık malzemeler; halk ve çevre sağlığı faktörleri adeta hiçe sayılarak bu alanda toplanmaya başlandı.

Maltepe Belediyesi başarısız ve beceriksiz yönetiminin bedelini hem 2 katı ihale ile hemde halkın sağlığını aleni bir şekilde tehdit ederek Maltepe halkına ödetmeye devam ediyor.

GÜNDÜZ BELEDİYENİN ÇÖPLÜĞÜ, GECE UYUŞTURUCU VE FUHUŞ ALANI

Hava aydınlanınca Belediyenin resmi ve taşeron firmalarına ait kamyonlar alana hafriyat, atık ve çöp taşırken; havanın kararmasıyla birlikte alan tamamen uyuşturucu kullanıcılarının, alkoliklerin ve fuhuş yapanların toplanma adresi haline geldi. Hemen yanında bulunan ilçenin tek Cem Evi ile karşı karşıya bulunan bu çirkinliğin ortadan kaldırılması için daha nasıl bir rezilliğin oluşması beklendiği merak konusu. Tüm sorumluları göreve çağırırken başta İstanbul Büyük şehir Belediye başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun ile kendisine bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi genel müdürlüğünün ilçenin orta yerinde Maltepe Belediyesi tarafından oluşturulan bu çöplüğe müdahale etmesi gerektiği çok açıktır. 11 Aralık 2019

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
 • blank
  Abidin sarı

  Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’tan Maltepelilere Hizmet!; Maltepe’nin Ortasında, İlçenin Su Deposuna Komşu, Adalar Manzaralı Çöplük.
  İstanbul Büyük şehir Belediye Başkanı seyrediyor!
  İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) seyrediyor!
  Kaymakamlık seyrediyor!
  Valilik seyrediyor! seyrediyor!
  Devlet Su İşler (DSİ) seyrediyor!
  Çevre ve şehircilik Bakanlığı seyrediyor!
  İLGİNÇ DEĞİL Mİ?


HIZLI YORUM YAP