DOLAR %
EURO %
ALTIN 790,830,62
BITCOIN 563005-0,55%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Raporlara askı sürecinde itiraz edeceğiz

Raporlara askı sürecinde itiraz edeceğiz

ABONE OL
Şubat 28, 2021 19:20
Raporlara askı sürecinde itiraz edeceğiz
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başıbüyük Mahallesi Mutarı Ayhan Karpuz emsal değerlerin düşük olmasından dolayı Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan raporlara itiraz edeceklerini açıkladı.

Başıbüyük Mahallesi için hazırlanan 1/5000’lik kentsel dönüşüm planlarının Büyükşehir Belediyesi’nden geçtiğini belirten Muhtar Ayhan Karpuz, planların henüz imzadan çıkmadığını söyledi. Karpuz “Raporlar hazırlanıyormuş. Raporlar hazırlandıktan sonra askı sürecimiz başlayacak. 1 ay. O askı sürecinde itiraz edeceğiz. Neye itiraz edeceğiz? Düzeltme isteyeceğiz. Yapılan çalışmayı kabul ediyoruz. Ancak emsal değerlerin çok düşük olması nedeniyle emsallerin artırılmasını isteyeceğiz.” dedi. Ayhan Karpuz itiraza konu olan emsal değerleri hakkında şunları söyledi: “Takdir edersiniz ki burada 5-6 katlı binalar var. Emsalleri 1.75 TL ki o da ada bazlı. Adamın 6 katlı binası var, hesaplıyoruz taş çatlasa 3 daire düşüyor. Biraz uğraşıp, adamın 6-7 dairesi varsa 5 daire almaya çalışacağız. 2 daireden o feragat etsin. Ama sen 4-5 daireden feragat ettiriyorsun.”
Gülsuyu ve Gülensu projelerini Maltepe Belediyesi’nin hazırladığını belirten Muhtar, Başıbüyük Mahallesi’nin planlarını Büyükşehir Belediyesinin hazırladığını, Maltepe Belediyesi’nden muhakkak Büyükşehir’i emsal değerler hususunda yönlendiren birileri olmuştur derken bu kişileri araştırıyorum “Siz Büyükşehir’i yönlendirenler neye istinaden yönlendirdiniz? Veya toplantılara katılıyorsunuz bizi neden davet etmediniz? Hem buranın durumunu en iyi muhtarlar bilir diyorsunuz, hem içinize almıyorsunuz. Bizi sürece dâhil etmeliler.” dedi. Ayrıca “Bu konuda Belediye başkanına sitem ettik. Başkan neden Başıbüyük ayrılıyor. Planlar hazırlanıyorsa üçünü birden (Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük) yapın, üçünü birden gönderin. Bizi neden ayırıyorsunuz?” dedi.
Asıl sıkıntınınsa tapuların dağıtılması esnasında yaşanacağını belirten Ayhan Karpuz “Vatandaş zannediyor ki devlet bize bedava verecek. Ya da öyle düşük bedellerle verilecek…
Yok böyle bir şey. Ben Pendik’te büyüdüm. Orada iki tane 200 m² yan yana yer var. Bir tanesinin tapu tahsisi var, bir tanesinin yok. Tapu tahsis olandan Pendik belediyesi 150.000 lira istedi, tapu tahsisi olmayandan hazine 300.000 lira istedi. Gülsuyu’nda ki arkadaşlar diyorlar ki devlet bunları bize herhalde bedava verir. Fikri Köse’nin (Maltepe Belediyesi Eski Başkanı) zamanında TOKİ’ye verelim diye direnmemizin amacı, hiç para vermiyorduk tapumuzu da veriyordu dairemizi de veriyordu. Ama bir grup arkadaş olmaz tapu alalım. İşte size tapu. Şimdi bakalım ne olacak?” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP