DOLAR 13,59850.49%
EURO 15,43080.7%
ALTIN 794,460,65
BITCOIN 5732831,08%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Romalılardan Kalma Zeytin Ağacı İnsanlığı Beslemeye Devam Ediyor

Romalılardan Kalma Zeytin Ağacı İnsanlığı Beslemeye Devam Ediyor

ABONE OL
Ocak 2, 2020 15:34
Romalılardan Kalma Zeytin Ağacı İnsanlığı Beslemeye Devam Ediyor
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan ve ilk meyvesini Romalılar döneminde veren 1750 yaşındaki zeytin ağacı insanlığı beslemeye devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yurt genelinde tescillenerek bu yıl koruma altına alınan 110 “Anıt ağaç” arasında yer alan Kuşadası’ndaki koca zeytin ağacı, Türkiye’de ve Avrupa’da yaşayan en yaşlı zeytin ağaçlarından biri kabul ediliyor.

Tarihin yaşayan tanığı olarak tanımlanacak bu ağaçtan ilk olarak Romalıların zeytin topladığı değerlendiriliyor. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ürün vermeye devam eden ağacın zeytinlerini günümüzde Kuşadalılar toplamaya devam ediyor.

blank

Asırlık ardıç ile meşe

Tıpkı Doğu ile Batı arasında Anadolu’nun kurduğu gibi geçmiş ile gelecek arasında köprü kuran anıt ağaçlar listesinde Isparta’nın Sütçüler ve Aksu ilçelerindeki 860 yaşındaki ardıç ile 715 yaşındaki meşe de bulunuyor.

Sütçüler ilçesi Çandır Mahallesi’nde bulunan ardıç, Aksu ilçesi Pazarcık Mahallesi’nde yer alan meşe ağacı, Türkiye’deki ardıç ve meşe türlerinin en yaşlı örnekleri kabul ediliyor. Bu ağaçlar toprakta ilk filizlendiğinde bölgenin Hamitoğulları Beyliği yönetimi altında olduğu tahmin ediliyor.

blank

Ağaçların bakımı yapılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kendi türleri içinde üstün özelliklere sahip olan ağaçları koruma altına alarak bakımlarını yapıyor.

EskişehirAfyonUşak Bilecik ve Kütahya’da bulunan 295 anıt ağacın tüm bakımları yapıldı. Gelecek nesillerin de bu tabiat varlıklarını görebilmesi için gereken rehabilitasyon çalışmaları tamamlandı.

Kaynak: AA(koykahvesi.com.tr)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP