DOLAR 13,52390.59%
EURO 15,33990%
ALTIN 790,180,53
BITCOIN 564835-0,65%
İstanbul

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sarıgül’ün Şişli’deki 500 Milyon Dolarlık Oyununu Yargı Bozdu!

Sarıgül’ün Şişli’deki 500 Milyon Dolarlık Oyununu Yargı Bozdu!

ABONE OL
Temmuz 18, 2018 11:38
Sarıgül’ün Şişli’deki 500 Milyon Dolarlık Oyununu Yargı Bozdu!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şişli Belediyesi’nde 500 milyon dolar değerindeki binaları İstanbul Şişli Vakfı’na 1 TL karşılığında devreden kararı mahkeme durdurdu. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, değeri 500 milyon doları bulan binalar için harekete geçti. Vakfa devredilen binalar için dava açan İnönü, devir yapılan binaların listesini çıkardı.

9 BİNAYI VAKFA DEVRETMESİ MAHKEMELİK OLMUŞTU

Sembolik devri yapılan binalarla ilgili Sabah’a konuşan İnönü, “Bu devir bizim sosyal belediyecilik anlayışıyla bağdaşmıyor. 9 binanın Şişli halkına iadesi için mücadelemi sürdüreceğim” diye konuştu. Eski belediye başkanı Mustafa Sarıgül’ün, belediyenin Esentepe’de bulunan binasının da içinde bulunduğu 9 binayı 1 TL’ye vakfa devretmesi mahkemelik olmuştu. Sarıgül’den sonra koltuğa oturan İnönü, kararın iptali için mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararının çıkmasını sağladı. Mahkeme hukuksuz devir işleminin tahsisini iptal etti.

DEVİRLER SORUNLU

İstanbul’un gayrimenkul açısından en değerli bölgesi Şişli’de bulunan 500 milyon dolar değerindeki binaların İstanbul Şişli Vakfı’na 1 TL karşılığında devreden karar yine gündemde. 2014’te belediye başkanlığına seçilen İnönü karara itiraz etti. İnönü, “Okmeydanı, Esentepe, Maslak, Ayazağa gibi bölgelerde devirleri yapılan binalar tüm Şişli halkınındır. Bazı binalar kiraya verilmiş. Örneğin 2012 kayıtlarda satılmış görünen Okmeydanı’ndaki 5 katlı bina özel bir eğitim kurumuna kiraya verilmiş. Kolejin sahibi Kağıthane’de oturan eski bir öğretmen görünüyor. Yaptığımız incelemelerde binaların işletmesi, devirleri ve mevcut durumları sorunlu. İnanılmaz bir rant yaratılmış. Bu ranttan Şişli halkının yararlanması için mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Meclis üyeleri çoğunluğu eski belediye başkanında olduğu için mahkeme kararına rağmen, devri yeniden meclise getirip oy çokluğuyla geçirdiler” diye konuştu.

MECLİS ÜYELERİ KARARI YENİDEN ÇIKARDI

İnönü, özel bir vakıf üniversitesine imtiyaz sağlayan hukuksuz bir tahsisin yapılamayacağı görüşüyle, kararın iptali için mahkemeye başvurdu. Mahkemeden karar çıktı. Mahkeme, tahsisin usulen hatalı olduğuna, bu hatanın Belediye Meclisinde düzeltilmesi gerektiğini açıkladı. CHP’li üyeler ise mahkemenin kararının iptal anlamına gelmediğini ifade ederek, üç bina için 1 TL karşılığında 30 yıl tahsis kararını yeniden çıkardılar.

Haber Kaynağı: FlashHaber

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP