DOLAR 13,55050.77%
EURO 15,38960.22%
ALTIN 789,640,46
BITCOIN 566060-0,63%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sermaye Krizinin Faturası Emekçilere!

Sermaye Krizinin Faturası Emekçilere!

ABONE OL
Aralık 13, 2019 16:08
Sermaye Krizinin Faturası Emekçilere!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marksist Manifesto-Sınıf Tavrı örgütlenmelerinin ortak “Ekonomik Kriz, Türkiye ve İşçi Sınıfı Sempozyumu”nda burjuvazinin en gerici ideolojilerinin kuşatmasına karşı, işçi sınıfı mücadelesini önemseyen herkese güç birliği çağrısı yapıldı.

Marksist Manifesto-Sınıf Tavrı örgütlenmeleri, bilim insanları, ekonomistler, işçi sendikaları, emekçi örgütlenmelerinin de katkılarıyla, ülkemizde son 1.5 yılda çok ciddi boyutlarda yaşanan ekonomik krizi, en ağır bedellerinin emekçilere ödetildiği sonuçlarını masaya yatırdı. 

1 Aralık günü Kenter Tiyatrosu salonunda düzenlenen, çok kalabalık emek örgütlenmelerinin üç kuşağından, işçi eylemlerinin, direnişlerini Marksist Manfesto-Sınıf Tavrınin içinden gelenlerin de tartışmacı olarak katıldıkları sunumlar, açık oturumlar olarak gün boyu süren etkinliği, Cumhuriyet okurlarının ilgi ve duyarlılıklarını gözeterek, gecikmeli de olsa sizlerle paylaşmak istedik.

Selamlama, başlama konuşmasını, Sınıf Tavrı yönetim kurulu adına yapan Kemal Parlak, Türkiye’nin son 1.5 yılda çok ciddi bir ekonomik kriz yaşamakta olduğunun altını çizerek söze girdi. İşsizliğin, Cumhuriyet tarihinin 13-14 yüzdelerle en yüksek rakamlarına ulaştığını, 8-9 milyonlara vardığını, çok önemli kısmının da genç nüfustan olduğunu söyledi, yoksulluğun derinleştiğine değindi.

Yakın tarihin emeğe yönelik saldırılarından en çarpıcılarından örnekler verdi. İşçi sınıfının yıllar boyu zorlu savaşımlarla elde ettiği kazanımların bir bir geri alınmasından da, emekçiler için en anlamlı olanlarını sıraladı..

KRİZİN FATURASINI ÖDEMEYECEKSEK…

“O aman sevgili arkadaşlar krizi anlayacak, gerçek nedenlerini ortadan kaldıracağız. Sermaye sınıfının, iktidarlarının sermaye lehine uygulamış oldukları kapitalizmin krizlerinin, bu krizin faturasını gerçekten ödemeyeceksek nedenlerini ortadan kaldırmak gerek. O zaman bu düzene karşı olmamız gerekiyor…

İşçi sınıfının sömürülmesine karşı mücadele edemeyişimizin nedenlerinden biri de, burjuvazinin en gerici ideolojileri tarafından kuşatılmışlığımızdır. İşçi sınıfı ciddi bir şekilde bölünmüştür. Aynı zamanda örgütsüzdür. Örgütlü küçük kısmında ise sarı sendikalar tarafından kuşatılmışlardır… Bugün Türkiye’de şöyle ya da böyle direnişler, eylemler devam ediyor… Sınıf mücadelesi içinde yer alan herkesin çatı mücadelesi içinde birleşerek güç vermeleri gereğine inanıyoruz, düşünüyoruz, katkı sunmalarını bekliyoruz” çağrısını yaptı. Kaynak Cumhuriyet

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP