DOLAR 13,58950.25%
EURO 15,48820.15%
ALTIN 788,99-0,07
BITCOIN 581139-0,35%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şişlili’ler Kent Atölyelerinde Kentsel Dönüşümü Konuşacak

Şişlili’ler Kent Atölyelerinde Kentsel Dönüşümü Konuşacak

ABONE OL
Şubat 15, 2018 10:58
Şişlili’ler Kent Atölyelerinde Kentsel Dönüşümü Konuşacak
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şişli Belediyesi, kentsel planlama, yenileme, alan geliştirme ve yeniden canlandırma çalışmaları kapsamında İzzetpaşa Kent Atölyesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları (STK), mimarlar, mühendisler, şehir planlamacıları, meslek odaları, sosyologlar, antropologlar ve hukukçular gibi toplumun farklı kesimlerinin yer alacağı ve kentsel dönüşüm konusunda vatandaşları bilgilendirmeyi amaçlayan atölyeler, Türkiye’de bu kadar geniş katılımlı ilk merkez olma özelliği taşıyor.

Şişli Belediyesi’nin tarihi, kentsel ve kültürel mirasa saygılı, katılımcı demokrasiyi kurum ve kurallarıyla işler hale getirmeye çalışan bir belediyecilik anlayışı benimsediğini belirten Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü, kent atölyelerinin hayata geçirilme amacını şu sözlerle ifade etti:
Hayri İnönü

Kentsel gelişim anlayışımızın odağında rant değil insan yer alıyor. Bugün açılışını yaptığımız Şişli Kent Atölyesi bu anlayışımızın ürünüdür. Şişli Kent Atölyesi’nde gerçekleştireceğimiz kentsel planlama, kentsel yenileme, yerel alan geliştirme çalışmalarını tamamen katılımcı bir anlayışla, sosyal danışma süreçleriyle şekillendireceğiz. Bütün çalışmalarda Şişli halkının geniş mutabakatını aramaya devam edeceğiz. Amacımız, yapılaşmadan, ulaşıma, başta yeşil alanlar olmak üzere kamusal alanların artırılmasına kadar kentsel dokuyu geliştirmek, yaşam kalitesini artırmak olacak. Bu çalışmalar sadece STK, meslek odaları veya uzmanlara değil, ev hanımlarından, gençlere ve çocuklara kadar herkese açık olacak. Atölyemizde yapılacak çalışmalarda bölge halkını daha fazla dahil edecek. Herkes yaşadığı yer hakkında söz sahibi olacak” dedi.

Şişli’de dönüşüm ilçenin sahip olduğu değerlerle gerçekleşecek

İzzetpaşa Kent Atölyesi’nin, bölge halkı ile birlikte sorunların tanımlanacağı, vatandaşların beklentilerini paylaşacağı ve çözüm önerilerinin konuşulacağı bir merkez olma özelliği taşıdığının altını çizen Şişli Belediyesi Proje Yatırım İzleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Semih Şahin şunları söyledi:

Temel hedefimiz, kentsel dönüşümü Şişli’nin sahip olduğu değerlerle birlikte gerçekleştirmek. Bu atölyelerde daha yaşanılabilir Şişli’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Şişlilileri yaşadıkları mekân üzerinde düşünmeye teşvik edecek, taleplere göre eğitim programları düzenleyecek ve hayallerini keşfetmeleri için çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz. Sosyal yenilik tasarımı yaklaşımında mahalle tasarım rehberleri oluşturarak kent gelişim modelleriyle mahalle yenileme modelleri geliştireceğiz. Mahalle tasarım rehberleriyle uyumlu yapı, yaşayan sokak, bizim mahallemiz gibi tasarım modelleriyle yol alacağız. Bu süreçlerde yerel yönetim birimleri, işletmeler, aktivistler, sivil toplum örgütleri, mimarlar, mühendisler, planlama ve tasarım ofisleri, akademisyenler, öğrenciler ve çeşitli meslek gruplarından katılım sağlayarak karşılıklı deneyimlerin paylaşıldığı bir ortam oluşturacağız.”
Hayri İnönü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP