DOLAR %
EURO %
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5839620,09%
İstanbul

AZ BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

13. YÜZYIL PERSLİ ŞAİR’İN BUGÜNKÜ DERSLERİ

13. YÜZYIL PERSLİ ŞAİR’İN BUGÜNKÜ DERSLERİ

ABONE OL
Ocak 21, 2021 20:42
13. YÜZYIL PERSLİ ŞAİR’İN BUGÜNKÜ DERSLERİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

13. Yüzyıl Persli Şair’in Bugünkü Dersleri

Sa’di’nin olağanüstü şiiri sürekli olarak modern ve nasıl yaşayacağına dair ‘hayırsever bilgelik’ ile doludur. Joobin Bekhrad ‘erkeklerin kalplerinin tezahüratının’ hayatını ve çalışmasını yeniden gözden geçiriyor.

MS 13. yüzyılda, İran tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birinde, şair Sa’di yerli Şiraz’ı Bağdat’ta okumak için terk etti. Oradan, uzak ve geniş bir şekilde seyahat etmeye devam etti ve Şiraz’ın işgalci Türk hükümdarlarının diplomasisi sayesinde Moğolların terörden kurtulduğu gül ve bülbüllerine evine dönmeden yaklaşık otuz yıl geçti. İran’ın başka bir yerinde serbest bırakıldı.

Bölgede alkışlanan bir şair olmasına rağmen Sa’di, şimdiye kadar hayatını boşa harcadığını ve sonuçta hiçbir şey söylemediğini hissetti ve geri kalanını sessizce geçirmeye karar verdi. Bununla birlikte, bir arkadaşının ısrarı üzerine yeminini kırdı ve Şiraz’da ilkbaharda, ikisi bir cennet bahçesinde yürüyüşe çıktı . Arkadaşı onun elbiseler çiçek ve ot toplamak için tercih gerektiğini sürpriz, Sa’di de belirtti Hayyam böyle şeyler geçiciliğin üzerinde esque moda ve, aksine, o denilen hem keyifli ve eğitici bir kitap yazacağını arkadaşı vaat Sayfaları sonsuza dek sürecek olan Golestan (Çiçek Bahçesi).

Sa’di onu çevreleyen insanlık dışı ve dehşete rağmen, insanlığa inanç ve umut verdi

Şair sözünü tuttu ve haklıydı. En tanınmış kitabı Bustan (Bahçe) ile birlikte Golestan yüzyıllar boyunca Fars edebiyatının en sevilen eserlerinden biri olmaya devam ediyor. Sa’di, günümüzde sadece en çok alıntı yapılan şiirinin değil, aynı zamanda Farsça konuşulan dünyadaki en ünlü şiirin ne olduğu hakkında yazdı: “Bir üye acı çekerse, diğerleri de acı çekecektir. Başkalarının sıkıntıları için üzüntü hissetmeyenlere insan denemez. ”

Diğer ortaçağ Fars şairleri, eski İran kahramanları arasında sevgiye, şövalyelik ve derringe-masal yazılarına ya da insanın durumu ve insanın şeylerin büyük şemasındaki yeri hakkındaki içgörülere saygı duyuyorlarsa, Sa’di, Lord Byron onu uygun bir şekilde “[İran] ‘ın ahlaki şair” olarak adlandırdı. Sa’di, onu çevreleyen insanlık dışı ve teröre rağmen, insanlığa inanç ve umut beslemiştir ve bu nedenle dikkatinin çoğunu, ahlak ve ahlakı açıklamaya ve okuyucularını kendi içlerinde daha asil nitelikler geliştirmeye adamıştı. “Sorma,” diye haykırdı, “kötü koşullarda bir derviş ve bir yıllık kıtlık sıkıntısında, yarasına bir merhem sürmeye veya ona bakım sağlamaya hazır olmadıkça, nasıl hissettiğini.” Sa’di ayrıca “yiyen ve ihsan eden liberal bir adamın, oruç tutan ve istif eden bir adanandan daha iyi olduğuna” inanıyordu.

Ancak iyiliği savunduğu kadar Sa’di de çok pratik ve gerçekçi bir düşünürdü. Fars edebiyat uzmanı Dick Davis BBC Kültürü’ne yaptığı açıklamada, Sa’di “çok şiddetli ve vahşi bir dünyada” yaşadı, şüphesiz bu gerçekle ilgisi yoktu. Golestan’da Sa’di, “Uzlaşma ile sonuçlanan bir yalan, hakikat yaratan bir hakikatten daha iyidir” diye yazdı . Benzer şekilde, kabul edeceğinden emin olmadığınız sürece kimsenin ihanetinin [prensine] “bilgi vermemesi” konusunda uyarıda bulundu; yoksa sadece kendi yıkımını hazırlayacaksın ”. Tıpkı Golestan ve Bustan’ın Sa’di’nin yaşadığı tuhaf, belirsiz zamanlar hakkında söyleyecekleri çok şeyleri olduğu gibi, mevcut pandemi ile ilgili vermek için bilgelikleri de var.

O yüzyılın başlarında, şair Rumi Moğollardan kaçmıştı, hala bir çocukken, yerli Balkh’ı ailesiyle birlikte batıya seyahat etmeye bıraktı. Bu, ortaya çıktığı gibi, akıllıca bir hareketti – bir başka mistik Pers şair, Neyshapur’dan Attar, kısa bir süre sonra Moğolların elinde öldürüldü. İran’ın doğusunda Moğol katliamlarının hemen ardından Şiraz’dan ayrılan Sa’di aynı nedenlerle seyahatlerine başlamış olabilir mi? Ancak Davis’e göre Sa’di’nin memleketini tam olarak neden terk ettiği bilinmiyor. “Kısa cevap bilmiyoruz,” diyor.

Sa’di’nin seyahatleri hakkında söylediklerinin çoğu bir tuz tanesi ile alınacak. Golestan ve Bustan ise , örneğin, Sa’di iddialar Suriye Haçlılar tarafından esir alınmış olması ve Hindistan gibi (bugünkü Çin’de) Kaşgar’ı ziyaret etti. Davis, “Haçlılar tarafından yakalandığı ve bir süre köle olarak tutulduğu imalarının artık bir buluş olduğu düşünülüyor” diyor. Benzer şekilde, Dr. Homa Katouzyan, Sa’di’nin Suriye, Filistin ve Arap Yarımadası gibi yerleri ziyaret etmesinin muhtemel olduğuna inanıyor, ancak Horasan (yani doğu İran toprakları), Kaşgar veya Hindistan’ı ziyaret etmiyor. Bununla birlikte, Sa’di’nin kesinlikle İran’ın dışına seyahat ettiği ve uzun bir yokluğun ardından anlatacak çok şeyle geri döndüğü söylenebilir. Onun sözleri, gizlenmiş bir mistik değil, dünyanın bir adamıdır.

blank

Sa’di, Golestan’da bazı masallarının gerçeklere dayanamayabileceğini ima ediyor . Ancak bahçedeki arkadaşına söylediği gibi, sadece talimat vermekle kalmadı, aynı zamanda eğlendirdi. Bu nedenle, Golestan ve Bustan , esas olarak hayata rehberlik etseler de, zaman zaman seyahat ve macera hikayelerinin niteliklerine de sahiptir. Onlarda, okuyucu diğer karakterlerin yanı sıra brigand grupları, denizciler, suikastçılar ve korkunç yöneticilerle karşılaşır. Bazı fıkraları şaka olarak bile okunabilir. Golestan’daki sessizliğin avantajları hakkındaki bölümde ,mesela Sa’di, kutsal bir kutsal kitap ritmini anlatıyor. “Dindar bir adam yanından geçti ve [reciter] ‘e aylık maaşının ne olduğunu sordu. Şöyle yanıtladı: ‘Hiçbir şey.’ Ayrıca sordu: ‘Öyleyse neden bu sorunu çözüyorsun?’ Şöyle cevap verdi: ‘Tanrı aşkına okuyorum.’ Şöyle cevap verdi: ‘Tanrı aşkına okumayın’. ” David Rosenbaum’un Edward Rehatsek’in Golestan’ın 19. yüzyıl çevirisine girişinde belirttiği gibi, “[Sa’di] okuyucuya bir şeyler öğretildiğini unutturuyor; Sa’di’nin ayetinin ilacı tatlıdır ”.

Sa’di Golestan’da sessizlik yeminini kırdıktan sonra kaleme aldığı ilk kitap olduğunu yazmasına rağmen, Bustan aslında bir yıl önce gelir. Alternatif olarak Sa’di Nameh (Sa’di Kitabı) olarak bilinen bu kitap, 10 bölüme ayrılmış bir şiir kitabıdır. Öte yandan Golestan , zaman zaman şiirle noktalanmış bir nesir kitabıdır ve benzer konularla ilgilenen sekiz bölümden oluşur. Her ikisi de Şiraz’ın Salghurid hükümdarlarının himayesinde yazılmıştır (şairin nom de plume , adı Sa’d olan hanedan için bir saygıdır) ve birçok durumda Sa’di krallar ve bakanlar için uygun davranışı tartışır; ancak, 11. Yüzyıl Ghabus İsminden (Ghabus Kitabı) farklı olarak, sadece olacak yöneticilere yönelmezler. “Golestan ve Bustanare,herkes ”diyor Davis. “Farsça’da uzun bir günlük / tavsiye / nasıl yaşanır / yapılacaklar edebiyatı geleneğinin bir parçası.”

Bustan’da ,Sa’di memnuniyet, şükran, hayırseverlik ve alçakgönüllülük gibi konularda tecrübe ederken, Golestan derviş ahlakı, yaşlılık denemeleri ve tekrar hoşnutluk hakkında hikayeler içeriyor. Yinelenen temalar her ikisinde de bulunabilir. Sa’di’ye göre, dilenmek ve başkasına borçlanmaktan ziyade acı çekmek daha iyidir. Ayrıca ne istediğimize dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor, çünkü kendimizi daha kötü bulabiliriz; insanlar başka birini suçlamadan önce önce kendilerine bir göz atmaları gerektiğini; bu sessizlik altındır; manevi servetin maddi servetten üstün olduğunu; ve bu kader kişinin iradesini kaybeder. Sa’di’nin görüşlerinden bazıları dine dayanır ve bugün siyasi olarak doğru olarak adlandırılacak şey her zaman değildir; ama çoğunlukla,

blank

Yardımseverlik bilgeliği

Avrupa’da ünlü olan ilk İranlı şairleri arasında Sa’di, Fransa’da ve başka yerlerde, Golestan’ın bazı giriş bölümlerinden alıntı yapan Voltaire, Diderot, Goethe ve Victor Hugo gibi Aydınlanma ve Romantik yazarlar üzerinde belirgin bir etkiye sahipti. Oriental epigrafisinde bahçe hikayesi. Ve Voltaire önsözü Zerdüşt kahramanı Zadig’in hikayesine Sa’di’ye şaka yollu bir  şekilde bağlarken, şairin bu büyük eserdeki varlığı yüzeysel olmaktan öte bir şeydi. “Serendip’in model kralı, veziri, mükemmel toplum, Sa’di üzerinde yakından modellenmiştir … İnsan egotizmi ile ilgili karşıtlık ve eleştiri de Fars şairini hatırlıyor,” diye yazıyor Dr Mozaffar Bekhrad Fransa’da Sa’di .“Sa’di’de Voltaire felsefeye gerçek bir rehber buldu” diyor, “kemer düşmanı Élie Fréron, ‘Sa’di’yi kritik saldırılarda Voltaire için bir sobriquet olarak kullanmaya başladı”.

ABD’de Sa’di, Ralph Waldo Emerson’a büyük ilham verdi. Şairin (Saadi) övgüleriyle yaptığı isimsiz şiirinde Emerson, Sa’di’yi “erkeklerin kalplerinin tezahüratı” olarak adlandırdı ve “hayırsever bilgeliği” nin evrensel çekiciliği hakkında yorum yaptı: “Farsça lehçesi aracılığıyla”, Emerson’u Francis Gladwin’in Golestan’ın çevirisine giriş, “tüm uluslarla konuşuyor ve Homer, Shakespeare, Cervantes ve Montaigne gibi sürekli modern”. Belki de bu nedenle New York’ta Birleşmiş Milletler merkezinde bir İran halısı var.Barack Obama’nın 2009 İran Yeni Yılı mesajında ​​alıntıladığı insanlığın birliği ile ilgili Golestan’dan ünlü ayetlerle işlemiştir. Yazar ve siyasi yorumcu Hooman Majd “İranlıların şiir sevgisinin yönetiminde bazı farkındalıklar vardı” diyor ve “İran halkına saygılı bir şekilde konuşma fikri Obama’nın idi. Konuşmacılarının halının farkında olan birinden girdi aldığını hayal ediyorum ”.

Git ve şükürler olsun ki, bir eşeğin üstünde olmasın, erkeklerin sürüldüğü bir eşek değilsin – Sa’di

Golestan ve Bustan Voltaire ve Emerson’u kesinlikle etkiledi, ama bugün onlardan ne öğrenebiliriz? Aslında koronavirüs pandemisi ile ilgili bol miktarda pand (tavsiye) vardır. Bustan ise , Sa’di okuyucularına ihtiyaç sahiplerine cömert olmak exhorts – “Sen yabancıların kapılarını önce dolaşmamalıyız diye” – mümkün olduğu kadar. “Çölde bir kuyu açmadıysanız, en azından bir tapınağa bir lamba yerleştirin.” Ayrıca bize düşündüğümüzden çok daha azına ihtiyacımız olduğunu hatırlatıyor. “Yüce bir çatıya ne ihtiyacım var?” kutsal bir adam, daha iyi bir ev inşa edebileceğini söyleyen bir eleştirmene sorar. “İnşa ettiğim bu, ölüme terk etmem gereken bir konut için yeterince yüksek.”

Benzer şekilde, İran imparatoru Ardeshir-e Papakan doktoru tarafından tersinden ziyade “yaşamak yemek için” olduğunu düşündüğü için azar ve başka bir yerde Sa’di, bir ağaçtan düşen bir oburun kaderini anlatıyor. ağırlık. Sa’di ayrıca izleyicilerine sahip oldukları şeye minnettar olmalarını ve değer vermelerini tavsiye eder. “Ateşte gücünü kaybeden sağlığın değerini biliyor. Gece yatağınızda rahatça uzanmak için ne kadar uzun olabilir? ” Ya da, bir eşek onu başka bir yerde bir çöpçüye koyarken, “Git ve bir eşeğin üstünde olmasan da, erkeklerin üzerinde sürdüğü bir eşek değilsin.

Golestan’da, sağduyusunu kullanmamanın ve vermek için nitelikli olmayanların tavsiyelerine körü körüne uymanın tehlikelerini gösteren bir hikaye de var. Göz ağrısından muzdarip bir adam, atların toynaklarında kullandığı ilacı gözlerine uygulayan bir farrier’i ziyaret etti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, adam kör oldu ve farrier’e karşı şikayeti yargıç tarafından reddedildi. “Bu adam bir eşek olmasaydı,” dedi hakim, “bir nalbanta gitmezdi”. Herhangi bir yanlış anlama olmasa da, Sa’di hikayenin ahlakını açıklar: “Deneyimsiz bir adamı önemli bir işe emanet eden ve daha sonra tövbe edenler, akıl dengesinden muzdarip tutulan akıllı kişilerdir.”

Sa’di Golestan ve Bustan’ı bestelediğinden beri birçok sonbahar geçti . Yine de, tıpkı yüzyıllar önce Şiraz’a döndükten sonra tahmin ettiği gibi – ihtişamlı bir bahçede yer alan mezarı, ziyaretçi sürülerini çekmeye devam ediyor – bu Fars bilgelik kitaplarının sayfaları zamanın testinden daha fazla durdu. Şairin sözleriyle: “Beş gün ya da altı – bir çiçeğin hayatı kısa; ancak bu bahçe her zaman tatlıdır ”. (Joobin Bekhrad – BBC Culture) 26 Haziran 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP