DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 584933-0,08%
İstanbul

AZ BULUTLU

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

2020 HAC ZİYARETİ BAŞLIYOR; YENİ KURALLAR NE, KİM GİDE BİLECEK?

2020 HAC ZİYARETİ BAŞLIYOR; YENİ KURALLAR NE, KİM GİDE BİLECEK?

ABONE OL
Temmuz 6, 2020 13:35
2020 HAC ZİYARETİ BAŞLIYOR; YENİ KURALLAR NE, KİM GİDE BİLECEK?
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hac 2020: Bu yılki hac hakkında bilmeniz gerekenler
İslami hafta süren ritüel, koronavirüs pandemisi nedeniyle sınırlı sayıda hacıya indirgenmiştir.

Suudi Arabistan, bu yıl krallıkta yaşayan yaklaşık 1000 hacıya Hac’ın bu yıl gerçekleştirilmesine izin vereceğini, yıllık hacın koronavirüs pandemisi nedeniyle geri ölçekleneceğini duyurduktan bir gün sonra olacağını söyledi

Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 2,5 milyon hacı, Temmuz ayı sonunda başlaması planlanan bir haftalık tören için Mekke ve Medine şehirlerine her yıl akın ediyor. Bu yıl, yurtdışı ziyaretçilerine izin verilmeyecek.

Suudi Arabistan Pazartesi günü, ülkenin hala koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği için bu yıl “çok sınırlı” hacca sahip olacağını açıkladı. Suudi Hac Bakanlığı, hacı azaltma kararının büyük toplantılarla ilgili riskler nedeniyle küresel halk sağlığını korumayı amaçladığını söyledi.

Bu yılki etkinliğin 28 Temmuz’da başlaması bekleniyor.
Bu yıl, krallığın Hac bakanlığı törenin sadece Suudi Arabistan’da yaşayan çeşitli milletlerden bireylere açık olacağını söyledi.

Hac Bakanı Muhammed Benten Salı günkü bir sanal haber konferansında hükümetin hala izin verilen toplam hacı sayısını gözden geçirme sürecinde olduğunu ve “yaklaşık 1,000, belki daha az, belki biraz daha fazla” olabileceğini söyledi .

“Bu sayı on ya da yüz binlerce olmayacak” diye ekledi.
Sağlık Bakanı Tevfik el-Rabiah 65 yaş üstü veya kronik hastalığı olan hiç kimsenin Hac’ı icra etmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Sağlık protokolleri nelerdir?
Hacılar, kutsal Mekke şehrine gelmeden önce koronavirüs için test edilecek ve ritüelden sonra evde karantinaya alınmaları gerekecek. Hem hacılar hem de organizatörler için yüz maskeleri her zaman zorunlu olacaktır.

İslam’ın en kutsal yeri olan Kâbe’ye dokunmak veya öpmek bu yıl Hac’da yasaklanacak ve kitle namazı da dahil olmak üzere ritüeller sırasında ve Kâbe çember alanındayken her bir hacı arasında bir buçuk metre fiziksel mesafe bırakılacak. Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) açıklamasına göre.

Cemaat namazlarına izin verilir, ancak ibadet edenlerin yüz maskeleri giymeleri ve fiziksel mesafeleri korumaları gerekir. Ayrıca Mina, Muzdalifah ve Arafat Dağı’ndaki kutsal yerlere erişim, 19 Temmuz Pazar gününden 2 Ağustos’a kadar Hac izni olanlarla sınırlı olacak.

Bu daha önce oldu mu?
Suudi Arabistan’ın yaklaşık 90 yıllık tarihinde ilk kez yabancı ziyaretçilerin Hac yapmasını engelledi. Hac, savaş ve tarih boyunca geçmişteki salgınlar nedeniyle iptal edildi, ancak 1932’de Suudi Arabistan Krallığı’nın kuruluşundan bu yana değil. (Reuters-aljazeera.com)
06 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP