DOLAR 13,56490.84%
EURO 15,37910.17%
ALTIN 789,880,50
BITCOIN 565084-0,74%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD 46. Başkanını Bekliyor

ABONE OL
Kasım 3, 2020 23:02
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TRUMP PENCE ZORBALARINA KARŞI BİDEN HARRİS İKİLİSİ
Abd seçimlerinde başkanlık yarışında ki iki aday Cumhuriyetçilerden TRUMP ve yardımcısı PENCE ile Demokratların adayı BİDEN ve yardımcısı HARRİS arasında ki seçim yarışında ABD’nin 46. başkanının belli olmasına artık saatler kaldı.

blank
FOTO: amerikaninsesi

İte Başkan adayları ve yardımcıları:

JOE BİDEN
Kısaca Joe Biden olarak bilinen Joseph Robinette Biden Jr. Üçüncü Kez Başkanlık Yarışında
Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın karşısında yarışacak. Biden, Beyaz Saray için girdiği üçüncü yarışta bu kez Demokrat Parti’nin adayı.
Biden, ABD’nin 46’ncı başkanı olmak için aylardır sürdürdüğü kampanyasının merkezine, Trump’ın ‘sapkın’ yönetimini sona erdirme vaadini koyuyor.

Biden’ın internet sitesinde “Amerika’nın ruhu adına bir savaştayız’’ mesajı yer alıyor. Kampanya sitesinde, “Kim olduğumuzu hatırlamanın vakti geldi. Bizler Amerikalılar’ız: Dayanıklı, dirençliyiz ve daima umut doluyuz. Birbirimize kıymet vererek muamele etme zamanıdır. Herkesin işine yarayacak bir orta sınıf inşa et. Şahit olduğumuz inanılmaz boyuttaki güç suistimaline karşı savaş. Artık daha derine inme ve ileride daha iyi günlerimiz olacağını hatırlama zamanıdır’’ deniyor.

Biden, Trump’ı “Özgür dünyanın lideri olmaya uygun’’ görmüyor ve “Hem dünya sahnesinde saygı duyulan hem de ülke içinde onurlu bir liderliğin vakti geldi’’ ifadelerini kullanıyor.

Ancak şimdiden tarihe geçen Corona virüsü pandemisinin ortasında, Biden’in Temmuz ayı başındaki kampanyası, ABD’de bugüne kadarki başkanlık yarışına hiç benzemedi. Biden kampanyasının büyük bölümünü Delaware eyaletindeki evinden yürüttü, zaman zaman da eyaletin en büyük kenti Wilmington’a kısa mesafe yolculuk yaparak, küçük gruplarla konuştu, tartışmalara katıldı.
Biden, üç ayda sadece bir basın toplantısı düzenledi, Corona virüsünü kapma ya da yayma riskine karşı büyük çaplı siyasi mitinglerden uzak durdu.

KAMALA HARRİS
Harris Cam Tavanı Kırabilecek mi?
2019’un Haziran ayındaki tartışma programında Senato’daki ilk döneminde olan siyah politikacı Californialı Kamala Harris, Demokrat Parti’nin kıdemli liderlerinden biri, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı podyumda zorluyordu. Soruları, ABD’deki sorunlu ırk ilişkileri konusundaki görüşleri hakkındaydı.

Harris, yirmi yaş büyüğü olan Biden’a ölçülü bir hassasiyetle şunları söyledi: “İtibarlarını ve kariyerlerini bu ülkedeki ırk ayrımcılığı üzerine inşa eden iki ABD senatörünün itibarları hakkında konuştuğunuzu duymak acı vericiydi. Sadece bu da değil, aynı zamanda otobüs programına karşı çıkmak için onlarla da çalıştın.”

“California’da devlet okullarına entegre edilen ikinci sınıfın bir parçası olan küçük bir kız vardı ve her gün okula otobüsle gidiyordu. Ve o küçük kız bendim” diye sözlerine devam eden Harris, Biden’ın 1970’li yıllarda siyah öğrencilerin de dahil edilmesini sağlamayı amaçlayan okul otobüsü programına o dönemlerde karşı çıkmasını eleştiriyordu.

Biden saldırı karşısında şaşkına döndü ve sadece federal hükümet tarafından zorunlu tutulan otobüslere karşı olduğu tepkisini verdi. Ancak Biden senatörken 1970’lerde ve 1980’lerde ırksal olarak ayrıştırılmış okullara otobüs hizmetine karşı çıkmak için sık sık çalışmıştı. Biden, daha sonra Güneyli ayrımcı Kongre üyeleriyle çalışma ilişkileri hakkındaki yorumları için özür diledi.

O tartışma programının üzerinden bir yıldan daha uzun bir süre geçti, o dönemde yaşanan düşmanca söylemin yerini dostluk aldı. Uzun süre başkan yardımcısı adayını arayan Biden, 3 Kasım seçimlerine üç aydan kısa süre kala 55 yaşındaki Harris’i yarıştaki ortağı olarak seçti. Biden-Harris ikilisi, Başkan Trump ve yardımcısı Mike Pence’e karşı yarışıyor.
Bir Trump destekçisi olan Güney Carolina’dan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Harris hakkında şunları söylemişti: “Dikbaşlı. Zeki. Sert.”

DONALD J. TRUMP
Trump İkinci Dönem Mücadelesinde
ABD’nin 45’inci başkanı Donald J. Trump, 2019’un Aralık ayında Temsilciler Meclisi’nde azledildi ve ABD tarihinin azledilen üçüncü başkanı oldu. İki ay sonra Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato tarafından aklanan Trump, 3 Kasım’da yeniden seçilme yolları arıyor.

Trump ikinci seçim kampanyasını 2019 yılı Haziran ayında Florida eyaletinin Orlando kentinde resmen başlattı. 2016 kampanyasındaki “Amerika’yı Yeniden Güçlü Yap’’ sloganını bir adım öteye taşıdı, 2020 sloganını “Amerika’yı Güçlü Tut” olarak belirledi. Trump destekçilerine, “Bunu bir kere yaptık, şimdi yeniden yapacağız ve bu defa bu işi bitireceğiz’’ diye seslendi.

MİKE PENCE
Trump’ın Sadık Yardımcısı: Mike Pence
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, siyasete atıldığı ilk günlerden itibaren kendisini sırasıyla “Hıristiyan, muhafazakar ve Cumhuriyetçi” olarak tanımladı.
Ancak şimdi, Beyaz Saray’da ikinci adam olarak neredeyse dört yıldan sonra Pence, biyografisinde dördüncü bir özelliği benimsemiş görünüyor: Başkan Donald Trump’a olağanüstü sadakat. İkili 3 Kasım’da yeniden seçilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Siyasete ilk kez 2016’da atılan Trump, kendi eyaleti dışında çok az tanınan Pence’i başkanlık yarışında ekip arkadaşı olarak seçti.

New York’un atılgan müteahhidi olarak, üçüncü evliliğinde iyi bir hayat yaşayan Trump, Demokrat Hillary Clinton’a karşı çıktığı zorlu yarışta, ihtiyaç duyduğu muhafazakar seçmenleri kazanmak için Pence’i seçti. Uzun süre Kongre’de görev yapan ve bir dönem ortabatı eyaleti Indiana’da vali seçilen Pence, tam muhafazakar kimliğiyle, ideal takım arkadaşı olduğunu kanıtladı.

Trump beklenmedik şekilde zafer kazandı ve Pence de ona siyasi sadakatini kanıtladı.
Pence, Trump’a, ABD seçmenlerinin dörtte birini oluşturabilecek, çoğunluğu Cumhuriyetçi olan muhafazakar seçmenlerin önemli bir kesimi olan Evanjelik Hıristiyanlar’la benzersiz bir ilişki sağlarken, bir yandan da Başkan’ı övme fırsatını hiç kaçırmıyor.

Ancak 2016 kampanyası sırasında ender rastlanan bir eleştiride, Trump’ın kadınlar hakkında ahlaksız yorumlarda bulunduğu bir videonun ortaya çıkmasının ardından Pence, “Onun sözlerine göz yummuyorum ve onları savunamam” dedi. Ancak başkan yardımcısı olarak Pence, kamu politikası açıklamalarını, kendisini sahne ışıklarıyla tanıştıran adamı, “Başkan Trump’ın önderliğinde” gibi methiyeler düzerek yapıyor.

TRUMP DESTEKÇİLERİNİN SİLAHLANMASI DİKKAT ÇEKİYOR
4 Kasım saat 0130 da benzer Louısıana da yaşananlar da bunu teyit ediyor. Baker’daki Main Street ve Groom Road’un köşesinde elinde elinde bir silah ve Donald Trump’ı destekleyen bir tabela tutarken görüldü. Bir oy verme yeri olan Baker Belediye Binası, Groom Road’un yakınında, ancak polis, konumdan 300 metreden fazla uzakta olduğunu söyledi.

blank

TRUMP KAYBETMEMEK KAOS DAHİL İÇİN HER YOLU DENİYOR
45.Başkan olarak görev yapan Trump’ın ırkçı yapılanmalara göz yummakla suçlanıyor. Başkanlığı döneminde bir çok siyahi polis ve beyazlar tarafından katledildi. Trump’ın seçim sonrası içim ”KAOS” tehditti bir çok Amerikalının tepkisini çekmiş durumda. Seçim sonrası siyahilerin yapacağı büyük bir protestoyu da bahane eden Trump yönetimi Beyaz saray başta olmak üzere bir çok yeri bariyerlerle kapatmı durumda ve bir çok polis gücünü seferber etti. Trump tarafından yükseltilen endişe bir çok mağazanın da benzer önlemler almasına yol açtı. Yüzlerce mağaza cam ve kapılarını ağaç mukavvalarla kapatmış durumda.
04 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP