DOLAR 13,66890.05%
EURO 15,4614-0.02%
ALTIN 789,960,06
BITCOIN 582002-0,21%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD’DE BAYRAK KRİZİ PATLAK VERDİ, MİSSİSSİPPİ BAYRAĞINI DEĞİŞTİRİYOR

ABD’DE BAYRAK KRİZİ PATLAK VERDİ, MİSSİSSİPPİ BAYRAĞINI DEĞİŞTİRİYOR

ABONE OL
Haziran 28, 2020 14:29
ABD’DE BAYRAK KRİZİ PATLAK VERDİ, MİSSİSSİPPİ BAYRAĞINI DEĞİŞTİRİYOR
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Mississippi, Konfederasyon amblemini bayrağından çıkarmaya hazırlanıyor.
JACKSON, Bayan. (AP) – Mississippi, yaygın olarak ırkçı olarak kınan bir Konfederasyon muharebe amblemini silmek için eyalet bayrağını değiştirme eşiğinde. Bayrağın destekçileri on yıllardır bu çabaları değiştirme çabalarına direndiler, ancak son haftalardaki hızlı gelişmeler geleneğe bağlı devlette bu konudaki dinamikleri değiştirdi.

Mississippi de dahil olmak üzere son zamanlarda ırkçı adaletsizliğe karşı protesto gösterileri iş, din, eğitim ve spor liderleri devlet bayrağına karşı güçlü bir şekilde konuştu. Milletvekillerini% 38’lik siyah nüfusa sahip bir devletin çeşitliliğini daha iyi yansıtan 126 yaşındaki pankart için meclis üyelerini terk etmeye çağırdılar.

Yasama meclislerinin mevcut bayrağı eyalet hukukundan çıkarmak için Pazar günü oy kullanmaya başlaması bekleniyor. Bir komisyon Konfederasyon sembolünü içeremeyecek ve “Tanrı’ya Güveniriz” kelimelerini içermesi gereken yeni bir bayrak tasarlayacaktır. Hükümet Konağı ve Senato Cumartesi günü bir araya gelerek büyük bir adım attılar: Üçte iki farkla yasama tarihlerini askıya aldılar, böylece bayrak faturası açılabildi. Seyirciler her meclisin oyu ile alkışladı ve değişikliği arayan yasa koyucular birbirlerini kucakladılar.

“Ekonomik sorunlar var. Futbol ya da başka bir şeyle ilgili sorunlar var, ”dedi Cumhuriyetçi Teftiş Kurulu Başkanı Delbert Hosemann Cumartesi günü. “Ama bu oylama yürekten geldi. Bu çok daha önemli. ” Afrika kökenli Amerikalı Demokratik Sen David Ürdün, onlarca yıldır bayrağı değiştirmek için bastırdı. Cumartesi günkü seçimlerden sonra genişçe gülümsedi ve “Bu böyle bir başkalaşım” dedi.

blank

Mississippi, Konfederasyon muharebe amblemi olan son devlet bayrağına sahip – 13 beyaz yıldızla mavi bir X’in tepesinde bulunan kırmızı bir alan. Bayrak nesiller boyunca bölündü. Devletin tüm üniversiteleri, gittikçe artan sayıda şehir ve ilçe gibi, onu uçurmayı bıraktı. Mississippi Yasama Meclisi’ndeki beyaz üstünlükçiler, 1894’te, Afrikalı Amerikalıların İç Savaştan sonra kazandıkları siyasi güce geri tepme sırasında devlet bayrağı tasarımını yaptılar.

2000 yılında, Mississippi Yüksek Mahkemesi bayrağın resmi statüye sahip olmadığına hükmetti. Eyalet yasaları 1906’da güncellendi ve bayrakla ilgili bölümler ileri sürülmedi. Yasama organları 2001 yılında bir bayrak seçimi yaptılar ve seçmenler isyancı temalı tasarımı sürdürdüler. Eski Ole Miss basketbol oyuncusu Blake Hinson memleketi Daytona Beach (Florida) News-Journal’a Mississippi bayrağının Iowa Eyaletine transfer kararında rol oynadığını söyledi.

“Ole Miss’in gitme ve ayrılma zamanı gelmişti,” dedi Hinson. “Bu bayrağı artık temsil etmemekten ve Konfederasyon’u temsil eden hiçbir şeyle ilişkilendirilmemekten gurur duyuyorum.” Cumhuriyet Hükümeti Tate Reeves Cumartesi günü ilk kez, Cumhuriyet kontrolündeki Yasama Meclisi ona bir tane gönderirse bayrağı değiştirmek için bir yasa tasarısı imzalayacağını söyledi.

Reeves ve diğer pek çok politikacı, insanların eyalet çapında yapılan bir başka seçimle bayrak tasarımına oy vermeleri gerektiğini söyledi. Yeni tasarım – Konfederasyon sembolü olmadan – 3 Kasım’da oylanacak, ancak tek seçenek olacak. O gün oy veren çoğunluk yeni tasarımı kabul ederse, devlet bayrağı olacak. Çoğunluk reddederse, komisyon aynı yönergeleri kullanarak yeni bir bayrak tasarlayacaktır. (EMILY WAGSTER PETTUS- JACKSON / AP)
28 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP