DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 584933-0,08%
İstanbul

AZ BULUTLU

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD’DEN AY HAMLESİ!…AY ANLAŞMASINA 8 ÜLKE İMZA ATTI

ABONE OL
Ekim 14, 2020 22:56
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Ay’ anlaşması! İmzalar atıldı
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay boşluğunun barışçıl kullanımı için kurallar belirleyecek ve Ay yüzeyindeki davranışları yönetecek Artemis anlaşmasına 8 ülkenin imza attığı duyuruldu.

blank

Artemis programının bir parçası olarak Ay ve çevresinde uluslararası işbirliği, bugün NASA ve birkaç ortak ülke arasında Artemis Anlaşmalarının imzalanmasıyla bir adım öne çıkıyor . Artemis Anlaşmaları, ajansın 21. yüzyıl ay keşif planlarına katılan ülkeler arasında uzay keşif işbirliğine rehberlik edecek pratik bir ilkeler seti belirler.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, “Artemis tarihteki en geniş ve en çeşitli uluslararası insan uzay keşif programı olacak ve Artemis Anlaşmaları bu tekil küresel koalisyonu kuracak araç” dedi. “Bugünün imzasıyla, Ay’ı keşfetmek için ortaklarımızla birleşiyoruz ve uzayda tüm insanlığın zevk alması için güvenli, huzurlu ve müreffeh bir gelecek yaratacak hayati ilkeler oluşturuyoruz.”

NASA, 2024’te ilk kadını ve bir sonraki erkeği Ay’ın yüzeyine göndermeyi içeren Artemis programına liderlik ederken, uluslararası ortaklıklar, bu on yılın ilerleyen zamanlarında Ay’da sürdürülebilir ve sağlam bir varlık elde etmede önemli bir rol oynayacak. Mars’a tarihi bir insan görevi.

Artemis Anlaşmalarını alfabetik sırayla imzalayan kurucu üye ülkeler şunlardır:
Avustralya
Kanada
İtalya
Japonya
Lüksemburg
Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Krallık
Amerika Birleşik Devletleri

NASA, sorumlulukları ve diğer yasal hükümleri tanımlayan ikili anlaşmalar yoluyla uygulanacak gelecekteki işbirliği faaliyetlerine rehberlik etmek için bu yılın başlarında Artemis Anlaşmalarını oluşturduğunu duyurdu. Ortaklar, gelecekteki işbirliğini yürütmek için faaliyetlerinin anlaşmalara uygun olmasını sağlayacaktır. Artemis konusunda uluslararası işbirliği, yalnızca uzay keşiflerini desteklemekle kalmayıp, uluslar arasında barışçıl ilişkileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

“Temelde Artemis Anlaşmaları, karşılıklı anlayışı güçlendirerek ve yanlış algılamaları azaltarak uzayda ve Dünya’da çatışmanın önlenmesine yardımcı olacak. NASA’nın uluslararası ve kurumlar arası ilişkiler yöneticisi vekili Mike Gold, şeffaflık, kamu tescili, çatışma çözme operasyonları – barışı koruyacak ilkelerdir ”dedi. “Artemis yolculuğu Ay’a gidiyor, ancak Anlaşmaların varış noktası huzurlu ve müreffeh bir gelecek.”

Artemis Anlaşmaları, Dış Uzay Antlaşması olarak da bilinen Ay ve Diğer Gök Cisimleri Dahil olmak üzere, Dış Uzayın Keşfi ve Kullanımında Devletlerin Faaliyetlerini Yöneten İlkeler Hakkında 1967 Anlaşmasını güçlendirir ve uygular. Ayrıca, ABD ve ortak ülkelerin Kayıt Sözleşmesi, Astronotların Kurtarılmasına İlişkin Sözleşme ve NASA ve ortaklarının bilimsel verilerin kamuya açıklanması da dahil olmak üzere desteklediği diğer davranış normlarına olan bağlılığını güçlendirirler.

Artemis Anlaşmalarının ilkeleri şunlardır:

  • Barışçıl Keşif: Artemis programı kapsamında yürütülen tüm faaliyetler barışçıl amaçlar için olmalıdır.
  • Şeffaflık: Artemis Accords imzacıları, kafa karışıklığını ve çatışmaları önlemek için faaliyetlerini şeffaf bir şekilde yürüteceklerdir.
  • Birlikte çalışabilirlik: Artemis programına katılan ülkeler, güvenliği ve sürdürülebilirliği artırmak için birlikte çalışabilir sistemleri desteklemek için çaba göstereceklerdir.
  • Acil Yardım: Artemis Anlaşmasını imzalayan taraflar, tehlike altındaki personele yardım etmeyi taahhüt ediyor
  • Uzay Nesnelerinin Kaydı: Artemis’e katılan herhangi bir ülke, Kayıt Sözleşmesini imzalamalı veya şevkle imzacı olmalıdır.
  • Bilimsel Verilerin Yayınlanması: Artemis Anlaşmasını imzalayan taraflar, tüm dünyanın Artemis yolculuğunda bize katılmasına izin vererek bilimsel bilgilerin kamuya açıklanmasını taahhüt eder.
  • Mirasın Korunması: Artemis Anlaşması imzacıları, uzay mirasını korumayı taahhüt ediyor
  • Uzay Kaynakları: Uzay kaynaklarını çıkarmak ve kullanmak, güvenli ve sürdürülebilir keşif için anahtardır ve Artemis Anlaşması imzacıları, bu tür faaliyetlerin Dış Uzay Antlaşması’na uygun olarak yürütülmesi gerektiğini onaylar.
  • Faaliyetlerin Çelişkisizliği: Artemis Anlaşması ülkeleri, Dış Uzay Antlaşması’nın gerektirdiği şekilde, zararlı müdahaleleri önlemeyi ve gerekli saygı ilkesini desteklemeyi taahhüt eder.
  • Yörünge Enkazı: Artemis Anlaşması ülkeleri enkazın güvenli bir şekilde imha edilmesini planlamayı taahhüt ediyor.

NASA, uzayda güvenli, barışçıl ve müreffeh bir gelecek oluşturmak için uluslararası ortaklarıyla çalışmaya devam ederken, önümüzdeki aylarda ve yıllarda Artemis Anlaşmalarına başka ülkeler de katılacak. Gelişmekte olan uzay ajanslarının yanı sıra mevcut ortaklar ve köklü uzay ajanslarıyla çalışmak, tüm dünyanın Artemis’in keşif ve keşif yolculuğundan yararlanabilmesini sağlamak için yeni enerji ve yetenekler katacak. (NASA)
14 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP