DOLAR 13,52930.02%
EURO 15,44950%
ALTIN 788,61-0,11
BITCOIN 580158-0,56%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD’NİN İRAN AMBARGOSUNA RUSYA VE ÇİN’DEN VETO KARARI

ABD’NİN İRAN AMBARGOSUNA RUSYA VE ÇİN’DEN VETO KARARI

ABONE OL
Ocak 21, 2021 00:21
ABD’NİN İRAN AMBARGOSUNA RUSYA VE ÇİN’DEN VETO KARARI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve Çin, İran’ı ABD’nin yaptırım tehdidinden korumak için Veto yetkisini kullanacakları duyuruldu.
‘Bu kesinlikle kabul edilemez ve sadece ünlü İngiliz atasözünü “Hem pastam dursun hem karnım doysun” diyemezsiniz’

Rusya ve Çin, Birleşmiş Milletler’de Washington’un Güvenlik Konseyi’nde İran’a yönelik tüm yaptırımların iadesini tetikleyebileceği iddiasına karşı dava açmaya başladı.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Çin hükümetinin üst düzey diplomatı Wang Yi, ABD, Washington’a rağmen İran’ın nükleer anlaşması kapsamında sözde yaptırımları ateşlemekle tehdit ederken, 15 üyeli konseye ve BM başkanı Antonio Guterres’e yazdı 2018’de anlaşmadan çıkın.

Lavrov, 27 Mayıs mektubunda, bu hafta halka açık olarak ABD’nin “gülünç ve sorumsuz” olduğunu yazdı. Lavrov, “Bu kesinlikle kabul edilemez ve sadece ünlü İngiliz atasözünü pasta yemeye ve yemek yemeye dair hatırlamaya hizmet ediyor.”

Güvenlik Konseyi, Tahran’ın dünya güçleriyle nükleer silah geliştirmesini önlemek için Ekim ayında sona ermesi nedeniyle silah ambargosunu uzatmaması halinde Washington’un BM yaptırımlarının İran’a geri dönüşünü tetiklemekle tehdit etti.

ABD’nin BM Büyükelçisi Kelly Craft geçen hafta, ambargoya ilişkin taslak kararın yakında dağıtılacağını söyledi. Konsey veto-güçler Rusya ve Çin, İran’a silah ambargosu düzenlemeye karşı olduklarını zaten bildirdiler . ABD tarafından hazırlanan kararı engellerlerse, Washington yaptırımları geri çekme tehdidini takip etmek zorunda kalacak.

Wang, 7 Haziran tarihli mektubunda, “Artık JCPOA’ya (nükleer anlaşmaya) katılan Birleşik Devletler, ondan ayrıldıktan sonra Güvenlik Konseyi’nin bir geri çekilme çağrısı talep etme hakkına sahip değil.”

BM kararında yer alan 2015 İran nükleer anlaşması, İran anlaşmayı ihlal ederse silah ambargosu da dahil olmak üzere İran’a yaptırımların geri verilmesine izin veriyor. ABD Başkanı Donald Trump, Barack Obama’nın başkanlığındaki anlaşmayı “şimdiye kadarki en kötü anlaşma” olarak nitelendirerek 2018’de anlaşmayı bıraktı.

Lavrov, uluslararası ilişkileri yöneten temel bir ilkenin “kendi yükümlülüklerini yerine getirmeyen ya da yerine getirmeyen bir partinin ilişkiden türettiğini iddia ettiği hakları elinde tutamayacağı” olduğunu belirten 1971 Uluslararası Adalet Divanı’nın görüşüne değindi.

İran, ABD’nin geri çekilmesine ve Washington’un yaptırımları yeniden kabul etmesine yanıt olarak nükleer anlaşmanın bir kısmını ihlal etti. ABD, 2015 BM kararının hâlâ onu katılımcı olarak adlandırdığı için hala yaptırımları geri çekebileceğini savunuyor. Diplomatlar Washington’un büyük olasılıkla zorlu ve dağınık bir savaşla karşılaşacağını söylüyor. jpost
10 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP