DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 584933-0,08%
İstanbul

AZ BULUTLU

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD’NİN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI TRUMP’UN MASASINDA!

ABONE OL
Ekim 17, 2020 20:23
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’den Türkiye’ye S-400 tepkisi: Ciddi sonuçları olur
ABD, Türkiye’nin S-400 füzelerini test ettiğine yönelik haberlere sert tepki göstererek bunun ağır sonuçları olacağını bildirdi. Rus haber ajansı TASS, Türkiye’nin bugün üç adet S-400 füzesini test ettiğini duyurmuştu.

blank

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin bugün Sinop yakınlarındaki bir tatbikatta, S-400 savunma sistemini test ettiğine dair haberlerle ilgili olarak, bunun doğru olması halinde “ağır sonuçlar” doğuracağını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemi edinmesinin dahi “kabul edilemez” olduğunu ve sistemin aktive edilmesi halinde bunun iki ülke arasındaki güvenlik ilişkileri açısından “ağır sonuçları” olacağını ifade etti.

Ortagus açıklamasında, “S-400’lerin test edildiği haberleri doğrulanırsa bunu en sert dille kınarız. Böyle bir adım, NATO müttefiki ve stratejik ortak Türkiye’nin sorumluluklarıyla bağdaşmamaktadır” ifadesini kullandı.

Rus resmi haber ajansı TASS daha önce, Türkiye’nin cuma günü Sinop yakınlarında S-400 hava savunma sistemini bir tatbikat kapsamında ilk defa test ettiğini duyurmuş ve TASS tarafından “askeri ve diplomatik çevrelerden” bir kaynağa dayandırılan haberde, “S-400 hava savunma sistemine ait üç füzenin ateşlendiği ve belirlenen tüm hedeflere başarıyla isabet ettiği” bildirilmişti.

Yaptırım kararı Trump’ın masasında
Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasına karşı çıkan Amerika Birleşik Devletleri, bu sistemin NATO sistemleriyle uygun olmadığını gerekçe göstererek Ankara’yı daha önce de pek çok kez uyarmıştı.

Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmemesi üzerine ABD, Türkiye’yi F-35 savaş uçakları programından çıkarmış ve Türkiye’yi S-400’leri aktive etmesi durumunda yaptırımlarla tehdit etmişti. Senato’da kabul edilen yaptırım kararı, ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasını bekliyor.

Türkiye ve Rusya, 2 milyar 500 milyon dolarlık S-400 anlaşmasını 2017’de imzalamış, sistemlerin sevkiyatı Temmuz 2019’da başlamıştı. (Reuters,DW / HS,EC,JD,ET,BK,DW)

NATO’dan Türkiye’ye S-400 tepkisi
ABD’nin ardından NATO da, Türkiye’nin S-400’leri test ettiğine dair haberlere tepki gösterdi. NATO Sözcüsü, S-400’lerin test edildiğinin Türkiye tarafından teyit edilmesi halinde, bunun “üzücü olacağını” söyledi.

NATO, Türkiye’nin Sinop yakınlarındaki bir tatbikatta, Rusya’dan aldığı S-400 savunma sistemini test ettiğine dair haberlerden endişe duyduğu bildirdi. Alman Haber Ajansı’na (dpa) konuşan NATO sözcüsü, S-400’lere ilişkin olarak “Bu sistem müttefik hava araçları için bir risk oluşturabilir ve müttefikler arasındaki ilişkileri zedeleyebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin müttefikleri ile alternatif çözümler aramasının önemine işaret eden NATO sözcüsü, kararın Türkiye’nin ulusal meselesi olduğunu ancak S-400 sisteminin NATO’nun hava ve füze savunma sistemine entegre edilemeyeceğinin altını çizdi. Sözcü, “S-400 hava savunma sisteminin test edildiği Türkiye tarafından teyit edilirse, bu üzücü olur” ifadesini de sözlerine ekledi.

Türk medyasında cuma günü yer alan haberlerde Türkiye’nin Sinop yakınlarında S-400’leri ilk kez test ettiğini duyurmuş, Rus resmi haber ajansı TASS da “askeri ve diplomatik çevrelerden” bir kaynağa dayandırılan haberinde, “S-400 hava savunma sistemine ait üç füzenin ateşlendiğini ve belirlenen tüm hedeflere başarıyla isabet ettiğini” belirtmişti.
17 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP