DOLAR 13,52390.59%
EURO 15,33990%
ALTIN 790,180,53
BITCOIN 564835-0,65%
İstanbul

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKP’NİN HDP’YE SALDIRMASI BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAYBETMENİN ACISI

ABONE OL
Ekim 2, 2020 17:19
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 Mart 2019 yerel seçiminde HDP’ye geçen 65 belediyenin 48’ine kayyum atandı. 6 HDP’li belediye başkanının mazbataları KHK gerekçesiyle verilmedi. HDP’nin elinde sadece 4’ü ilçe, ikisi belde 6 belediye kaldı, hiç il belediyesi kalmadı.

blank

Ankara başsavcılığının 2014’teki Kobani eylemlerine ilişkin soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 17’si tutuklandı.
17 TUTUKLAMA: Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, HDP eski Diyarbakır milletvekili Altan Tan, eski milletvekili Ayla Akat Aka, BDP eski eş genel başkanı ve milletvekili Emine Ayna, ‘İmralı Heyeti’ üyesi Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski genel saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve eski milletvekili Prof. Dr. Emine Beyza Üstün.

3 KİŞİ SERBEST: Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

KARS BELEDİYESİNE AKP KAYYUMU
509 cami bulunan Kars’ta AKP’nin Atadığı Kayyum İlk İş Olarak Belediye Binası Önüne Seccade Serip Namaz Kıldı.

Özpek: AKP Kürt oylarını gözden çıkardı
Kars Belediye eş başkanı Ayhan Bilgen dahil 17 HDP’linin tutuklanması hükümetin kayyum politikasını yeniden gündeme taşıdı. Uzmanlar, AKP’nin Kars’ta da MHP’ye “teslim olduğunu” söylüyor.

2014’teki Kobani eylemleriyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan, aralarında Kars Belediyesi eş başkanı Ayhan Bilgen’in de bulunduğu 17 HDP’li Sincan Cezaevi’ne gönderildi.

Bilgen’den boşalan Kars Belediye Başkanlığı görevine Vali Türker Öksüz’ü vekil olarak atayan İçişleri Bakanlığı, seçim yapılana kadar belediye başkanlığının “kayyum”la yönetileceğini duyurdu.

31 Mart 2019 seçimlerinde MHP’den HDP’ye geçen Kars Belediyesi’nde son bir buçuk yıldır yaşananlar Ankara’da siyaset kulislerinde “kayyumun ayak sesleri” olarak değerlendiriliyor. Öyle ki Ayhan Bilgen, 14 Mayıs’ta DW Türkçe’ye verdiği röportajda şehirde “çeteleşen yapılar” olduğundan söz etmiş ve “Kayyumun zemini hazırlanıyor” çıkışında bulunmuştu.

Bilgen, o röportajında “Ne kasamıza giren bir kuruş var, ne de Almanya’da bir yardım kuruluşuna para gönderiyoruz. Bunlar iddia ediliyor. Örgüte destek verdiğimiz iddiası da ortaya atılıyor. Tamamen senaryo. Geçmişte belediyede son derece usulsüz, ihale mevzuatına aykırı, rant eksenli bir belediyecilik yapıldığı için bizden de bir şeyler koparmaya çalışıyorlar” demişti. Bilgen’e göre şehirdeki çeteleşmiş yapının ardında da MHP vardı.

Siyaset bilimci ve araştırmacılarına göre de 338 milyon 380 bin lira borçla MHP’den HDP’ye geçen Kars Belediyesi, MHP’nin hedefindeydi. Güneydoğu’da yaptığı kamuoyu araştırmalarıyla bilinen Rawest Araştırma’nın Direktörü Reha Ruhavioğlu DW Türkçe’ye; 31 Mart’ta Kars belediye başkanlığı için AKP ile MHP’den kurulu Cumhur İttifakı’nın adayının MHP’li Çetin Nazik olduğunu, MHP’nin itirazı üzerine oyların ikinci kez sayıldığını hatırlatıyor. İkinci sayım sonrası HDP’nin oyları 17 arttı ve HDP yüzde 29,54 oy oranıyla Kars belediyesini kazandı. MHP’li adayın oyu yüzde 26,57’de kaldı.

Ruhavioğlu, “Yaptığımız araştırmalarda gördük ki, AKP’li Kürtler de Kars’ta gidip de MHP’li adaya oy vermedi, HDP’ye oy verdi. Çünkü şehir hizmet bekliyordu” diyor.

“AKP MHP’nin istediğini yaptı”
Kars’ta belediye eş başkanlığı görevini Ayhan Bilgen yürütmeye başladıktan sonra da halkın belediye hizmetlerinden duyduğu memnuniyet araştırma sonuçlarına yansıdı. Ruhavioğlu, “Kars’ın toplu ulaşım, altyapı, çöplerin toplanmaması, suya erişimin kısıtlı olması gibi temel sorunları vardı. Bilgen, bunları çözmeye başladı. Halk, belediye hizmetlerine memnuniyet konusunda her araştırmamızda Bilgen’e 10 üzerinden 6-7 puandan aşağısını vermedi. Her dört MHP’linin birinin de aynı yönde oy vermesi dikkat çekiyordu” bilgisini aktarıyor.

Bilgen’in belediyecilik hizmetleri öne çıktıkça Kars’ta “belediyeye kayyum atanacağı” iddiaları da hep gündemde oldu. Bilgen bu iddiaları DW Türkçe’ye değerlendirirken “MHP il başkanı geçmişte hem belediyenin personeli görünüyor hem ülkü ocakları başkanı görünüyor. Geçmişte müfettiş raporlarıyla da tescil edilen, onlarca çalışmadan maaş alan, bankamatik personel diye ifade edilen kişiler var. Çeteleşmiş yapı, bizim yaptığımız belediyecilik hizmetinden rahatsız. Saldırı ve iftiralarda bulunuyorlar” demişti.

Ruhavioğlu, Kars’ta bunlar yaşanırken Kobani soruşturmasından ötürü Bilgen’in tutuklanmasını, belediyeye kayyum atanmasını “Bilgen’in halk nezdinde itibarı yüksekti. AKP, MHP’nin bu yöndeki itirazını reddediyordu. Ancak şimdi görüyoruz ki AKP gerçeklikten koptu, MHP’li bir kliğin istediği hamleyi hayata geçirdi. Kars’ta halkın isteklerini, beklentilerini hiçe saydı” sözleriyle değerlendiriyor.

Bilgen’in avukatı Sertaç Çelikkale, Ayhan Bilgen’in tutuklanma sürecinin “baştan sona hukuksuz” olduğunu söylüyor. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Aralık 2017’de Kobani olaylarından açılan soruşturmalar nedeniyle Bilgen’in ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine’ karar verdiğini hatırlatan Çelikkale, “Bugün Anayasa Mahkemesi kararları hiçe sayıldığı gibi halkın iradesine de karşı çıkıldı. Tutukluluğa itiraz için hukuki her yola başvurulacak” diyor.

“HDP yaftalanıyor, tehlikeli gösteriliyor”
Siyaset Bilimci Burak Bilgehan Özpek DW Türkçe’ye 17 HDP’linin tutuklanmasıyla sonuçlanan sürecin Türk siyaseti için “yeni bir sınav, yeni bir dönemeç” olduğunu söylüyor. Özpek, AKP ile MHP’nin HDP’yi Türkiye partisi olmaktan çıkarmayı, etnik parti yapmayı hedeflediğini belirtirken, “Kürt oylarını gözden çıkarttılar, bu oyların muhalefetle de buluşmasını istemiyorlar. CHP’li Muharrem İnce’ye destek vermeleri, İYİ Parti’deki karışıklıklar hükümetin muhalefetle de oynadığını gösteriyor” diyor.

Ayhan Bilgen için “Makul ve makbul bir siyasetçiydi. Kars halkı da bunu söylüyor” diyen Özpek’e göre onun tutuklanmasıyla önümüzdeki süreçte AKP ile MHP’nin Kürt oylarına dönük operasyonları daha da hız kazanacak.

Özpek, “Ancak HDP’yi yaftalayan, tehlikeli sayan bu operasyon bilgi ve iletişim çağında sonuç vermeyecek. HDP siyaseten güçlenecek. Ancak muhalefetin çıkıp da hükümete önemli mesajlar vermesi gerekiyor. Kimse Meral Akşener’den çıkıp da HDP’yi sevdiğini söylemesini beklemiyor ancak Akşener terörle mücadeleye siyasetin alet edildiğini söyleyebilir” değerlendirmesi yapıyor.

31 Mart 2019 yerel seçiminde HDP’ye geçen 65 belediyenin 48’ine kayyum atandı. 6 HDP’li belediye başkanının mazbataları KHK gerekçesiyle verilmedi. HDP’nin elinde sadece 4’ü ilçe, ikisi belde 6 belediye kaldı, hiç il belediyesi kalmadı. (Hilal Köylü / Ankara-DW)
02 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP