DOLAR %
EURO %
ALTIN 790,830,62
BITCOIN 563005-0,55%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Atatürk Ön Söz Olmaz, Son söz Olur!

Atatürk Ön Söz Olmaz, Son söz Olur!

ABONE OL
Şubat 28, 2021 18:14
Atatürk Ön Söz Olmaz, Son söz Olur!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altıntepe , Maltepe ilçesinde; yerel siyasette etkin söz sahibi bir  mahalle. Altıntepe mahallesi, Delege seçimlerine kısa bir zaman kala sıradışı bir ziyaretçiyi ağırladı. Belediye  Başkanı Ali Kılıç  ilginç bir zamanlama ile, delege seçimlerine kısa bir süre kala Altıntepe mahallesini ziyaret etti. Ziyareti sırasında içinde kendi fotoğrafının olduğu Nutuk kitabını Altıntepe’li vatandaşlara dağıttırdı. Bazı CHP üyeleri tarafından ‘’pazar arabalarına’’ yığılarak evlere dağıtılan ‘’Nutuk Kitabı’’, dağıtılma şekli ile de tepki aldı. Vatandaşlar Atatürk’ün adının bu kadar basite indirgenerek kullanılmasına tepkili. Ayrıca alınan duyumlara göre bu ziyaret ve ”Nutuk” dağıtımı sadece üye sayısı yoğun olan Altıntepe’ye yapıldı. Bu da akıllarda soru işareti bıraktı.

Altıntepe’li CHP üyelerinin bir kısmı bu ziyarete tepkili. Delege seçimleri öncesi Belediye Başkanının böyle bir ziyaret yapmasının siyasi ahlaka, ve etik kurallara aykırı olduğunu söylüyorlar. Önceki delege seçimlerinde yaşananlar, bu delege seçimlerinde de yaşanacak gibi görünüyor. İçinde kendi fotoğrafı bulunan Atatürk’ün Nutuk Kitabını dağıtması da , geçen delege seçimlerinde belediyenin müdahil olarak hazırlattığı ‘’Kırmızı Liste’’nin seçim günü astığı afişi akıllara getirdi.


blank

Bu delege seçimlerinde de kulislerden gelen bilgilere göre Ali Kılıç yönetimi hazırlanan listelerde söz sahibi. Geçen seçimlerde olduğu gibi kendi baskın grubunu kuracağı ise en çok dile getirilen cümle.
Peki bu ne kadar etik?  Bu listeleri tarafsız ve özgürce  hazırlamak ve seçmenlerin tercihine bırakmak demokrasinin bir kuralı. Peki  partililer neden müdahale ettiğinizi düşünüyor?

Genel Başkanınız  Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘’Delege Seçimlerine hiçbir şekilde müdahale etmeyin’’ uyarılarına rağmen önceki delege seçimlerinde yapılan müdahale ve baskılar nedeni ile parti içinde bir küskünler ordusu yaratıldı. Ve gözle görülür bir ayrışma başladı.

Sizin göreviniz Belediye Başkanı olarak Maltepe ilçesine, halkına hizmet etmek. Beş yıllık bir başkanlık döneminiz oldu. Bu dönemde yapılan hataların yeni dönemde de tekrarlanması;  yapılanların hata değil, bilinçli yapılan uygulamalar olduğunu gösterir.  Yaptığınız icraatların doğruluğunda eminseniz bu telaş neden? CHP’li bir belediye başkanı olarak sergilediğiniz demokrasiye aykırı davranışlar ise parti ilkelerini yok saydığınızın göstergesi değil midir?

Bu delege seçimlerine yapılan müdahale Demokrasiyi ve ilkelerini yok sayan ‘’ben ne dersem olur’’ ve bunun içinde demokrasiyi kullanmaktan kaçınmam mesajını veriyor bizlere.
Bu durum maalesef sadece Maltepe ilçesinde yaşanmıyor. Bir çok ilçeden yansıyan benzer haberleri üzülerek duyuyoruz.
Seçimlerin demokratik teamüllerden uzak, ilçe yönetimlerinin baskısı ile hazırlanan listelerle yapılıp; bu listelerin kazanması için belediyelerin tüm imkanlarının seferber edilmesi akıllara yeni oluşan ‘’yerel diktatörlük’’ sistemi mi hayata geçti sorusunu getiriyor.  CHP yönetiminin de bu demokrasi ayıbına sessiz kalması ise ayrıca düşündürücü. Akıllara şu düşünceyi getiriyor:
Delege listelerine müdahale etmeyin uyarılarınıza rağmen, belediye yönetimlerinin  yaptığı müdahalelere sessiz kalıyorsunuz. Ya söyleminizde samimi değilsiniz, ya da belediye başkanlarınız üzerinde etkisizsiniz. Yaşananlar maalesef üçüncü bir ihtimali akla getirmiyor.
Son söz: Atatürk’ü seçim zamanlarında şov aracı olarak kullanmaktan vaz geçin. Bu gerçekten çok büyük bir antipati yaratıyor vatandaşların gözünde.

İbrahim Bilgin

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP