DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 465647-1,59%
İstanbul
24°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Almanya Rus gazı ve Çin’in Kuşak Yol’una alternatif aradığı için Ankara’yı yitirmek işine gelmiyor’

‘Almanya Rus gazı ve Çin’in Kuşak Yol’una alternatif aradığı için Ankara’yı yitirmek işine gelmiyor’

ABONE OL
Ocak 7, 2022 06:48
‘Almanya Rus gazı ve Çin’in Kuşak Yol’una alternatif aradığı için Ankara’yı yitirmek işine gelmiyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye-AB ilişikilerinde 2022 yılına Avrupa’daki değişen siyasi iklim eşliğinde giriliyor. AB Dönem Başkanlığı 1 Ocak’tan itibaren Ankara’nın son yıllarda sık sık sorunlar yaşadığı Fransa tarafından üstlenildi. Türkiye’nin birlikle ilişkileri bakımından önem taşıyan Almanya‘da da artık Angela Merkel’in yerini almış Olaf Scholz hükümeti var.

Fransa’nın dönem başkanlığı, bu ükede nisan ayında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri dönemine denk geldi. Türkiye, Fransa seçimlerinde sık sık iç günde oluyor. Yine Almanya’daki trafik lambası koalisyonunun bizzat hükmüet protokolünde Türkiye’nin AB üyeliğini dışlayan bir perspektif yer aıyor.

Ankara böylesi bir atmosferde 2021 sonlarında AB ile bağları güçlendirme mesajları verdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı bu durumu bizzat, “Türkiye’nin Avrupalı olup da AB dışında kalma seçeneği yok. Bu bizim için bir kara sevda değil. Bu bir çıkar ilişkisi” diye ifadelendirdi.

2022’de Türkiye-AB ilişkileri ve olası çerçevesini AB uzmanı, AB ve Küresel Araştırmalar Derneği Başkan Yardımcısı Can Baydarol ile konuştuk.

‘AB dönem başkanlığı Macron ile başayacak ama Macron ile devam edecek mi?’

Can Baydarol, Fransa’da nisan ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerine dikkat çekerken, ülkenin AB dönem başkanlığına Emmanuel Macron ile başlayacağını ancak Macron ile tamamlayıp tamamlamayacağının belirsiz olduğunu vurguladı. Ancak Macron’un olası gidişinin Fransa dış siyasetinde etkisi olmayacağını anlatan Baydarol, Türkiye’nin Fransa ile arka veya ön kapı diplomasisini artırması gerektiğini belirtti:

“Nisan ayında Fransa’da başkanlık seçimleri var. Fransa’nın dönem başkanlığı Macron ile başlayacak ama Macron ile devam edecek mi? 1981 yılıydı, Fransa’da Mitterrand seçilmişti, ilk defa sosyalistler 20 yıl sonra iktidara geliyordu. O sırada bir gazeteci, Le Monde gazetesinde Cheysson ile bir röportaj yayınlanmıştı, Cheysson, Mitterrand’ın dışişleri bakanıydı. Sorduğu soru şuydu; ‘20 yıl sonra ilk defa sosyalistler iktidarda, siz de çok önemli bir görevdesiniz. Acaba sizin dışişleri bakanlığınızda Fransa’nın dış politikasında yüzde kaçlık bir değişim bekleriz?’ Cheysson’un cevabı netti; ‘Bildiğim kadarıyla Fransız ihtilalinden bu yana Fransa’nın dış politikasını dışişleri bakanlığı yapmaktadır. Eğer çok başarılı olursam bu politikada belki yüzde 1’lik bir etkim olabilir.’ Bahsettiği şey kurumsallaşma. Dolayısıyla Macron gittiğinde çok fazla bir şey değişmeyecektir. Dolayısıyla Türkiye’nin yapması gereken şey Fransa ile oturup arka veya ön kapıdan Fransız Dışişleri Bakanlığı’yla bunları konuşmak.”

‘Türkiye’de erken seçim olabilirse çıkacak görüntüye göre her şey 180 derece değişebilir’

Baydarol’a göre AB ile ilişkilerde eğer Türkiye’de bir erken seçim olabilirse çıkacak görüntüye göre her şey 180 derece değişebilir. AB kanadının şu anda tamamen beklemeye geçtiğini söyleyen Baydarol, göç ve güvenlik konuları ötesinde Avrupa ile konu kalmadığını dile getirdi. Ankara’nın işler kötü gidince ‘monşer diplomasisini’ hatırladığını belirten Baydarol, bundan nasıl bir sonuç elde edilebileceğinin belirsiz olduğu görüşünde:

“Eğer 2022’de bir erken seçim olursa seçimden sonra çıkacak görüntüye göre her şey 180 derece değişebilir. Şu anda tamamen beklemeye geçmiş vaziyetteler. Çünkü mevcut hükümette hiçbir güven yok. Belki pozitif bir gündem olarak bir şeyler yer alabilir. O da göç ve güvenlik meselesi. Göçmenleri orada tutun, biraz daha para verelim. Güvenlik meselesinde de belki biraz ortak dış politika ve güvenlik politikasında ortak hareket etmekte yarar var. Çünkü sonuçta Suriye meselesi farklı seslerden çıktığı sürece göçün önünü alma şansımız yok. Dolayısıyla belki bu alanda belki bir iki adım atabiliriz. Pozitif gündem dedikleri bu. Ama gümrük birliğinin güncellemesi en büyük beklentimizin olduğu noktada da yaprak kıpırdamıyor. Zaten tam üyelikte fiilen bitmiş bir ilişkiden bahsediyoruz. Hukuken de bitirilmeye de çalışılıyor. Türkiye ile ilgili Brüksel’e gittiğimizde genişlemeden sorumlu genel müdürlükle konuşurken artık iyi komşuluktan sorumlu genel müdürlükle konuşma mertebesine indirildik. Simgesel olarak da bu mesajlar Türkiye’ye veriliyor. Fransa dönem başkanlığında çok bir şey değişir mi? Bu Türkiye-Fransa ikili ilişkilerinin gelişmesine bağlı. 2022’de erken seçim gerçekleşmezse çok umutlu değilim. Çünkü maalesef Fransa ile ilişkilerin en kötü dönemini yaşıyoruz. Her şey kötü giderken bir anda Monşer diplomasisini yeniden hatırladık. Şimdi Suudi Arabistan’a ziyaret olacak. BAE, keza İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesi ve perde arkasında da kuşkusuz ABD. Burada nasıl bir yeni pozisyon ortaya çıkar? Eğer ABD’den, Fransa’ya ‘Türkleri de fazla üzmeyin’ cinsinden bir şey çıkar mı, hep beraber göreceğiz.”

‘Macron Türkiye karşıtlığını kullanacaktır, iç politikadaki başarısızlıklarını bu şekilde örtmeye çalışıyor’

Fransa ile ilişkilerin en kötü döneminin yaşandığı görüşündeki Baydarol, Macron’un seçim sürecinde Türkiye karşıtlığını kullanarak iç politikadaki başarısızlıklarını örtmeye çalışacağını söyledi:

“Macron, Türkiye karşıtlığını tabii ki kullanacaktır. Fransa’yı tekrar büyük güç yapma hayallerini ortaya koyuyor. Çünkü Macron bir yandan da iç politikadaki başarısızlıklarını bu şekilde örtmeye çalışıyor. Yeni bir süper güç olacağız gibi mesajlar veriyor. Onun için askeri yatırımların dozajını artırıyor. Ama Macron herhalde çok zor kazanacak gibi de bir görüntü var. Fransa seçimlerini artık ezberledik. Mümkün olan en fazla oyu toplayıp ikinci adam halinde ikinci tura geçmek.”

‘Berlin, Rus gazı ve Çin’in Kuşak Yol’una alternatifler aradığı için Ankara’yı kaybetmek işine gelmiyor’

Almanya’da koalisyon protokolünde Türkiye ile ilişkilerin devam etmesi ancak üyeliğin asla olmamasının anıldığını anımsatan Baydarol, diğer yandan Berlin’in stratejik gerekçeleri nedeniyle Türkiye’yi kaybetmek istemediğini vurguladı. Baydarol, özellikle enerji Rus gazına Kafkasya ve Hazar’dan alternatifler ile yine Çin’in Kuşak ve Yol’una alternatif yollar peşindeki Berin için Ankara’yı kaybetmenin işine gemediğini belirtti:

“Trafik ışığı koalisyonu kuruldu, yeşil-sarı-kırmızı. Bu koalisyon ne kadar devam edebilir diye şüpheler var. Koalisyon protokolünde çevir kazı yanmasın diye ifade edebileceğim bir madde koydular. Türkiye ile ilişkilerin devam etmesi ama tam üyeliğin asla olmayacağı gibi bir ifade var. Çünkü Almanya, Türkiye’yi stratejik gerekçeleri nedeniye kaybetmek istemiyor. Yatırımları var, daha önemlisi enerji meselesi var. Şu anda Rus doğal gazını nasıl alternatif gaza çevirebiliriz? O da Kafkaslar ya da Hazar’dan çıkacak doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya nasıl ulaştırılabileceği… Türkiye’yi bu noktada kaybetmek hiçbir şekilde işlerine gelmiyor. İkinci olarak nasıl Türkiye üstünden geçen bir Kuşak Yol projesi varsa, Almanya da Türkiye üzerinden doğuya giden bir Kuşak Yol peşinde. Bu stratejik noktalar Merkel tarafından kullanıldı ve o yüzden de hami rollerini üstlenmiş gözüküyor.”

‘Scholz Türkiye için bir şans olabilir’

Merkel’in Türkiye’nin AB hayallerinden uzaklaşıp kötü bir Ortadoğu görüntüsüne düşmesinde payı bulunduğu görüşündeki Baydarol, yeni Başbakan Scholz’un ise Türkiye için bir şans olabileceğini söyledi:

“Merkel’in Türkiye-AB ilişkilerini sabote eden bir kimlik sergilediğini gördüm. Seçildiği ilk gün ‘Ben burada olduğum sürece Türkiye tam üyeliği unutsun’ dediğini hatırlıyorum. O sırada Sarkozy de seçilmişti. İkisi de bu mesajı verdi. Şu anda Türkiye’nin Avrupa üyeliği hayallerinden uzaklaşıp kötü bir Ortadoğu görüntüsüne düşmesinde ve hükümetin bütün icraatlerinin meşruiyetinin de bu yapıdan kaynaklandığını düşündüğümde, belki de Scholz’un Türkiye için bir şans olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin başlanması kararını veren o sıradaki sosyal demokrat lider Schröder ve Yeşilerin bulunduğu koalisyondu İnsan hakları, demokrasi gibi konularda daha sert tutumlara sahipler. Ama şu anda Türkiye’nin zaten ihtiyacı olan bu sertlik. Türkiye bu değerlerden uzaklaştığı sürece içinde bulunduğu ekonomik krize düştü. Kavala ile Demirtaş’ın içeride tutulması yahut sadece insan hakları ihlali meselesi değil, Türkiye ekonomisinin bu hale gelmesinin de sebebidir. Çünkü hukukun üstünlüğüne katılmayan bir ülke görüntüsü veriyorsunuz. Sermayeyi çekmenin bir numaralı unsuru hukuka olan güveni sarsmamaktır.”

‘Türkiye’nin AB’ye dönmeye çalışması ekonomik çıkmazından kaynaklanıyor’

Baydarol’a göre, Türkiye’nin bir noktadan sonra AB’ye tekrar dönmeye çalışması içine girilen ekonomik çıkmazdan kaynaklanıyor ancak kurumların özerkliğinde ve hukukun üstünlüğünde yaşanan erozyonu geri döndürmek zor:

“O dönemde tam üyelik müzakereleri başlamıştı, Kemal Derviş gelmişti, ekonomi kurumlarının özerkliği ortaya çıkmıştı. Tam üyelik müzakereleri başladığı için de ‘hangi hükümet gelirse gelsin hukukun üstünlüğünden ayrılmaz’ konsepti yerleşmişti. Şimdi hepsi ayaklar altına alındı. Şu anda Türkiye’de hangi kurumun özerkliğinden bahsedebiliriz? Hukukun üstünlüğü de öyle. Demokrasi gibi şeyleri saymıyorum. Dolayısıyla Türkiye’nin bir noktadan sonra AB’ye tekrar dönmeye çalışması, tekrar Amerika’nın söylediklerini dinlemeye başlaması aslında içine girilen ekonomik çıkmazdan kaynaklanıyor. Geri dönmek için bence de vakit çok geç. Kavala’yı, Demirtaş’ı AİHM kararına rağmen içeride tutmaya devam ediyorsunuz, inadınız devam ettiği sürece sizi kurucu üyesi olduğunuz Avrupa Konseyi’nden üyeliğinizi askıya alırlarsa ya da daha hafif yaptırım olan oy hakkınızı askıya alırlarsa acaba nasıl bir mesaj vereceksiniz dünyaya karşı? Dolayısıyla eyleminizle söyleminizin tutarlı olmanız gerekiyor. Biz de maalesef söylemlerle eylemler bambaşka. Paralel evrenlerde yaşayan bir ülke haline geldik. Güven erozyonu yaşıyoruz. Ekonominin sadece rakamlarla ilgili bir mesele olmadığını, uluslararası ilişkilerdeki duruşumuzla da çok fazlasıyla ilgili olduğunu herhalde daha iyi yaşayarak anlayamazdık diye düşünüyorum.”

TR Sputnik

  İstanbul’un Siyasi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu