bettilt giriş

DOLAR 16,7710 0.06%
EURO 17,5077 0.08%
ALTIN 975,72-0,01
BITCOIN 3216050,22%
İstanbul
23°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Asya NATO’sundan bahsedilirken Rusya ve Çin’in dayanışması kadar normal bir şey yok’

‘Asya NATO’sundan bahsedilirken Rusya ve Çin’in dayanışması kadar normal bir şey yok’

ABONE OL
Ocak 29, 2022 08:24
‘Asya NATO’sundan bahsedilirken Rusya ve Çin’in dayanışması kadar normal bir şey yok’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD ve NATO, Rusya Federasyonu’nun ittifakın genişleme ve Rusya sınırlarına askeri yığınağının yarattığı krize dur demek için sunduğu güvenlik garantileri anlaşmalarına 1.5 ay sonra nihayet yazılı yanıt verdi. Rusya, yanıtların ana talepleri karşılamaktan uzak olduğunu belirtse de diplomasiyi sürdürmeye hazır görünüyor. Batı’nın yanıt vermesine paralel olarak Çin yönetiminden de bu krizle ilgili daha net açıklamalar geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile telefonda görüşürken, Çin Dışişleri’nin sitesinden yayınlanan açıklama önemliydi. Açıklamada Vang Yi’nin ‘Ukrayna sorununda’ Minsk Anlaşmalarına işaret ederken, güvenliğin askeri ittiakları güçlendirmek ve genişletmekle garanti altına alınamayacağını vurgulaması dikkat çekti.

Batı medyasında Çin’in Rusya’dan ‘gerilimin 4 Şubat’da başlayacak Pekin’deki Kış Olimpiyatları sırasında yükseltilmemesinin istendiği’ iddiaları ise Çin Dışişleri tarafından kesin bir dille yalanlandı. Bakanlık bu iddiaları ‘rezilce numaralar’ diye nitelendirirken, Rusya ve Çin arasında güveni sarsmaya yönelik girişimlerin beyhude olduğunu vurguladı.

ABD ve NATO’nun genişleme krizine yönelik Çin’in tutumunu gazeteci ve yazar Gökhun Göçmen ile konuştuk.

‘Çin, ABD’nin AUKUS ve QUAD gibi ittifaklarla genişleme refleksinin yarın kendilerine yönelebileceğinin farkında’

Gökhun Göçmen’e göre, ‘Ukrayna’ temasıyla sunulan krizde genelde uluslararası krizlere karışmayan Çin’in tutumunu yansıtan net açıklama Dışişleri Bakanı Wang’ın ABD’li mevkidaşı Blinken’le görüşmesiyle geldi Pekin’in can alıcı vurgusunun Rusya’nın NATO’nun genişlemesine yönelik endişelerine hak vermek olduğunu belirten Göçmen, ‘NATO’nun anılmamasının Pekin için ABD’nin başka ittifaklarla aynı çevrelemeyi kendisine yapması olarak algıladığının işareti olduğunu söyledi. Göçmen Ukrayna konusunda ise Wang’ın BM Güvenlik Konseyi çatısında Minsk çözümüne işaret ettiğini vurguladı:

“Moskova ve Pekin arasındaki stratejik ortaklığın boyutlarını daha önce konuşmuştuk. Ukrayna konulu krizdeyse Çin’in açıklaması Blinken ile görüşmeden sonra daha net biçimde geldi. Zaten stratejik ortak olarak herhangi bir durumda Rusya’ya destek vermesi bekleniyordu, özellikle jeopolitik krizler bağlamında. Bu desteğin çerçevesini Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Amerikalı meslektaşı Blinken ile yapmış olduğu görüşmede çizmiş oldu. Öne çıkan üç nokta var. Çin bu zamana kadar uluslararası krizlerde tarafsız olmasıyla meşhurdur. Yine aynı durumu yapıyor, taraflara itidal tavsiye ediyor. Ama bu noktadan sonra can alıcı vurgulara geçelim. Bu noktalardan ilki Rusya’nın endişelerinin haklı olduğunu ve giderilmesi gerektiğini söylüyor. Moskova yönetiminin temel endişelerini NATO’ya da iletmişti. ‘NATO sınırlarımıza doğru genişlemesin’. Wang Yi de bu endişelerin haklı olduğunu söylüyor ve ‘Bir ülkenin güvenliği askeri blokların genişletilerek sağlanması mümkün değil’ uyarısında bulunuyor. Wang Yi burada NATO’ya vurgu yapmıyor. Bugün Ukrayna’da yaşanan gerilimin, Rusya’yı tedirgin eden noktanın yarın Çin’i de endişelendirebileceği anlamını çıkarmak mümkün. NATO bugün Rusya’nın sınırlarına doğru genişlerken, ABD eski Sovyet ülkelerini askeri amaçla kullanırken, altyapılarını dahi Rusya’yı kuşatmak için seferber ederken Asya Pasifik’e geldiğimizde de şunu görüyoruz. ABD çeşitli askeri ittifaklar kurma peşinde. Geçtiğimiz yılın en önemli hadisesi AUKUS anlaşmasıydı. İlerleyen zamanlarda nereye evrileceği, genişlemesi ya da nükleer teknolojilerin kullanımı konuları bilinmese de askeri bir ittifak, ortaklık olması Çin’i yeteri kadar tedirgin ediyor. QUAD da var. Hindistan ile düzenledikleri ortak tatbikatların bir kurumsallaşma halini alıp almayacağı konusunda henüz bir fikrimiz yok ama öngörülerimiz var. Wang Yi’nin buradaki çıkarımı şu; herhangi bir askeri blok Rusya ve Çin’i tedirgin ediyor. Bu askeri blokların iki ülkenin de sınırlarına dayanmasından oldukça rahatsız. Üçüncü olarak da şunu söylüyor. Avrupa’nın güvenliği meselesinden bahsedeceksek BM Güvenlik Konseyi çatısı altında bu işler ilerletilmeli ve yeni bir Minsk Anlaşması ortaya konulmalıdır. Bu halde Çin bu tip bir anlaşmayı destekleyecektir. Geleneksel olduğu üzere de tarafları Soğuk Savaş zihniyetini terk etmeye çağırıyor. Metinde yeni olarak geçiyor ama iki tane Minsk süreci var. Sonuncusunu kastettiğini düşünüyorum.”

‘Bir tarafta Ukrayna diğer tarafta Tayvan liderliği son derece ABD yanlısı politikalar izliyor’

ABD yönetiminin genişleme refleksinin yarın farklı coğrafi bölgeler ve adalar üzerinden Çin’e yönelebileceğini belli ettiğini anımsatan Göçmen, Tayvan’a yapılan yüklü miktarda silah sevkıyatlarına işaret etti. Göçmen Tayvan liderliğinin Ukrayna’ya destek mesajlarının altını çizdi:

“Bu noktada Çin’in bir çerçeve çizdiğini söylemek mümkün. Bugün Ukrayna’da yaşanan ABD liderliğindeki NATO’nun genişleme refleksinin yarın farklı coğrafi bölgeler ya da adalar üzerinden Çin’e doğru yönelebileceğinin farkında. Zaten Washington yönetimi de bunu yeteri kadar belli ediyor. Tayvan’a yüklü miktarda silah sevkıyatı yapmaları bu noktada Asya Pasifik’te kızıştırmak istedikleri bir alan olarak göze çarpıyor. Reuters’in haberine göre Tayvan lideri, Ukrayna’ya destek açıklamasında bulunmuş ve empati duyuyoruz diye eklemiş. Arada herhangi ne tarihsel ne de coğrafya olarak benzerlikten bahsetmek mümkün değil. Ama bir tarafta Ukrayna diğer tarafta Tayvan adasının liderliği son derece ABD yanlısı politikalar izliyor. Tek ortak noktaları bu diye düşünüyorum.”

‘ABD Rusya’nın açıklamalarına rağmen bir savaş ve tehdit enflasyonu yaratıyor’

ABD’nin ‘Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği’ temasıyla bir savaş ve tehdit enflasyonu yaratmaya çalıştığı görüşündeki Göçmen, bu yolla müttefikleri hizaya getirme hedefinin başarılamadığı değerlendirmesinde bulundu. Diğer yandan Rusya ve Çin’in meseleyi ‘bir kuşatma hamlesi’ olarak doğru okuduklarını söyleyen Göçmen, Moskova ile Pekin arasına kama sokma çabasının yeni değil, ABD devlet aklının öteden beri enstrümanlarından birisi olduğunu anımsattı:

“Lavrov bugünkü açıklamasında yine savaş olmayacağını söyledi. ABD bir savaş ve tehdit enflasyonu yaratmaya çalışıyor. Çünkü ancak bu şekilde müttefiklerini bir araya getirerek seferber edebilir. Bunu başaramadı. Lavrov’un meselenin Çin ile de ilgili olduğu da yer aldı açıklamasında. Neticede ABD kurduğu söylem üzerinden müttefiklerini seferber edemeyerek ‘kaslarını gösteremezken’, diğer tarafta Rusya ve Çin meseleyi çok doğru okuyorlar. Meselenin bir kuşatma ve çembere alma meselesi olduğunu farkındalar ve bu noktada dayanışmalarını sürdürüyorlar. Rusya ve Çin arasına kama sokma meselesi yeni değil. ABD devlet aklının kullandığı enstrümanlardan bir tanesi. Soğuk Savaş’ta Nixon döneminde de tanıklık ettik. Benzer konuları farklı kılıflar altında gündeme getiriyorlar. Şi Cinping, Putin’e ‘Kış Olimpiyatları düzenlenirken saldırmayın’ demiş. Elbette her ülke bir kere düzenlediği etkinliğin üzerine böylesine bir gölge düşmesini istemez. Fakat iş o noktaya gelirse de kimsenin ‘biz burada kayak yapacağız, lütfen savaş çıkarmayın’ demesi mümkün değil. Bütün dünyayı etkileyecek belki de bir felakete tanıklık edilecek. İki ülke liderinin kalkıp da böyle bir seviyeden dosyayı açmalarını beklemek en iyimser tahminle saflık olur. İki ülke meseleyi bambaşka bir jeopolitik gözlükle okuyor. Şunu biliyorlar. Burada gerçekleşen hadise burada kullanılan enstrümanlar yarın farklı lehçelerle Çin’in üzerinde de tatbik edilmeye çalışılabilir. Zira ABD açıkça şunu söylüyor. Bizim için en akut, hayati meydan okuma Çin Halk Cumhuriyeti. Şu anda da mücadele edeceğimiz hasım ise Rusya.”

‘Asya NATO’sundan bahsedilirken Rusya ve Çin’in dayanışması kadar normal bir şey yok’

Çin’in İngilizce yayın yapan gazetesi Global Times’ın eski editörü Hu Xijin’in, “Rusya ABD ve NATO tarafından kuşatılmaya direnirken yalnız olmayacak. Elbette Çin, Rusya’ya destek teklifi sunacaktır” şeklindeki sosyal medya paylaşımını da değerlendiren Göçmen, bunun en başta ekonomik yaptırım tehdidi karşısında destek ifadesi olduğu görüşünde. Pekin’in nazarında Batı’nın askeri ittifaklarla yarın Çin’i hedef alabilme potansiyeli olduğunu belirten Göçmen, NATO’nun iki yıl önce gündemine Çin’i aldığını anımsattı:

“Ekonomik yaptırımlar uygulanması söz konusuyken böylesine bir cümlenin yazılması bana ilginç geldi. Çin medyası özellikle Çin’in en büyük İngilizce yayın organı Global Times’ın eski genel yayın yönetmeni olunca her ne kadar sivil bir şahıs olsa da işin içinde biraz daha ciddiyet arıyoruz. Bunun da yaptırım sopasından sonra gelmesi de Çin’in tüm ekonomik olanaklarıyla arkasında durmak istediğini, en azından böyle bir iradesi olduğunu gösterir gibi geldi. Ama Çin’in resmi bir devlet söylemi değil. Ama burada en önemli nokta şu, Batı bir ‘kaslarını göstermek’ istiyor, bunun için askeri ittifaklar kuruyor. Bunların hedefi yarın Çin olabilir. 2 yıl önce ilk defa NATO’nun gündemine Çin’i soktular. Şimdi yavaş yavaş farklı platformlarda başka ülkeleri bir araya getirmeye çalışıyorlar. Asya NATO’su mu kurulacak, NATO, Asya-Pasifik’te görev alabilir mi; bunlar tartışılıyor. Dolayısıyla iki ülke bu meseleyi tamamen jeopolitik düzlemde okuyorlar. Bu noktada da dayanışmaları kadar normal bir şey olmayacaktır.”

‘Biden gamlı baykuş gibi ‘Rusya şu zaman saldıracak’ diyor, Ukrayna’dan ‘yapmayın’ diye tepki geliyor; iş komediye döndü’

ABD’nin müttefiklerini caydırıcılık için zor ikna ettiği görüşündeki Göçmen, Biden’ın ‘gamlı baykuş’ gibi sürekli ‘Rusya saldıracak’ dediğini ancak Kiev’de bile ‘yapmayın’ mesajı verildiğini belirterek meselenin ‘komediye döndüğünü’ söyledi:

“ABD bir caydırıcılık testi yapmak istedi. Ama bu zamana kadar caydırıcılığı bırakın daha çok müttefiklerini toparlamaya çalıştı. NYT’de ‘Almanya’yı zorla ikna ettiler, yarım ağızlı caydırıcı önlemler alındı’ diye bir makale vardı. Nasıl caydırıcı önlemler alacak? Müttefiklerinin moralini bozuyor diye haber var. Bir taraftan gamlı baykuş gibi Biden sürekli Ukrayna size şu zaman saldıracak diye Ukrayna’dan tepki geliyor, artık bunu yapmayın diye. Aslında Ukrayna sahasında dramla başlayacak bir şeyin komediye gittiğini görüyoruz. Umarız daha fazla ileri gitmezler ve bu iş çözülür. En önemlisi de Rusya’nın haklı endişelerinin giderilmesiyle son bulur.”

TR Sputnik

  İstanbul’un Siyasi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu