DOLAR 13,54340.07%
EURO 15,37460.33%
ALTIN 794,490,66
BITCOIN 5711361,25%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

AYASOFYA TEPKİLERİ; AVRUPA BİRLİĞİ KINADI, İTALYAN SAĞCILAR PROTESTO YAPTI

AYASOFYA TEPKİLERİ; AVRUPA BİRLİĞİ KINADI, İTALYAN SAĞCILAR PROTESTO YAPTI

ABONE OL
Ocak 20, 2021 21:36
AYASOFYA TEPKİLERİ; AVRUPA BİRLİĞİ KINADI, İTALYAN SAĞCILAR PROTESTO YAPTI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtalya’daki aşırı sağcı parti Ayasofya kararını Milano Başkonsolosluğu önünde Protesto etti; Avrupa Birliği Türkiye’yi Kınadı
İtalya’nın eski içişleri bakanı ve aşırı sağcı muhalefet partisi lideri Matteo Salvini, Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili Türkiye’nin Milano Başkonsolosluğu önünde bir protestoya katıldı.

blank


Ayasofya’nın yeniden cami olması İtalya’daki aşırı sağcıları ayaklandırdı. Aşırı sağcıların lideri konumundaki Salvini düzenlenen eylemde “Ayasofya’dan elinizi çekin” yazılı bir döviz taşıdı.
Salvini ve beraberindekiler, “Ayasofya’dan ellerinizi çekin”, “İslamcı aşırılığı durdurun”, “Ayasofya cami değildir” sloganlarının yer aldığı dövizler taşıdı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi bugün Türkiye özel gündemiyle toplandı.
Fransa’nın çağrısı üzerine 27 ülke dışişleri bakanlarını bir araya getiren toplantıda, Türkiye ile AB’yi karşı karşıya getiren Doğu Akdeniz bunalımının yanı sıra Suriye ve Libya’da bazı üye ülkelerle Ankara arasında yaşanan gerginlikler de masaya yatırılıyor. Ayasofya’nın ibadete açılmasının AB’de yarattığı rahatsızlığa karşın, AB dışişleri bakanlarının Türkiye’ye ek yaptırım konusunda bir karar almaları beklenmiyor. Bu süreçte, dönem başkanı Almanya’nın Türkiye ile ilişkileri germek istememesi en önemli etken olarak görülüyor.

Borrell, “uzun ve ilginç” bir tartışma gerçekleştiğini söyledi.
Borrell, “Dışişleri Bakanları, benim onlara Yüksek Temsilci olarak sunduğum sonuçları kabul etti ve bunlar gelecekteki ilişkileri belirleyecek.” diye konuştu.

Bu çerçevede Türkiye’nin önemli bir ortak olduğunu tekrar vurguladıklarını belirten Borrell, “Türkiye ile ilişkilerimizi AB değerleri ve çıkarlarıyla uyumlu olarak geliştirmek ve güçlendirmek istiyoruz.” dedi.

Borrell, Dışişleri Bakanlarının Türkiye’yle ilişkilerin zorlu bir süreçten geçtiği konusunda da hemfikir olduğuna işaret ederek, Doğu Akdeniz ve Libya’daki gelişmelerin AB’nin çıkarlarıyla çatıştığını dile getirdi.

Yüksek Temsilci Borrell, “Herkesin istediği ve desteklediği güven ortamının inşa edilmesi için Türkiye’nin AB çıkarlarına ve üye ülkelerin egemenliğine zarar veren tek taraflı faaliyetlerine son vermesi gerekiyor.” dedi.

“Diyalog ve müzakere yoluyla gerginliğin azaltılması ve uzlaşı sağlanması için yollar aramamız gerektiği konusunda mutabık kaldık.” diyen Borrell, “Diğer taraftan Türkiye’nin faaliyetlerinin ortaya çıkardığı sınamalara karşı atabileceğimiz olası adımlar üzerinde de çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Borell, AB Konseyinin geçen yıl 15 Temmuz’da Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine ilişkin kısıtlayıcı tedbirler için kabul ettiği çerçeve belgesini hatırlatarak, bu bağlamda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin talebi üzerine yeni adımlar atılabilineceğini ve konunun tekrar ağustos sonunda ele alınacağını kaydetti.

Dışişleri Bakanlarının, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılmasını kınadığını da aktaran Borrell, Türk yetkililere kararlarını gözden geçirmeleri için çağrıda bulundu.
13 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP