DOLAR 13,55050.77%
EURO 15,38960.22%
ALTIN 789,640,46
BITCOIN 566060-0,63%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

AZİM MARS KEŞİF YOLCULUĞUNA HAZIRLANILIYOR

AZİM MARS KEŞİF YOLCULUĞUNA HAZIRLANILIYOR

ABONE OL
Ocak 21, 2021 13:25
AZİM MARS KEŞİF YOLCULUĞUNA HAZIRLANILIYOR
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yaz piyasaya çıktığında, NASA’nın Azim gezgini, Kızıl Gezegenin yüzeyine şimdiye kadar gönderilen en gelişmiş “göz” çiftine sahip olacak – Mastcam-Z cihazı, görevin 3D yapmasına yardımcı olacak yeni nesil bir yakınlaştırma özelliği sunuyor görüntüler daha kolay. WASHINTON, DC

Her sürüş rotasını ve bir gezginin robot kolunun her hareketini dikkatlice planlayan gezici operatörler, manzaranın hatlarını görmek için bu stereo görüntüleri 3D gözlüklerle izliyor.

Perseverance’in “kafası” üzerinde yer alan Mastcam-Z (Z, “zum” anlamına gelir), NASA’nın Merak Mars gezgininin Mars manzarasının muhteşem manzaralarını üretmek için güvendiği Mastcam’ın daha gelişmiş bir versiyonudur.

Ancak bundan daha fazlasını yapar ve Mastcam-Z – halkın gezginin günlük keşiflerini takip etmesini sağlayan görüntüler üretmenin yanı sıra, kameralar mühendislerin gezinmesine ve bilim adamlarının çalışmak için ilginç kayalar seçmesine yardımcı olacak önemli veriler sağlar. Aradaki fark Curiosity Mastcam’ın zum yapamayacağıdır.

Curiosity’nin Mastcam’ı başlangıçta yakınlaştırılabilecek şekilde tasarlandı, ancak bu kadar küçük bir enstrümanda o zaman elde edilmesi zor oldu (2011’de başlatılan merak).

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Jim Bell, Mastcam-Z baş araştırmacısı ve Mastcam baş araştırmacı yardımcısı, “Orijinal plan Merak için spagetti batı görüşü gibi aşırı geniş bir açıya gidebilecek bir yakınlaştırma kamerasına sahip olmaktı.”

Bell, “Bu inanılmaz bir panoramik perspektif olurdu ama o zamanlar inşa etmek gerçekten zor oldu.”

Bunun yerine, Curiosity Mastcam’ın bir telefoto lensi ve bir geniş açılı lensi var. Görüntüler her birinden alınır ve stereo görünümler oluşturmak için birleştirilebilir. Ancak geniş açılı lens, manzarayı teleskopik olandan daha fazla tek bir çekimde alır, eşleşmesi için dokuz teleskopik görüntüye ihtiyaç duyar.

Perseverance’ın Mastcam-Z konuları basitleştirir, her iki lensi de eşleşene kadar yakınlaştırır ve tek bir 3D görüntü oluşturmak için kullanılabilir. Bu hem daha kolaydır hem de Dünya’ya daha az görüntü ve daha az veri gönderilmesini gerektirir.

blank

Sürücülerin en güvenli yolu seçmesine yardımcı olmak için stereo bir görünüm sağlayan tarafların yanı sıra Mastcam-Z, jeologların bilimsel hedefleri seçmelerine ve kaya örneklerinin bulunduğu manzarayı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak – Komşu bir uçurumdan düştüler mi? Eski bir dereden mi geliyorlar? Mastcam-Z, manzarayı insan gözü tarafından algılanamayanlar da dahil olmak üzere çeşitli renklerde (ışık dalga boyları) izleyerek “insanüstü görüş” sağlayacaktır. Örneğin, ultraviyole veya kızılötesindeki arazinin taranması, yüzeyi veya renk değişimlerini gösteren metal meteoritleri veya diğer enstrümanlar tarafından daha ayrıntılı analiz yapılmasını gerektiren bileşimleri gösterebilir.

Mastcam-Z bir spektrometre değildir, yani detaylı bilimsel analiz yapmak için ışığı kullanan bir araçtır. Bell, “Ancak diğer enstrümanların takip edeceği mineral ipuçları sağlayabilir.” Dedi.

Kamera sistemi ayrıca Güneş ve gökyüzünü gözlemleyerek, Mars’ın Güneş’teki aylarının geçişlerini izleyerek ve toz fırtınalarının ve bulut oluşumlarının mevsimlerde nasıl değiştiğini ölçebilir.

İnsanlar için MarsBell’in Mars resimleriyle ilk deneyimi, 1976’da Viking landers tarafından geri gönderilen gece TV haberlerinde görüntüleri izleyen 11 yaşındaydı. Daha sonra Mars Pathfinder misyonuna katıldı ve Pancam’ı yönetmeye devam etti gelecekteki bilim adamları ve mühendisler de dahil olmak üzere yeni nesil Mars fanatikleri için ilham veren Ruh ve Fırsat roverslerindeki sistemler.

Azim’in iniş yeri Jezero Crater’den geri göndereceği manzaralar, görevde çalışanlar ve takip eden herkes için önemli olacak.

Bu yüzden amatör camianın Mastcam-Z imgelerini ve mozaiklerini halka açık bir web sitesinde paylaşma planları var. Bell, “Halkın bir sahiplenme duygusu taşıması önemlidir. Mastcam-Z görüntüleri hepimize aittir.” Dedi.

Azim, yaklaşık 2.260 kilo (1.025 kilogram) ağırlığındaki robot bilimcidir. Gezginin astrobiyoloji misyonu geçmiş mikrobiyal yaşamın belirtilerini arayacaktır. Gezegenin iklimini ve jeolojisini karakterize edecek, gelecekte Dünya’ya dönüş için örnekler toplayacak ve Kızıl Gezegenin insan keşfine yol açacaktır. Azim 17 Temmuz-5 Ağustos lansman döneminde hangi gün başlarsa başlasın, 18 Şubat 2021’de Mars’ın Jezero Krateri’ne inecek.

Mars 2020 Azim gezgini görevi, Kızıl Gezegenin insan keşfine hazırlanmanın bir yolu olarak Ay’a yapılan misyonları içeren daha büyük bir programın parçasıdır. Astronotların 2024 yılına kadar Ay’a geri gönderilmesiyle görevlendirilen NASA, NASA’nın Artemis ay keşif planlarıyla 2028’de Ay’da ve çevresinde sürekli bir insan varlığı kuracak.

Kuzey Virginia yedinci sınıf öğrencisi Alex Mather tarafından önerilen Azim (Perseverance) ismi NASA tarafından 28.000’den fazla sunum arasından seçildi. (ANI)

04 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP