DOLAR 13,55050.77%
EURO 15,38960.22%
ALTIN 789,640,46
BITCOIN 566060-0,63%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Basın açıklaması

Basın açıklaması

ABONE OL
Şubat 28, 2021 19:12
Basın açıklaması
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maltepe Halkı Karayolları Arazisi için Stk’lar ile bir araya geldi..Bir basın açıklaması yapan topluluğa yoldan geçen araçlar da korna çalarak destek verdi. Basın açıklaması TMMOB Başkanı Esin Köymen tarafından okundu.
Değerli basın emekçileri, Sayın katılımcılar
2016 yılına kadar kamuya ait bir alan iken,özelleştirme yoluyla elimizden alınan Küçükyalı Karayolları arazisinin mücadele sürecini paylaşacağımız basın açıklamamıza hoşgeldiniz.
Toplamda 132.107 metrekare olan Karayolları Küçükyalı yerleşkesi, 1970′ li yıllarda kamulaştırma yöntemi ile elde edilmiş,2013 yılına kadar da kamuya ait ”İdari Tesis Alanı” olarak kullanılmıştır.
Özelleştirme kapsamına alındıktan sonra  Toki’ye devredilen 118.850 metrekare’lik bölümü Emlak Konut GYO A.Ş’ ne satılmış ve ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden planlanmıştır.
Yapılan bu planlarda alanın çok büyük büyük bir kısmı yüksek yoğunluklu ”ticaret ve konut” alanı olarak ayrılmıştır.
Planların iptal edilmesi için açılan davalar devam ederken, Maltepe Belediye Başkanlığı tarafından binalara ruhsat verilmesiyle, 4 katlı konutlardan oluşan yerleşim alanının ortasına 40 katlı blokların yapılmasının yolu açılmıştır.
İnşaatlar devam ederken Maltepe Belediye başkanlığı tarafından açılan dava sonuçlanmış, mahkeme; imar mevzuatına, planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı bulduğu bu planları iptal etmiştir.
Mahkeme kararının hemen ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı büyük bir hızla yeniden plan yapmış, eskisinden farkı olmayan bu planı askıya çıkarmıştır.

basın açıklamasıDeğerli katılımcılar;
Kamuya ait ne kadar alan varsa, özelleştirme kapsamına alınarak tüketilmektedir. Oysa bu tür alanların  kamunun ihtiyaçları doğrultusunda ve kamu yararına kullanılması temel ilke olmalıdır. Nüfusu gittikçe artan ilçemizde; ihtiyaç ve talepler değerlendirilmeden, sadece sermayenin baskısıyla alınan,katılımcılığa yer vermeyen plan kararlarını kabul etmiyoruz.
Planlı yapılaşmanın temel ilkelerinden bir”Yaşam Kalitesini Yükseltmek”tir. Bu ilke doğrultusunda; kentsel donatı alanlarının ve kamuya açık alanların kent bütününde yeterli ve dengeli olarak dağılması önemlidir.Bu şekilde toplumun tüm kesimlerinin bu alanlardan yararlanabilmesi esas olmalıdır.
Tam da bu nedenle yoğun yapılaşma baskısı altında olan ilçemizde; kamusal alan ihtiyacımız mekan kalitesini yükseltmenin en temel koşuludur.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP