DOLAR 13,56490.84%
EURO 15,37910.17%
ALTIN 789,880,50
BITCOIN 565084-0,74%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan bu ne?

Başkan bu ne?

ABONE OL
Şubat 28, 2021 19:20
Başkan bu ne?
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, 2014 yılında, vatandaşlarla buluşmuş, rüşvet isteyenlerin ihbar edilmesini isteyerek “Bu belediyede içeride ya da dışarıda sizlerden irili ufaklı para talep edenleri, sorumlu vatandaş olma bilinciyle bana bildirmenizi rica ediyorum. İş bitirme, dosya bekletme olarak sizden bir şeyler talep ediliyorsa, bunlara asla göz yummam” demişti.

Burada yazılanlar sadece belediyeye iş yapan firma sahibinin verdiği ifadeler doğrultusunda anlatılmaktadır. Bu ifadeler ve iddialar, Çankaya Mali Suçlar Komisyonuna verilen yazılı belgelerden alınmıştır.

Dosyada yer alan bilgilere göre, Maltepe Belediyesi ile H.E.G.S isimli bir tedarikçi firma birçok teknik detayı önceden hazırlanmış, anlaşmalı bir ihale oluşturuyorlar. Bu anlaşmalı ihale için de bir rüşvet ödemesi yapılıyor.

Önce şu konuşmayı verelim.

Gerçek Gündem 17.06.2014

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, vatandaşlarla buluştu, rüşvet isteyenlerin ihbar edilmesini istedi. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Bu belediyede içeride ya da dışarıda sizlerden irili ufaklı para talep edenleri, sorumlu vatandaş olma bilinciyle bana bildirmenizi rica ediyorum. İş bitirme, dosya bekletme olarak sizden bir şeyler talep ediliyorsa, bunlara asla göz yummam” dedi.

Bu haberleri daha önceden okumuş olabilirsiniz.

Toplumsal Haber 19 Mayıs 2017

“Maltepe’de organize işler: Rüşvet çarkında kimler var?

Maltepe Belediyesi ses kayıtları Çankaya mali suçlar araştırma komisyonunda. 1 milyon TL’lik rüşvet çarkının nasıl döndüğü? Kimin ne kadar aldığı? Tezgahın nasıl planlandığı…

Maltepe Belediyesi hakkında, çok sayıda üst düzey yöneticisi de işin içinde olmak üzere rüşvet yoluyla ihaleye fesat karıştırmak, iltimas ve Kamu zararına sebep olmak suçlarından Çankaya mali suçlar komisyonunda olduğu ortaya çıktı.”

Burada yazılanlar sadece belediyeye iş yapan firma sahibinin verdiği ifadeler doğrultusunda anlatılmaktadır. Bu ifadeler ve iddialar, Çankaya Mali Suçlar Komisyonuna verilen yazılı belgelerden alınmıştır.

Maltepe Belediyesi ve üst düzey yöneticileri hakkında; Şüpheliler isimle tek tek yazılı.

Suç nedeni “Rüşvet yoluyla ihaleye fesat karıştırmak, iltimas ve Kamu zararına sebep olunması”

Suç tarihi Şubat 2015-Mayıs 2016 tarihleri arasında.

Dosyada yer alan bilgilere göre, Maltepe Belediyesi ile H.E.G.S isimli bir tedarikçi firma birçok teknik detayı önceden hazırlanmış, anlaşmalı bir ihale oluşturuyorlar. Bu anlaşmalı ihale için de bir rüşvet ödemesi yapılıyor. Açılan ihaleyi kazanan Ş.B isimli firma ise bu ihalenin önceden tezgahlanmış olduğundan habersiz bir şekilde adeta kurban gibi işin içine giriyor. Sonuçta H.E.G.S maliyetinin çok üzerinde bir para kazanırken, Maltepe Belediyesi de bu yüksek ücretli anlaşma için ciddi miktarda bir rüşvet alıyor.

Çankaya Mali Suçlar Komisyonuna verilen ifadeleri firma yetkilisinden dinleyelim.

1-  “M.H İzmir’deki bu görüşmemizde, Bana bu işin bağlandığını herhangi bir sorun olmayacağını net bir şekilde belirtti.

Bu işten sonra bazı belediyelerin sırada beklediğini ve bu işin referans bir iş olduğunu, Maltepe Belediyesi Başkanı Ali Kılıç, Özel Kalem Müdürü Fehmi Başusta, Başkan Yardımcısı Melih Morsünbül (görüşülen isimler belgelerde belirtilmiştir) ile kendisinin ve O. M. A görüşerek bu işi koordine edip, bağladıklarını itiraf etti. Başkan ile birlikte diğer Belediye Yetkilileri ve aracıları İzmir’de hafta sonları kendi yatlarında ağırlandığını ve bu yöntemle Maltepe Belediyesi’nin de içinde olduğu birçok kamu kurumuna iş yaptıklarını belirtti. Çok güçlü referanslarının olduğunu, bu iş bittikten sonra Maltepe Belediyesinin 5-6 Milyonluk bir ihalesinin daha olacağını belirtti. Eğer zamanında ödeme yapmazlarsa ne ile karşılaşacaklarını tahmin bile edemeyeceklerini belirtti.”

2- “Başkan yardımcısı N.Y. ve M.H. baş başa görüşme yaptılar. Bu görüşme yaklaşık 20 dakika kadar sürdü. M. H. odadan çıktıktan sonra kendisine abi durum nedir? Ne istiyormuş diye sordum. Kızgın bir ifadeyle bugüne kadar 300.000 TL verdik hala ne parası istiyor bunlar, diye serzenişte bulundu. N.Y. 900.000 TL rüşvet istediğini söyledi. N.Y., bu işin aslında 1 milyonluk bir is bile olmadığını firmanın bu işten çok büyük para kaldırdığını, Belediyeyi zarara uğrattığını söylediğini iletti.”

3- “Bu görüşmeden sonra Belediye ile H. firması arasındaki rüşvet çarkının döndüğünü ve ihale öncesinde teknik şartnamenin H. firmasının istediği şekilde yazılmasına karşılık olarak 300.000 TL rüşvet verildiğini M.H. ağzından duymuş oldum. İhale öncesi verilen bu paranın 100.000 TL’sini 28.07.2016 tarihli görüşmemizde M.T. önce kendisinin bulunduğu bir ortamda karşısında verildiğini söylemişti, aynı görüşmede daha sonraki sözlerinde düzelterek kendi elleriyle verdiğini ifade etmiştir. Bu görüşmede M.T. verilen rüşvetin 1 Milyon TL civarında olduğunu ve detaylarını tanıklarımız ve H. firmasının 2 Muhasebecinin de olduğu toplantımızda itiraf etmiştir. Su görüşmeye ait tüm şeş kayıtlan ekte bilginize sunulmuştur.”

4- “M.T. bu süreçte parayı alabilmek için 1 Milyon TL rüşvet verildiğini, parayı alabilmek için verilen bu rüşvetlerin bizzat Başkan Ali Kılıç’ın bilgisi dâhilinde ödendiğini, işin ihale öncesi bağlandığını ve bunun için de Maltepe Belediyesi yetkililerine ödeme yapıldığını ifade etmiştir. Yapılan temliki N. Y. kabul etmeyerek, zorluk çıkarması üzerine H. firması tarafından 1 Milyon TL civarında ödeme yaptıklarını belirtti. Belediye ödemesinin yapılabilmesi için çok büyük masraflar yapıldığını ifade etmiştir. Bu masrafların içerisinde 50.000 TL Ali Kılıç’ın kendi evindeki uydu sistemi ve ayrıca Bilgi İşlem Müdürü Cem Karaağaç’a verilen 150.000 TL’den ve ayrıca N.Y. verilen 350.000 TL ile üsttekiler olarak ifade ettiği Başkan Ali Kılıç, Özel Kalem Müdürü Fehmi Başusta, Başkan Yardımcısı Melih Morsünbül ve diğer aracı kişilere de 400.000 er TL verdiğinden bahsetmektedir. İhale öncesi verilen tutarın bir bölümü olan 100.000 TL’sinin kendisinin de bulunduğu bir ortamda karşısında verildiğini, daha sonraki sözlerinde ise 100.000 TL’nin bizzat kendi eliyle verildiğini belirtmiştir. Madem bu paraları verdiniz ve paranızı da temlikten dolayı fazlasıyla aldınız, neden bizim paramızı ödemiyorsunuz diye sorduğumuzda, bu itirafları yapmak zorunda kalmıştır. Bu paraların H. firmasına ödendiğini size söyleyenlere değil direkt olarak Başkan’a Ali Kılıç’ın kendisine sorun. Bu adamlar paralarını alabilmek için size ne verdi? 1 milyona yakın para verdi mi? Vermedi mi? Diye sorun şeklinde açıkça itiraflarda bulunmuştur. Bu itirafları yukarıdaki katılımcıların tamamı aynı toplantıda benimle birlikte M.T. kendisinden dinlemişlerdir. Bu görülmeye ait tüm ses kayıtlan ekte bilginize sunulmuştur.”

Bu ifadelerin detayını açık olarak sayfa sayfa yayınlayacağız. Ama önce şunu soralım? Belediye bu konu hakkında bilgi sahibi olduğunu biliyoruz.

Peki, bu ifadeler doğruysa hangi görevliler görevden alınmıştır?

Eğer bu ifadeler yalansa, bu kişi için dava açılmış mıdır?

Bazı belediye yetkililerinin üç yılda mal beyanların da artış var mıdır?

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP