bettilt giriş

DOLAR 17,2332 -0.01%
EURO 17,5968 0.03%
ALTIN 963,160,07
BITCOIN 3532232,15%
İstanbul
27°

AÇIK

03:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Batı, savaş çok yakın yaygarasıyla girdi; diplomasiye yer açmak durumunda kaldı’

‘Batı, savaş çok yakın yaygarasıyla girdi; diplomasiye yer açmak durumunda kaldı’

ABONE OL
Şubat 12, 2022 08:13
‘Batı, savaş çok yakın yaygarasıyla girdi; diplomasiye yer açmak durumunda kaldı’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD yönetimi, ‘Rusya’nın Ukrayna‘yı işgal edeceği’ propagandasıyla bu ülkeye ve Doğu Avrupa’ya asker ve silah yığarak NATO‘daki müttefiklerini ‘mobilize ederken’, karşılıklı tatbikatlar eşliğinde diplomatik bilet güreşi devam ediyor.

Ukrayna; ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye tarafından tedarik edilen askeri teçhizatla 10 gün sürecek bir tatbikata başlarken, Rusya Federasyonu’nun da Belarus’la Birlik Devleti’nin ‘Birlik Kararlılığı-2022’ tatbikatı başlamış durumda.

Diğer yandan Avrupa kanadının krizin çatışmasız çözümü için girişimleri de hızlandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Moskova, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Washington ziyaretlerinin ardından iki lider Polonya’yı da yanlarına alarak üçlü toplantı düzenledi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) çerçevesinde Minsk protokollerinin Ukrayna tarafından uygulanması için de müzakereler gerçekleştirildi.

Gelişmeleri 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’ndeki çalışmalarıyla tanınan Yeniçağ yazarı Cahit Armağan Dilek ile konuştuk.

‘Batı, Ukrayna krizine ‘savaş çok yakın’ yaygarasıyla girdi, iki aydır aynı şeyi söylüyorlar’

Cahit Armağan Dilek’e göre, ABD yönetiminin hamleleri ‘devamlılık’ arz ediyor. ABD’nin silahsızlanma dahil pek çok anlaşmadan Trump döneminde çekildiğini anımsatan Dilek, ABD’nin kendi ‘kurallarını’ benimsetme mücadelesi verdiği görüşünde:

“Amerika’nın bu tavrının arkasında Trump’ın olduğunu göz ardı ediyoruz. Trump deliydi, doluydu ama uluslararası anlaşmalardan çekildi. Bunların hepsi yeni dünya düzeninin kurulması aşamasında bir sonraki başkana -o Trump da olabilirdi, şu anda Biden- aktarıldı. Yeni ‘kuralları’ ortaya koymak için Trump döneminden başlayan bir hazırlık vardı. ABD’nin silahsızlanma anlaşmalarından tek taraflı çekilmesi var, İran anlaşması var, küresel ısınma anlaşmalarından çekilme var.”

‘Gelmekte olan yeni dünya düzeninin ayak sesleri’

Dilek, Batı’nın Ukrayna krizine ‘savaş çok yakın’ yaygarasıyla girdiğini belirtirken, sonradan diplomasiye yer açmak durumunda kalındığını vurguladı. Asker yığınağı eşliğinde yükselen krizin ‘Ukrayna’ olmaktan çıkıp küresel bir içerik kazandığı görüşündeki Dilek, ‘yeni dünyanın ayak seslerinin’ işitilmeye başlandığı değerlendirmesinde bulundu:

“Batı, Ukrayna krizine ‘Savaş çok yakın’ yaygarasıyla girdi. İki aydır aynı şeyi söylüyorlar. Sonradan diplomasiye yer açtılar. Fakat Batı ülkeleri arasında kafalardaki çözümler çok farklı. Rusya da daha baştan itibaren bu işin belki de askeri çözümle sonuçlanabileceğini düşündüğü için o da ‘Niyetim savaş değil’ dese de binlerce askeri Ukrayna ve çevresine yığdı. Bu kriz ABD ve Rusya gibi büyük ülkelerin iştahını kabartıyor. O kriz noktaları onların çevre ülkelere ve kriz bölgesine daha fazla askeri güç konuşlandırması için de bir fırsat sunuyor. Afganistan’dan Irak’a kadar her yerde görüyoruz. Şu anda peyderpey Ukrayna bağlamında gerçekleşiyor. Orada NATO ülkeleri var fakat bu Ukrayna’nın doğusunda Donbass bölgesindeki bir kriz gibi gözüken olay genelden aslında küresel bir olaya döndü. Bu da gelmekte olan yeni dünya düzeninin ayak sesleri, yani yeni bir paylaşım savaşından bahsediyoruz. Rusya’nın ABD’ye önerdiği güvenlik garantileri de bu bağlamda gözüküyor. Rusya, Sovyetlerin dağılmasından sonra, önce Doğu blokundaki ülkelerinin NATO’ya geçtiğini gördü. Bir şey yapacak gücü yoktu çünkü ekonomik anlamda zor durumdaydı. Askerleri, ordusu bir şekilde dağılmış durumdaydı, parası yoktu. Bunlara müdahale edemedi. Petrol fiyatlarının artmasıyla yeni bir ekonomik kaynak bulunca kendini toplamaya başladı. Ordusuna ağırlık verdi, yeni silah sistemleri geliştirdi ve NATO’nun doğuya doğru geldiğini gördükçe bu sefer Sovyetlerin eski cumhuriyetlerinin yeniden kaymasını önlemek için hazırlıklara başladı. 2008’de NATO’nun Gürcistan ve Ukrayna’ya üyelik vaad etmesiyle birlikte bir de 2008’de Rusya’nın Gürcistan müdahalesi var. Kırım olayı başladı ve bu meşhur Donbass olayı da eş zamanlı gelişti.”

‘Rusya ‘arabulucu olmak isteyen Ukrayna’yı ikna etsin’ diyor’

Ukrayna’nın Donbass’a özerklik ve özel statü verilmesi konusunu siyasi çözüm olarak gördüğünü ve bu sebeple ötelediğini, Rusya’nın ise altına imza konulmuş bu anlaşmalara atıf yaptığını söyleyen Dilek, Rusya’nın güvenlik garantilerini istemesiyle meselenin bu bağlamının ötesine geçtiğini vurguladı:

“Orada iki Minsk anlaşması var. Birincisi uygulanamadı, ikincisi uygulandı. Putin bundan ısrarlı. Şu anda bütün taraflarda Minsk anlaşmaları kendilerine göre yorumlar içeriyor. Ukrayna önce güvenlik içeren maddeler uygulansın, sonra siyasi çözüm. Yani Donbass’a özerklik ve özel statü verilmesi konusunu siyasi çözüm olarak görüyor ve ‘Sonra yapacağız’ diyor. Donetsk de yeni bir anlaşma olsun diyor. Rusya buna yanaşmıyor. Rusya ‘Tüm anlaşmalar ortada, bu konu beni ilgilendirmez. Orada beni ilgilendiren ufak bir madde var. Onun haricindekiler Ukrayna’nın iç işi. Batı da Türkiye de arabulucu olmak isteyen de Ukrayna’yı ikna etsin’ diyor. Rusya’nın güvenlik garantilerini istemesiyle birlikte konu tamamen bu bağlamından çıktı. Konunun asıl sebebi unutuldu ve paylaşım savaşlarına dönüştü. ‘Sen buraya kadar asker getiremezsin, çek’ gibi. Fırsattan istifade Rusya baktı ki iş tehlikeli gidiyor hemen Belarus’a askerlerini gönderdi, batı kaynaklı haberlere göre. S-400’leri de gönderdi ve Belarus lideri de ‘Buraya gelen bütün silah sistemlerini almak için harekete geçeceğiz’ dedi. Yani satın alacağız dedi. Belarus’un böyle bir gücü var mı bilmiyorum ama Ruslar oraya gelmiş oldu. Yani Rusya, Belarus’u kurtarmış oldu kendi hesabında. Asıl mücadele şu anda Ukrayna üzerinden dönüyor. Ukrayna’da da kimin tarafına düşeceğine ilişkin tartışma var.”

‘Eksen, Kuzey Atlantik’ten Güney Pasifik’e doğru kayıyor’

Dilek’e göre şu anda yaşanan bir ‘nüfuz savaşı’. Kuzey Atlantik’ten Güney Pasifik’e kayan eksende dünyada 2.5 kutuplu bir düzen bulunduğunu söyleyen Dilek, ABD’nin bir tarafta yer alırken, Avrupa’da karşısında Rusya’nın yanı sıra ‘yarım Çin’in’, Asya söz konusu olduğunda ise Çin’in yanı sıra ‘yarım Rusya’nın bulunduğu yolundaki analizini anımsattı:

“Şu anda olan da bir nüfuz savaşı. Belarus da Ukrayna benim nüfuz alanıma geldi diyor. Batı, ‘NATO üyeliği şansı verdik ama çok uzak vadede olabilecek bir şeyden bahsediyoruz’ diyor, biraz da işi yumuşatmak için. Ama en azından NATO üyesi olmasa bile benim nüfuz alanımda kalsın, Rusya buradan çıksın diyor. Kazakistan ve Karabağ olayını bu şekilde okumak lazım. Rusya oralara çok çabuk müdahale edip Karabağ ve Kazakistan’daki sorunu halletti. Oradaki işlerin Donbass gibi olmasının önünü kapattı. Rusya’nın şu andaki hedefi, kuzeydeki üç Baltık ülkesi hariç, eski Sovyetler cumhuriyetlerinin Batı’nın nüfuz alanına girmesini önlemeye çalışıyor. Türkiye’de herkes bir şeyler konuşuyor. Biraz dayanaksız diye düşünüyorum. Yeni dünya düzeninden bahsediyorlar. Ama ortada bir Rusya bir Çin var. İki kutuplu dünya düzeni olmuyor, bir de Amerika var. Salgınla birlikte dünya düzeninin değişeceğini düşünerek 2020’de yazdığım analizde 2.5 kutuplu+ yeni dünya düzeninden bahsetmiştim. 2.5 kutuptan kastım, biri Amerika sağ lig, diğer ikinci büyük ligde krizler Avrupa’da olursa Amerika karşısında Rusya var ve Rusya’yı destekleyecek olan bir yarım Çin var. Muhtemelen Ukrayna’dan sonra Tayvan’ı konuşuyor olacağız. ABD ile Çin karşı karşıya gelirken Rusya’yı da Çin’in arkasında bir yarım aktör olarak göreceğiz. Türkiye ve diğer ülkeler de burada küçük ülkeler olarak dünya düzeninde rol alacaklar. Biden bir ‘demokratik ülkeler’ zirvesi yaptı, Türkiye çağrılmadı, Rusya ve Çin yok. Eş zamanlı olarak AUKUS diye bir ittifak kuruldu İngiltere, Amerika ve Avustralya ile. Eskiden doğu-batı diye ayırdığımız dünyadaki eksen, Kuzey Atlantik’ten Güney Pasifik’e kayan bir eksen bahsediyoruz. Eksen bu şekilde biraz kaydı. Bunu da artık otoriter ve otoriter olmayan devletler diye ayırıyoruz. Benim analizime göre Türkiye de bu eksenin sağında yani Batı tarafından Rusya ile Çin’in olduğu tarafta bırakılıyor. Burnumuzun dibinde bir krizden bahsediyoruz ve Ukrayna krizinden bahsediyoruz. Karadeniz bir savaş alanına dönmek üzere ve Türkiye’nin adı hiçbir yerde geçmiyor, bizim zorlamamız olan bazı şeyler var.”

‘Türkiye Rusya-Ukrayna krizi varmış gibi hareket ediyor, arabuluculuk şansı yok’

Türkiye’nin mesele ‘Rusya-Ukrayna krizi’ gibi hareket ettiğini ancak Rusya ve ABD’nin bu durumu böyle görmediğini söyleyen Dilek’e göre, Türkiye’nin bu resimde ‘arabuluculuk şansı yok’. Moskova’nın Macron’u da yeterince muhatap almadığını söyleyen Dilek, krizin ABD/NATO bağlamında Rusya Federasyonu arasında yaşandığına dikkat çekti. Dilek’e göre bu yeni ittifakların sınırlarının mücadelesi:

“Türkiye’nin bir arabuluculuk şansı yok. Krizin temelinde Rusya-Ukrayna krizi varmış gibi hareket ediyoruz. Şu anda ne Rusya ne Amerika bu işi böyle görmüyor. Macron bile gitti. Macron’u hiç muhataba almadı. Putin’in bugün Kazakistan lideri Tokayev ile görüşmesi vardı. Sarmaş dolaş oldular. Macron’a cüzzamlı gibi muamele yaptı, ‘Seni takmıyorum’ dedi. Zaten Macron’un niyeti de bir küresel arabulucu olmaktan ziyade ‘Buradaki konuları Avrupa güvenliği altında görüşelim, Amerika’yı bırakalım. Bu işi Avrupa ile Rusya çözsün’ şeklinde. Rusya da Macron’u muhatap almadı. İfadelerinden anlıyoruz ki benim muhatabım Amerika dedi. Rusya, ‘Benim muhatabım Amerika’ diyorsa Donbass’ın özel statüsü değil tamamen Amerika-NATO ile Rusya arasında paylaşım krizi ve yeni ittifak sınırlarının belirlenme mücadelesini görüyoruz. Bu iki buçuk kutuplu artı dünya sisteminde Türkiye’ye de Fransa’ya da rol yok. Burada Amerika, Rusya, sorun Pasifik’te olduğu zaman da Çin’i göreceğiz. Soğuk Savaş’tan sonra Amerika tek kutuplu olarak dünyaya hükmetti. Yeni dünya düzeninde hem Amerika hem Rusya kesinlikle BM’nin değişmesini istemiyorlar burada, çok ilginç. Bu da Amerika’nın ekmeğine yağ sürüyor aslında. İç politikada Millet İttifakı güçlendirilmiş parlamenter sistem diyor ya ona benzer bir güçlendirilmiş ‘Birleşmiş Milletler sistemi’ diyorlar. Bu paylaşım savaşlarında da en azından bu üçü arasında bu işin yapılmasını esas olarak ortaya koyuyorlar.”

‘Macron’un başarısızlığı AV’nin ABD’den stratejik özerklik alma çabalarının boşa çıkması demek’

Fransa Cumhurbaşkan Macron’un Moskova’daki girişiminin ‘başarısız olduğu’ görüşündeki Dilek, bunun aynı zamanda AB’nin ABD’den stratejik özerklik alma çabalarının boşa çıkması anlamına geldiği görüşünde. “ABD Avrupa’ya yönetmeye devam edecek” diyen Dilek, Washington’ın stratejik özerkliği AB’ye değil İngiltere’ye verdiği değerlendirmesinde bulundu:

“Macron’un bu başarısızlığından sonra ortaya şöyle bir şey çıktı. Avrupa Birliği’nin Amerika’dan stratejik özerklik alma çalışmaları boşa çıktı, başarısız oldular. Onlar başka bir bahara kaldı. Amerika, Avrupa’yı yönetmeye devam edecek. Amerika burada stratejik özerkliği AB’ye değil İngiltere’ye vermiş durumda. Avrupa ve Ortadoğu’da Amerika, İngiltere’ye stratejik ortaklık vermiş durumda. İngiltere bu işi götürüyor. Polonya ve Ukrayna ile bir ittifak oluşturmak istiyor. Rusya ile Avrupa arasında kama gibi giren bir ittifaktan bahsediyoruz. Amerika’nın ‘leading from behind’ (arkadan yönetme) diye bir stratejisi vardı, onu bir şekilde yürütüp İngiltere’yi öne çıkarmış durumda. İngiltere de bir stratejiyle yeniden dünya sahnesinde rol almaya çalışıyor. Önümüzdeki dönemde Rusya-Çin, Amerika ile de İngiltere’yi göreceğiz.”

TR Sputnik

  İstanbul’un Siyasi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu