DOLAR 13,55050.77%
EURO 15,38960.22%
ALTIN 789,640,46
BITCOIN 566060-0,63%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

BELARUS’TA 100 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ, 26 EKİM DE ULUSAL GREV BAŞLIYOR

ABONE OL
Ekim 25, 2020 22:17
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BELARUS’TA 100 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ, 26 EKİM DE ULUSAL GREV BAŞLIYOR
Beyaz Rusya protestoları: Muhalefet lideri ülke çapında grevin devam edeceğini söyledi.
Belarus muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya, polisin cumhurbaşkanına karşı yürüyen kalabalığa ses bombası atmasının ardından Pazartesi günü ülke çapında grev çağrısında bulundu.

blank

Bayan Tikhanovskaya, bu ayın başlarında Alexander Lukashenko’nun istifa etmemesi halinde harekete geçme tehdidinde bulunan bir ültimatom yayınladı. Lukashenko’nun Ağustos ayında yapılan ankette genel olarak hileli olarak görülen zaferini ilan etmesinden bu yana protestolar ülkeyi kasıp kavurdu.

İnsan hakları grubu Vesna, 150’den fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi.
Sosyal medya paylaşımında “Bugün rejim Belaruslulara şiddetin yapabileceği tek şey olduğunu bir kez daha gösterdi” diyen Tikhanovskaya, “Bu nedenle yarın 26 Ekim’de ulusal bir grev başlayacak” dedi.

blank

Daha önce, on binlerce gösterici birbirini izleyen 11. Pazar günü protestolar için yürüdü. Görüntülerde, Lukashenko’nun başkent Minsk’teki Bağımsızlık Sarayı’ndaki konutuna doğru yol almaya çalışırken flaşlardan ve gürültülü patlamalardan kaçan insanlar gösterildi.
Bayan Tikhanovskaya 13 Ekim’de ültimatomunu yayınladı ve 26 yıldır Belarus’u yöneten Lukashenko’nun taleplerini görmezden gelmesi halinde işçilerin kitlesel işten çıkarılması tehdidinde bulundu.

Pazar günü, protestocular Minsk sokaklarında ve Beyaz Rusya’nın diğer şehirlerinde toplandılar, birçoğu muhalefetin kırmızı ve beyaz bayraklarını sallayarak ve yürürken “grev” sloganları attı. Yerel basında, başkentteki gösteriye yaklaşık 100.000 kişinin katıldığını tahmin ediyor.

blank

Ülkenin içişleri bakanlığı Rusya’nın Tass haber ajansına yaptığı açıklamada, karanlığın çökmesi ve büyük kalabalığın başkentin sokaklarında ilerlemeye devam etmesi nedeniyle isyan kontrol silahlarının konuşlandırıldığını söyledi.

Diğer Rus haber ajanslarına göre olay yerindeki muhabirlerini aktaran en az 10 cihaz patladı. Çevik kuvvet polisinin plastik mermi ateşlediği yönünde haberler de var. Güvenlik güçleri ayrıca Minsk’in merkezindeki yolları kapattı ve su kanonu yerleştirildi.

blank

Daha önce sosyal medyada yayınlanan videolar, güvenlik personelini Minsk’in merkezine taşıyan otobüsleri gösteriyordu. Tikhanovskaya bu ayın başlarında ülke çapında bir grev çağrısında bulunmuştu çünkü Belarus, iki aydır “siyasi kriz, şiddet ve kanunsuzluk” sonrasında “yetti”.

Ağustos ayından bu yana sürgünde olduğu Litvanya’daki bir yerden üç talepte bulundu. Ültimatom, Lukashenko üzerindeki siyasi baskıyı artırma girişimidir, ancak aynı zamanda sokak protestolarına yeni enerji enjekte etmeyi amaçlamaktadır.
26 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP