DOLAR 13,59660.47%
EURO 15,42730.66%
ALTIN 795,040,72
BITCOIN 5753741,41%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

BEYNİMİZ İÇİN ZARARLI 10 GIDA

BEYNİMİZ İÇİN ZARARLI 10 GIDA

ABONE OL
Ocak 22, 2021 11:30
BEYNİMİZ İÇİN ZARARLI 10 GIDA
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DOKTORLAR, UZUN VADEDE BEYNİNİZE ZARAR VEREBİLECEK GIDALARI AÇIKLIYOR

İnsan beyni muhtemelen dünyadaki en karmaşık şeydir. Günümüz ve çağımızda bile bilim adamları hala tam olarak nasıl çalıştığını bulamadılar. Kesin olarak bildiğimiz şey, beslenme alışkanlıklarınızın beyninizin sağlığında önemli bir rol oynayabileceğidir. Hiç, “Ne yersen osun” sözünü duymuş muydunuz? Sonuç olarak, beynimizle ilgili olarak bazı gerçekler var.

blank

Doktorlar, çok çeşitli yeme alışkanlıklarına sahip sayısız insanı incelediler ve bazı gıdaların bilişsel yeteneklerimizi olumsuz etkileyebileceği sonucuna vardılar. Bu gıdalar ayrıca Demans ve Alzheimer hastalığı geliştirme riskiyle bağlantılı görünmektedir.Aşağıda beyniniz için en kötü 10 yiyeceğin bir listesini bulacaksınız. Bunları tamamen diyetinizden çıkarmanızı veya en azından tüketimini önemli ölçüde azaltmanızı öneririz.

blank

1. Şekerli İçecekler

Şekerli içecekler, eklenen kalorilerin dışında size hiçbir katkı sağlamaz. Onlar hakkında söylenecek fazla bir şey yok. Gerçekten harika tadı var, ama sağlığınızı önemsiyorsanız, susuzluğunuzu gidermek için su içmelisiniz. Şekerli içeceklerle kastedilen enerji içecekleri, spor içecekleri ve hatta bazı meyve suları.2017 yılında yapılan bir çalışmada her gün gazlı içecek tüketme alışkanlığı ile bunama arasında bir bağlantı bulunmuştur. Bu durum endişe vericidir ve eğer bu bulgular sizi gazlı içecekleri tüketmeye devam etmekten alıkoyamıyorsa, o zaman başka ne bunu yapabilir bilemiyorum doğrusu. Bu arada gazlı içeceklerin şekersiz olanlarını içmeniz de bu sonucu değiştirmeyecek, bilginiz olsun.

blank

2. Sodyum bakımından zengin besinler

Hayattaki her iyi şey gibi, tuz da kararında kullanıldığı müddetçe faydalıdır. Muhtemelen tuzun doğrudan yüksek tansiyonla ilişkili olduğunu biliyorsunuzdur. Son çalışmalar, beyninizin yüksek sodyumlu beslenmeden dolayı olumsuz etkilenebileceğini düşündürmektedir. Demans ve Alzheimer oranları, tuzluğu bir türlü ellerinden bırakmak istemeyen insanlarda çarpıcı bir şekilde yükselir.En büyük düşmanınız inanılmaz miktarda tuz barındıran paketlenmiş atıştırmalıklardır (çoğunlukla patates cipsi). Ancak bu, kendi yemeğinizi pişirirken tuz miktarı konusunda endişelenmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Ek sağlık yararları için yiyeceklerinizi tatlandırmak için diğer baharatları da kullanmaya çalışın.

blank

3. Yüksek kırmızı et tüketimi

Kırmızı et, modern gıda araştırmalarında popüler bir suçludur. Doktorlar, çok fazla et yemenin sağlığınızın her yönünü olumsuz etkileyebileceğinden sizi daha nasıl ikna edebilirler. Beyin bir istisna değildir. Kırmızı et demir içerir. Yüksek dozda demir oksidatif hasara neden olabilir, bu da hücre bozulması ve gerçek anlamda beyin hasarı anlamına gelir.Buradaki çözüm basit. Beslenmenizi çeşitlendirin, daha fazla bitkisel bazlı gıdalar veya tavuk tüketin, ki şu aşamada en güvenli et olarak kabul ediliyor.

blank

4. Orkinos ve cıva bakımından yüksek değerlere sahip her balık

Okyanuslarda cıva bol miktarda bulunur. Sonuç olarak, bu ağır metale balıklarda bol miktarda rastlanmaktadır. Bunu solungaçlarından doğal bir biçimde emerler ve gerçekten uzun süreler boyunca vücutlarında saklayabilirler. Aslında bu bir sorun teşkil etmiyor, fakat biz insanlar için yüksek miktarlarda cıva zararlıdır ve sağlımıza, özellikle de beynimize büyük oranda olumsuz etkisi var.Bilişsel işleyişiniz (öğrenme, akıl yürütme, hatırlama, dikkat ve diğerleri gibi zihinsel yetenekleri içerir) bu balıklardan olumsuz etkilenebilir. Ton balığı, çoğumuzun düzenli olarak yediği böyle bir balık için harika bir örnektir. İyi olan şey, bölgenizde hangi balıkların daha düşük cıva seviyelerine sahip olduğunu bulmak için her zaman yerel gıda ve güvenlik kurumu ile iletişime geçebiliyor olmanızdır.

blank

5. Alkol

Dışarıdaki şarap severler için kötü haberlerim var. Her gün birden fazla kadeh şarap, bilişsel işlevleriniz ve genel beyin sağlığınız üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Bu, benim uydurduğum bir şey değil, geniş çaplı bir Fransız araştırmasının ortaya koyduğu bir sonuçtur ve ortalama yaştan daha önce demans geliştiren hastaların çoğunun, gençken alkolizmden veya ağır şekilde içki tüketmekten mustarip olduklarını ortaya koydu.Ancak aşırı alkol tüketimi alkolik olmayanlara da zarar verebilir. Bir gece boyunca aşırı miktarda içki içmek, beynin duygusal düşünceleri farklı şekilde yorumlamasına neden olabilir. Örneğin, insanlar üzgün yüzlere karşı daha az duyarlılığa ve kızgın olanlara karşı daha fazla duyarlılığa sahiptir.

blank

6. Rafine karbonhidratlar

Bakın, panik yapmanızı istemiyorum, ama muhtemelen şu anda dolabınızda bunlardan yığınla vardır. Rafine karbonhidratlardan bahsederken, aslında makarna, beyaz ekmek, beyaz pirinç ve hatta tahılları kastediyoruz. Beyin hastalıklarınızla olan bağlantıları önceki örneklerimiz kadar dolaylı değildir, ancak hepsi kan şekerinizde bir artışa neden olur. Bunun nedeni, yıldırım hızında kan dolaşımına girmelerindedir.Yüksek kan şekerinin beyin sağlığınızla büyük bir ilişkisi vardır. Peki ne yapmalısınız? Ciddi hasar riskini en aza indirmek için tüm beyaz şeyler yerine tam buğday karbonhidratlarını tercih edin.

blank

7. Margarin

Margarin, birçok insan tarafından tereyağı yerine iyi ve sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilir. Ve beni yanlış anlamayın, aslında birçok açıdan bu böyle değil. Ancak beyin sağlığı söz konusu olduğunda, tereyağı ve margarin arasında sıfıra yakın fark vardır. Protein beta-amiloid diye bir şey duydunuz mu hiç? Bu margarin nedeniyle topaklanır.Üzücü kısım, bu proteinin Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliklerinden biri olmasıdır. Sonuçta, ciddi hafıza kaybı kısmen margarin tüketimine bağlanabilir.

blank

8. Kızarmış Gıdalar

Kızartmanın, hangi tür olursa olsun, çok lezzetli olduğunu kimse inkar edemez herhalde? Ne yazık ki, bu muhtemelen onlar hakkında olumlu olan tek şey. Yağ ve kalori yüklü olarak gelir ve kilo almanıza neden olurlar. Kilo alımı beyninizin sağlığındaki sorunlarla büyük ölçüde bağlantılıdır. Ama bu en kötüsü bile değil.Kızarmış yiyecekler beyninizde büyük enflamasyonlara neden olabilir, bu da ciddi hafıza kaybına ve bilinç bulanıklığına yol açabilir. Bilinç bulanıklığı temelde keskin bir hafızaya sahip olamadığınız veya tamamen tek bir şeye odaklanamayacağınız bir durumdur. Çok tehlikeli kızarmış yiyecekler yerine ızgara etleri, hatta patates ve sebzeleri seçerseniz beyniniz minnettar olacaktır.

blank

9. Bitkisel Yağlar

Bu büyük bir sürpriz gibi görünebilir, ancak tüm yağlar eşit değildir. Bazıları, soya fasulyesi ve kanola gibi, büyük miktarlarda omega-6 yağ asitleri içerir. Daha önce bahsettiğimiz beyin enflamasyonunu hatırlıyor musunuz? Bu asitlerin beyninizde neden olabileceği tam olarak budur, ancak örneğin kızarmış yiyecekler kadar tehlikeli değildir.Daha iyi sonuçlar için zeytinyağını en iyi arkadaşınız yapın. Zeytinyağı, diğer yağlara kıyasla omega-6’ya sağlıklı bir alternatif olan omega-3 yağ asitleri içerir. Temel olarak diyetinizde tereyağının rolünü üstlenebilir ve bu arada sizin sağlığınız için sayısız faydası vardır. Ne düşündüğünüzü bilmiyorum, aslında lezzetli olduğuna inanıyorum!

blank

10. İşlenmiş Peynir

Beyinlerimiz isimlerinden önce “işlenmiş” sözcüğü olan yiyeceklerden pek hoşlanmazlar. Bu özellikle işlenmiş peynir için geçerlidir. Ama önce, tam olarak işlenmiş peynir olarak kabul edilen şeyin ne olduğunu belirleyelim. Bu terimi aşağıdakileri içerir: paketlenmiş rendelenmiş peynir, dilimlenmiş peynir ve hatta şerit peynir. Yukarıda belirtilen tüm örnekler beyninizin içinde Alzheimer ile doğrudan bağlantılı bazı proteinler oluşturabilir.Peki ya peyniri gerçekten çok SEVİYORSANIZ ne yapmalısınız? Her zaman doğal beslenebilirsiniz ve lütfen Amerikan (veya burger) peynirini beslenmenizden çıkarın, muhtemelen en kötüsü de o’dur.

KAYNAK:japantimes.co.jp

25 Nisan 2020 /ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP