DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 492502-9,51%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

BİLİM ADAMLARI SEKSİN YENİ BİR ETKİSİNİ KEŞFETTİ

ABONE OL
Eylül 20, 2020 20:25
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Endişeli nöronlar. Bilim adamları seksin beklenmedik bir etkisini keşfettiler.
Araştırmacılar, sık seksin hafızayı geliştirdiğini ve yeni sinir hücrelerinin oluşumunu teşvik ettiğini bulmuşlardır. Bu nedenle, deneylerde cinsel olarak aktif olan kadınlar hafıza ve dikkat için görevlerle daha iyi başa çıktı. Ve kendilerini cinsel zevklerini inkar etmeyen yaşlı insanlar, iffetli akranlarından daha fazla zihin netliği ile ayırt edildi.

blank
FOTO: popxo.com

Ne zaman daha iyi düşünmeli
2010 yılında , laboratuar farelerinin davranışlarını gözlemleyen Princeton Üniversitesi’ndeki ( ABD ) bilim adamları , cinsel olarak aktif kemirgenlerin bakire akrabalarına göre daha sakin olduklarını fark ettiler. Sorunun stres hormonlarında – glukokortikoidlerde olduğu öne sürüldü. Ancak iki hafta boyunca kadınlara neredeyse sınırsız erişimi olan ve hiç çiftleşmeyen erkeklerde bu hormonların içeriği aynıydı.

Ancak cinsel olarak deneyimli kemirgenlerde biyologlar, hipokampustaki – duygulardan sorumlu beyin bölgesi ve kısa süreli bellekten uzun süreli anıların oluşumunda – nöron sayısında artış kaydetti. Anlaşıldığı üzere, sinir hücreleri dişi ile ilk temastan hemen sonra eklenmiştir. Aynı zamanda stres hormonlarının seviyesi de arttı. Yakında, glukokortikoid seviyeleri önceki değerlerine geri döndü ve yeni nöronlar görünmeye devam etti. Ek olarak, araştırmacılar beyin hücreleri arasındaki bağlantıların sayısında bir artış olduğunu belirtti.

Maryland Üniversitesi’nden (ABD) biyologlar, üç yıl sonra benzer sonuçlar elde ettiler. Deneylerinde, günde 30 dakika seks yapan orta yaşlı fareler, yeni beceriler öğrenmede zorla bekar olanlara göre daha iyiydi. Beyin araştırmaları, her şeyin hipokampustaki yeni sinir hücreleriyle ilgili olduğunu göstermiştir. Dahası, seks düzenli olmaktan çıkar çıkmaz etki durdu.

Kızlık hafızası
Güney Koreli bilim adamlarının benzer deneylerinde , cinsel aktivite kronik stresin etkilerini telafi etti. Kendileri için rahatsız edici şartlara yerleştirilen fareler, öğrenme ve hafıza yeteneklerini zayıflattı. Bununla birlikte, kemirgenler karşı cinsten bireylere eriştikten sonra, beyinlerinde yeni hücrelerin ve özel proteinlerin oluşumu arttı – kronik stresle başa çıkmaya yardımcı olan nörotrofik faktörler. Sonuç olarak, fare zekası geri yüklendi.

2016 yılında Kanadalı araştırmacılar , insanlar için sık seks yapmanın faydalarını belirledi . Yaşları 18 ile 29 arasında değişen 78 kadınla cinsel temas, orgazm, oral kontraseptif kullanımı ve adet döngüsü evresi hakkında görüşüldü. Katılımcılar daha sonra çeşitli yüz ve kelime tanıma görevlerini tamamladılar. Sevişen kadınlar bu testle daha aktif bir şekilde başa çıktı. Soyut kelimeleri daha hızlı ve daha iyi ezberlediler, ancak yüzleri değil. Dahası, bu yetenek sık orgazmlarla bağlantılıydı, ancak yalnızca doğum kontrol hapı kullanmayanlarda.

Çalışmanın yazarlarına göre, büyük olasılıkla hipokampusta, çünkü kelimeleri ezberlemede anahtar rol oynayan beynin bu kısmı. Ancak yüzlerin hafızasından, hipokampus dışındaki alanlar sorumludur.

Kaburgadaki şeytan – beyin için iyidir
Malezya Enstitüsü 62.3 oranında karşılık 32,5 oranında – insan cinsel olarak aktif olan yaş 60 yılı aşkın arasında seks vazgeçmiş akranları arasında daha hafıza ve dikkat ile sorunları olanlar yarısı vardır. Araştırmacılar, büyük olasılıkla, sık sık aşk ilişkilerinin beyin üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğunu öne sürdüler, ancak nasıl olduğunu anlamak mümkün değildi.
Göre göre 50 üzerinden altı binden fazla kişinin mahrem ilişkileri hakkında bilgi analiz Avustralyalı bilim adamları, cinsel olarak aktif yaşlı insanların bellek diğer yaşıtları daha çok güçlüdür.

Gönüllüler uzmanlara günlük rutin, yemek tercihleri, kötü ve sağlıklı alışkanlıklar, cinsel ilişki sıklığı ve partnerlere duygusal bağlanma hakkında bilgi verdi. Ek olarak, iki kez küçük bir hafıza testinden geçtiler. Hemen ya da diğer görevleri tamamladıktan sonra on kelime yazmak ve sonra bunları tekrarlamak gerekiyordu. İki yıl sonra, bilim adamları deneydeki katılımcılardan tüm prosedürü tekrarlamalarını – hayatı anlatmalarını ve test sorularını yanıtlamalarını istedi.

Testin iki aşaması arasındaki 24 ayda gönüllülerde hafıza kalitesinin önemli ölçüde düştüğü ortaya çıktı. Bununla birlikte, cinsel olarak aktif olanlarda bu değişiklikler daha az farkedildi. Ek olarak, partneriyle güçlü bir duygusal yakınlığa sahip olanlar, hafıza testinde daha yüksek puanlar gösterdi.
Çalışmanın yazarlarının belirttiği gibi, uzun vadede cinsel ilişki sıklığı bilişsel işlevlerin iyileştirilmesiyle ilişkili olmasa da, zengin bir cinsel yaşama sahip kişiler, özellikle 60 yıl sonra daha fazla zihinsel berraklığa sahiptir. (RIA Novosti, Alfiya Enikeeva)
20 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP