DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 494569-9,46%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

BİLİM İNSANLARI KANSER HÜCRELERİNİ ERKEN TEŞHİS EDEN CİHAZ GELİŞTİRDİ

BİLİM İNSANLARI KANSER HÜCRELERİNİ ERKEN TEŞHİS EDEN CİHAZ GELİŞTİRDİ

ABONE OL
Temmuz 19, 2020 21:18
BİLİM İNSANLARI KANSER HÜCRELERİNİ ERKEN TEŞHİS EDEN CİHAZ GELİŞTİRDİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanser testi saatler içinde sonuç verir ve potansiyel olarak hayat kurtarır
MinION çözümü, kanser teşhisini büyük ölçüde hızlandırmak için tıp, mühendislik ve bilgisayar teknolojisini birleştirir.
Kanser hastalarına, halihazırda aldığı haftalar yerine saatler içinde kanser hücrelerinin varlığını tespit edebilen yeni bir teşhis testi sayesinde hastalığı yenmeye başlıyorlar.

Tel Aviv Üniversitesi Zimin Mühendislik Çözümleri Enstitüsü’nden Daha İyi Yaşamlar Geliştiren bir araştırma ekibi, Prof. Noam Shomron ve doktora öğrencisi Artem Danilevsky liderliğindeki bir genetik sıralama cihazında bulunan ve karın boşluğundaki kanser hücrelerini gerçek zamanlı tespit edebilen yeni bir araç geliştirdi .

Şu anda, bir tümör çıkarıldığında, Shomron, kemoterapi ile mücadele edilmezse, karın içinde genellikle vücudun diğer bölgelerine yayılabilen tespit edilmemiş kanser hücreleri olduğunu açıkladı. Standart kanser hücresi saptama testlerinin sonuç üretmesi haftalar alır ve bu durum, ara dönemde kanserin yayılma riskini büyük ölçüde artırır.

Ancak Shomron ve Danilevsky tarafından tasarlanan ve MinION adı verilen çözüm, saatlerce bir sonuç üreterek bu risk penceresini ortadan kaldırıyor. Ekip, teşhis araç setine faydalı bir ek olacağından emindi: Tek sorun, pilot denemede yeni teknolojinin doğruluğunu değerlendirmek için yardımcı olmaya istekli bir kurum bulmaktı.

Shomron, “ Enstitü yaşamı iyileştirmek için bir mühendislik uygulaması arıyordu ” dedi. “Yeni ve benzersiz projeler, başka bir vakıftan fon alamayacak, ancak uygulanabilecek projeler istediler. Akıllı ve hızlı bir teşhis aracı sunmak için çeşitli araştırma alanlarını birleştirdik, ancak ‘alıcı’ yoktu.

“Çeşitli hastane bölümlerinden geçtik ve doktorlara ‘Bir saat içinde DNA testi yapılmasını kim ister?’ Diye sorduk. Neyse ki, [Tel Aviv Sourasky Tıp Merkezi] Ichilov’da Cerrahi Bölümü direktörü Dr. Lahat’ı, kanser hastalarının yararına teşhis süreçlerini kısaltma ve iyileştirme fırsatını atladı. ” Lahat ile birlikte çalışan Shomron’un ekibi, hastaları kanser yayılma riski açısından değerlendirerek MinION’u kullanmaya başardı.

“Dr. Guy Lahat’ın Ichilov’daki Cerrahi Bölümü’nde ameliyathanenin dışında bekledik ve ameliyat sırasında Dr. Shelly Loewenstein bizim için karın boşluğu sıvısı örneğinin küçük bir kısmını bizim için topladı. Numunenin kendisi de aynı anda standarda gönderildi. sonuçları birkaç hafta sonra gelecek olan laboratuvar testi Bu arada, kanser hücrelerini veya sağlıklı hücreleri içerip içermediğini hesaplamak için numunemizi Minion’a yerleştirdik “diye açıkladı Shomron.

“Tüm genomu dizilemekten çok daha az karmaşıktır. Sonuçlar pozitif çıkarsa, Dr. Lahat belirlenmiş bir karın boşluğu kemoterapisi tedavisine devam eder. Daha sonra salin yıkaması yapar, başka bir örnek alır ve döngüyü tekrar eder. Hastanın kanser hücrelerinden arındırılmasını sağlayıncaya kadar.

Profesör, “Mevcut teknolojiye dayalı basit ama akıllı bir uygulama ile hayat kurtarıcı bir tıbbi tedaviyi özetleyebiliriz” dedi.
Araştırmacılar, Minion’un hala ilk deneme aşamasında olduğunu ve kanser teşhisinin dayanak noktası haline gelmesinin biraz zaman alacağını vurguladılar. Ancak, ekip zaten olası iyileştirmeleri dört gözle bekliyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, vücuttaki kanser hücrelerini, ameliyattan ziyade ayakta tedavi prosedürü olarak standart bir kan örneği alarak tespit etmenin mümkün olabileceğini umuyorlar. (By DONNA RACHEL Edmunds – jpost.com)

20 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP