DOLAR 13,55480.16%
EURO 15,38680.42%
ALTIN 794,810,70
BITCOIN 5721521,12%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

BİR MÜJDELİ HABER DE YENİ ZELANDA’DAN GELDİ

BİR MÜJDELİ HABER DE YENİ ZELANDA’DAN GELDİ

ABONE OL
Ocak 21, 2021 13:33
BİR MÜJDELİ HABER DE YENİ ZELANDA’DAN GELDİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Yeni Zelanda, virüsü etkili bir şekilde ortadan kaldırarak Covid-19’un topluluk iletimini durdurduğunu söyledi.

blank

Birkaç gün boyunca yeni davalarla – Pazar günü biri – Başbakan Jacinda Ardern virüsün “şu anda” ortadan kaldırıldığını söyledi. Ancak yetkililer, yeni koronavirüs vakalarının tamamen sona ermesi anlamına gelmediğini söyleyerek şikayete karşı uyardı. Haber, Yeni Zelanda’nın en zorlu sosyal kısıtlama düzeylerinden çıkmaya başlamadan saatler önce geliyor.

Salı gününden itibaren bazı temel olmayan iş, sağlık ve eğitim faaliyetlerine devam edebilecektir. Çoğu insanın her zaman evde kalması ve tüm sosyal etkileşimlerden kaçınması gerekecektir. Ardern günlük brifinginde “Ekonomiyi açıyoruz, ama insanların sosyal yaşamlarını açmıyoruz,” dedi.

Yeni Zelanda, 1.500’den az teyit edilmiş veya muhtemel koronavirüs vakası ve 19 ölüm bildirmiştir. Yeni Zelanda Sağlık Genel Müdürü Ashley Bloomfield, son günlerde az sayıda yeni vakanın “eleme hedefimize ulaştığımız konusunda bize güven verdiğini” söyledi.

“Eliminasyon” un yeni vaka olmayacağı anlamına gelmediği konusunda uyardı, “ancak vakalarımızın nereden geldiğini bildiğimiz anlamına geliyor”. Bayan Ardern, “Yeni Zelanda’da yaygın olarak keşfedilmemiş bir topluluk aktarımı olmadığını” da ekleyerek, “Bu savaşı kazandık.” Dedi. Ancak ülkenin “biz bu şekilde devam edersek uyanık kalması gerektiğini” söyledi.

Yeni Zelanda virüse nasıl tepki verdi?
Ülke, sadece birkaç düzine vakanın olduğu salgında erken seyahat ve aktivite konusunda dünyanın en zorlu kısıtlamalarını getirdi. Sınırlarını kapattı, ülkedeki tüm varışların karantinasını uygulamaya başladı, sıkı bir kilit getirdi ve kapsamlı bir test ve temas izleme operasyonu gerçekleştirdi.

Plajlar, su yolları ve oyun alanları 26 Mart’ta ofisler ve okullar gibi kapatıldı. Paket servisi olan restoran ve teslimat dahil olmak üzere barlar ve restoranlar da kapatıldı. Ardern, modellemenin Yeni Zelanda’nın bu kadar erken kilitlenmemiş olsaydı günde 1000’den fazla vakanın olabileceğini belirtti.

Ülkenin ne kadar kötü olacağını asla bilemeyeceğini, ancak “birikimli eylemlerimizle en kötüsünü önlediğimizi” söyledi. Uzmanlar, Yeni Zelanda’nın uzak konumu ve kolayca kapatılabilen sınırların virüs patladığında lehine oynadığını söylüyor. Ancak hükümet kriz boyunca mesajlaşmasının net olması için de övgü aldı.

Gece yarısı yerel saatinde (Pazartesi 12:00 GMT), Yeni Zelanda 4. Seviye kilitlemeden 3. Seviyeye geçecektir. Bu, çoğu işletmenin paket servisi olan restoranlar dahil olmak üzere yeniden açılabileceği, ancak yüz yüze iletişim içerenleri yeniden açamayacağı anlamına geliyor.

Yeni Zelandalılara yakın arkadaşlarından veya ailelerinden oluşan küçük bir grup olan “kabarcıklarına” sadık kalmaları ve insanlardan 2 metre (6 ft) uzakta durmaları söyleniyor. Toplu toplantılar hala yasaklanmış, alışveriş merkezleri kapalı ve çocukların çoğu okuldan uzak kalacak. Yeni Zelanda sınırı kapalı kalacaktır.

Avustralya’da neler oluyor?
Avustralya’da, enfeksiyonlardaki artış son haftalarda önemli ölçüde yavaşlamıştır. Pazar günü sadece 16 yeni vaka kaydedildi. Yeni Zelanda’da olduğu gibi, hükümeti krize verdiği yanıttan ötürü övüldü ve kamuoyu yoklamaları ülkenin liderliğine olan güvenin arttığını gösteriyor.

Bazı bölgelerde kısıtlamalar azalıyor, bazı eyaletler bu hafta daha büyük açık hava toplantılarına izin vermek için sosyal mesafeli kuralları rahatlatmayı planlıyor. Cumartesi günleri Queensland’de, insanlar evden arabayla 40 dakikalık mesafede olduğu sürece kıyafet alışverişi yapmak, parkta piknik yapmak veya plajda yüzmek için özgür olacaklar.

Batı Avustralya ayrıca, toplantılara ilişkin ulusal iki kişilik sınırı 10 kişiye genişletmek için Güney Avustralya’ya katılıyor. Bununla birlikte, Avustralyalıların çoğunun, dışarı çıkmak için gerekli iş, alışveriş veya egzersiz nedenleri olmadıkça hala evde kalması gerekmektedir.

Bir milyondan fazla Avustralyalı , hükümet tarafından yayınlandıktan sonraki birkaç saat içinde bir koronavirüs temas izleme uygulaması indirdi. Uygulama kullanıcılarına, Covid-19 için pozitif test eden başka bir kullanıcıyla 15 dakikadan fazla yakın temas halinde olmaları durumunda bildirim gönderilecek.
Avustralya ve Yeni Zelanda’nın aralarında seyahat açmayı düşündüklerine dair raporlar var, ancak karar verilmedi. bbc.com
27 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP