DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5838250,39%
İstanbul

AZ BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Uyardı: ‘ÇEKİRGE İSTİLASI GELİYOR’

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Uyardı: ‘ÇEKİRGE İSTİLASI GELİYOR’

ABONE OL
Ocak 21, 2021 12:08
BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Uyardı: ‘ÇEKİRGE İSTİLASI GELİYOR’
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BM: Afrika ülkeleri Haziran, Temmuz aylarında çekirge sürüleri tarafından vurulacak

NAIROBI, Kenya,  (Xinhua) – Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nde (FAO) üst düzey bir çekirge uzmanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Afrika Boynuzu bölgesinde Haziran’dan Temmuz’a kadar başka bir keçiboynuzu istilası yaşayacak.

blank

FAO keçiboynuzu tahmin uzmanı Keith Cressman, bölgedeki uygun üreme koşulları nedeniyle bir sonraki işgal dalgasının normalden daha büyük olacağını söyledi.

Cressman bir web seminerine verdiği demeçte, “Haziran ayının ikinci yarısında bir başka çekirge kümesinin Afrika Boynuzu’na çarpmasını ve ardından Temmuz ayında Somali üzerinden Asya’ya göç etmesini bekliyoruz.” Dedi.

İklim koşulları üreme için uygunsa, çekirge sayısı sadece daha fazla değil aynı zamanda daha uzun kalacaktır.

Kenya, Somali, Etiyopya, Cibuti ve Sudan, çekirgelerden en fazla etkilenen dokuz ülke arasında yer alıyor.

Eritre, Güney Sudan, Uganda, Tanzanya ve Yemen de etkilenecek.

FAO’ya göre, Afrika Boynuzu’nda Aralık ayına kadar hızlı tepki ve beklenen eylem için 24.6 milyar şilin (yaklaşık 232 milyon $) gerekiyor, ancak şimdiye kadar, beş ay önce akasya istilasından bu yana sadece 130 $ toplandı.

Cressman, çekirgeleri öldürmek için püskürtülen kimyasalların türü ve kaynakların olmadığı son etkileri ile ilgili bir endişe olsa da, çiftçilerin çekirgeleri yakalamak için çiftliklerinin etrafındaki siperleri kazıp daha sonra onları ölmek için toprakla kaplayabileceklerini söyledi.

Nijerya’da tarım bakanı teknik danışmanı olan Richard-Mark Mbaram, COVID-19’un dünya pandemi ile savaşmaya odaklandığından çekirgelere verdikleri yanıtı bozduğunu söyledi.

Bakan, hükümetler, bağışçılar ve özel sektör tarafından, yiyecek sıkıntısı çeken başka bir felaketi önlemek için çekirgelerle savaşmak için ek kaynaklar sağlamak için ortak çabalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Cressman, “Afrika hükümetleri bütçe perspektifinden mücadele ediyor. Bu nedenle, özel sektöre, özellikle de büyük ölçekli tarım ve tarım sektöründeki şirketlere de bu mücadeleye katkıda bulunmasını söylüyoruz.” Dedi.

Geçtiğimiz hafta, bölgesel bir organ olan Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD), en az 25 milyon insanın ciddi gıda sıkıntısı durumuyla karşı karşıya olduğu ve yıkıcı böceklerle savaşmak için uluslararası destek çağrısında bulunduğu yönünde bir uyarı yayınladı.

IGAD genel sekreteri Workneh Geneyehu, “Ekim mevsiminde çöl çekirge riski, sel ve COVID-19 salgını, bölgedeki gıda güvenliği, beslenme ve geçim kaynakları için son derece endişe verici ve benzeri görülmemiş tehditleri temsil ediyor.” Dedi.

01 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

KAYNAK: BM. FAO, Xinhua, swedennews.net

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP