DOLAR 13,57130.92%
EURO 15,38670.27%
ALTIN 790,640,59
BITCOIN 565480-0,48%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

BURSA’DA YETKİ BELGESİZ KİŞİ ODA BAŞKANLIĞI YAPIYOR

ABONE OL
Eylül 5, 2020 16:18
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Ehliyetine El Konulan Araç Kullanamaz, Diploması İptal Edilen Doktorluk Yapamaz’
Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanlığı yapan Çelebi’nin görevinden istifa etmesi; etmiyorsa Bakanlıkça görevden alınması gerektiği iddia edildi.

blank

Bursa da 1996 da çıraklıkla mesleğe başladığını belirten Bursa Emlak Müşavirleri Esnafları Derneği (BEMDER) Başkanı Erkan Cebeci; Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası (BEMO) Başkanı Erdal Çelebi’nin yetki belgesinin olmadığını; belgesinin Bakanlık tarafından iptal edildiğini belirterek ”Yetki Belgesi Olmayan Birinin Oda Başkanlığı Yapması Hukuksuzdur” dedi.

blank

Bursa da yaşananları sorduğumuz Cebeci; Bakanlık Oda Başkanının belgesini iptal etti, bu haliyle yetkisiz bir kişi durumundadır ve derhal istifa etmesi, etmiyorsa Bakanlık tarafından görevden el çektirilmesi gerekir diyen Emlak Müşavirleri Esnafları Derneği Başkanı Cebeci.
” 5 Haziran 2018 tarihli 30442 sayılı resmi gazetede yayımlanan TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİĞİ Kanunu 31 Ağustos 2020 tarihine kadar ‘Yeki Belgesi’ alınmasını ön görüyordu. Bu tarihe kadar meslektaşlarımız başvurularını yapıp belgelerini aldılar; ancak ilk etapta belge alan bazı kişilerin daha önce ilemi oldukları çeşitli suçlardan kaynaklı yetki belgeleri Bakanlık tarafından iptal edildi.”

blank

EHLİYETİNE EL KONULAN ARAÇ KULLANAMAZ DİPLOMASI İPTAL EDİLEN DOKTORLUK YAPAMAZ
Trafik suçu işleyip ehliyetine el konulan nasıl ki araç kullanamıyorsa ve Doktor, Öğretmen, Profesör vs. gibi diploması iptal eilen kişiler nasıl ki mesleklerini yürütemiyorsa; Yetki belgesi iptal olanın da bu mesleğin Oda Başkanlığını yapamaz iddiasında bulunan Cebeci.
”Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanı Erdal Çelebi’nin Bakanlık tarafından verilen yetki belgesi iptal oldu. Bu iptal belgeyle de sabit, yanlız gelin görün ki bu kişi yetkisiz olmasına rağmen hala oda başkanlığı görevini yürütüyor.” dedi.

blank

AYNI İŞLETME İÇİN BİRDEN FAZLA YETKİ BELGESİ ÇIKARTMAK KANUNA AYKIRI
Bu durumun normal olmadığını belirten Cebeci yaşananların bununlada sınırlı olmadığını; oda başkanının kanuna aykırı bir şekilde aynı işletme için 3 yetki belgesi çıkarttığını, bu kişilerin de akrabaları olduğunu ifade etti.
Cebeci: ” Oda Başkanı yanında çalışan personeli Özgür Sargın ve yeğeni Murat Çelebi’yi ortak gösterip aynı işletme için 2 tane daha yetki belgesi almış. Oysa Kanun bu konuda çok açık, bir işletme için sadece bir yetki belgesi alına biliyor. Ayrıca Oda başkanının lise mezunu olmadığı ortaya çıktı, bu durum da dahi istifa etmesi, etmiyorsa Bakanlıkça görevden el çektirilmesi gerekiyor. Tam bir kanunsuz durum var ortada.” ifadelerine yer verdi.

Yaşananları CİMER vasıtası ile Cumhurbaşkanlığına kadar taşıdığın belirten Cebeci, yanlışın yanlış olduğunu belirterek bu hukuksuzluğu düzeltmekte kararlı olduğunu ifade etti.

TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİĞİN İkinci Bölümünde yer alan ‘Yetki, Yeterlilik ve Bilgi Sistemi’ başlığı altında yer alan
Taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilecek kişiler ve yetki belgesi 5.MADDE 3.bendinde ve 6. MADDE ç bendinde belirtildiği üzere:
”Yetki belgesi, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenir ve devredilemez. Bir işletmede birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunması durumunda işletme adına yalnızca bir yetki belgesi düzenlenir ve En az lise mezunu olması” gerektiği belirtiliyor.

İlgili Kanun incelendiğinde Sayın Cebeci’nin anlattıkları kanuna tezat bir durumun aşikar olduğu görülüyor; Bakanlığın çıkardığı Kanunla bir düzen ve disiplin mi oturtulmaya çalışıldığı, yoksa belge başı tahsil edilen 1000 lira hesabıyla mı bu Kanunun çıkartıldığı kafalarda soru işareti oluşturmuş durumda.
05 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP