DOLAR 13,52390.59%
EURO 15,33990%
ALTIN 790,180,53
BITCOIN 564835-0,65%
İstanbul

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Chp’den Alevilere Sinsi Oyun!

Chp’den Alevilere Sinsi Oyun!

ABONE OL
Ağustos 16, 2020 00:00
Chp’den Alevilere Sinsi Oyun!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Chp’den Alevilere Sinsi Oyun!
HACI BEKTAŞ VELİ DERGAHINI KARIŞTIRDI
Türkiye ve Avrupa’da ki Alevi Kurumlarından Nevşehir Chp Belediyesi tarafından 57. Ulusal 31. Uluslararası Hünkâr Hacı Bektaş Veli Anma törenleri kapsamında Alevileri şiileştirme faaliyeti içinde olan kuruma ”Hacı Bektaş-ı Veli Dostluk ve Barış ödülü” verme kararına tepkiler büyüyor. Kurumlar Türkiye ve Avrupa’da yaptıkları ortak basın açıklamaları ile Chp belediyesini kınadılar.

Basına ve Kamuoyuna;
Alevi Bektaşi kurum temsilcileri olarak, Ülkemizi etkisi altına alan ve varlığını hala yoğun bir şekilde hissettiren Covid-19 salgını sebebiyle, 57. Ulusal 31. Uluslararası Hünkâr Hacı Bektaş Veli Anma törenlerine, Pirin eşiğine yüz sürmek için kısıtlı sayıda da olsa Huzura geldik.
Alevilerin Serçeşmesi olan bu topraklara ve törenlere katkı sunan her canın hizmeti Hakk katında kabul olsun!

Her sene birlik şiarıyla geldiğimiz törenlerde, geleneksel hale gelen Dostluk ve Barış Ödülü’nün bu yıl verileceği şahısların, ne Hünkar’ın öğreti ve felsefesine ne de Alevi Yol-erkânına uymayan davranışlar sergilediği, Alevi kurumlarını mahkemeye verdiği tarafımızca bilinmektedir. Bu nedenlerle ödülün bu kişilere verilmesine Alevi kurumları olarak rızalık vermediğimizi Sayın Belediye Başkanımıza iletmemize rağmen, Belediye Başkanımızın ödülü vermekte ısrarcı davranması nedeniyle Alevi Kurumları olarak, törenlere katılmama kararı aldığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.
Yol Cümleden Uludur!
Cümle Canlara Aşk İle…

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU
ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU
HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ


Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) da Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ilgi basın açıklaması yaptı.
”Bu sene 57. Ulusal ve 31. Uluslararadı Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Ekinliklerin heryıl olduğu gibi geleneksel olarak 15-18 Augustos Tarihleri arasında yapılıyor olması ve Etkinliğin Alevi Bektaşi Kurumları ile Pandemi sürecine rağmen gerçekleştiriliyor olması bizleri mutlu kılmaktadır denildi.

Ancak, bu sene 27.si verilecek olan Hacı Bektaş-ı Veli Dostluk ve Barış ödülünü, Avusturya İslam Alevi Teşkilatı’na bağlı “Hızır Avusturya” isimli kuruma verileceğini duymamız bizi derinden yaralamıştır.

“HIZIR” BİZİM İNANCIMIZIN KUTSALI BOZATLI HIZIR’IMIZ DEĞİL, YOL’DAN ÇIKIP PİRİNİ İDAMA YOLLAMAKTAN ÇEKİNMEYEN EGEMENİN HIZIR PAŞA’SIDIR.

Çünkü burada adına atıfta bulunulan “Hızır” bizim inancımızın kutsalı Bozatlı Hızır’ımız değil, Yol’dan çıkıp pirini idama yollamaktan çekinmeyen egemenin Hızır Paşa’sıdır.

Avrupa’da Aleviliğe Türk-İslam Sentezini dayatan, özellikle kayıtlı olduğu Avusturya’da Alevi Kültür Merkezleri’nin kapatılması için bir çok başvuruda bulunan, nitekim ilgili Bakanlıklara, 22’den fazla örgütlenmesi olan Avusturya Federasyonu’muzun kapatılması ve bu kurumlarda Alevi ritüellerin derhal durdurulmasına yönelik başvurularda bulunan ve Alevi ismini Patentleyerek kendisinden başkasının bu ismi kullanmasını yasaklayan ve Alevi ismi kulanan kurumlara şantaj uygulayan bir kuruluşa verilemez.

İRAK VE İRAN GEZİLERİNİ ALEVİ KADINLARINA KARA ÇARŞAFI GİYDİRME PAHASINA DÜZENLEYEN İSLAM ALEVİ KURULUŞUNA, 27. HACI BEKTAŞİ VELİ BARIŞ VE DOSTLUK ÖDÜLÜN VERİLMESİNİ ALEVİLİK ADINA ZUL ADDEDİYORUZ.

Aleviliği Şiilikle özdeşleştiren bir anlayışa, başta Avusturya ABF olmak üzere, AABK’ya bağlı kurumlarımızı ve yöneticilerini bulundukları ülkelerde “terörist yapılardır” diye ihbarlarla kapatılması için şikayet eden bir kuruluşa pirimizin adına ödül verilemez.

Hünkâr’ın “Her ne arar isen kendinde ara, Kudüste, Mekkede, Hacta değildir” sözünden bir ders çıkarmayarak son dört yıldır Alevilerin asimilasyonuna neden olacak, İrak ve İran gezilerini Alevi Kadınlarına Kara çarşafı giydirme pahasına düzenleyen islam Alevi Kuruluşuna, 27. Hacı Bektaşi Veli Barış ve Dostluk ödülün verilmesini Alevilik adına zul addediyoruz.

Hünkarın ismini taşıyan Barış ve Dostluk Ödülü’nün, özellikle içinden geçtiğimiz bu çok ağır koşullarda, onun geleneğine uygun bir çizgide verilmesinin sorumluluğu, bugün herzamankinden çok daha büyüktür ve son 30 yıldaki Alevi mücadelesini temsil eden bizler, Hacıbektaş Belediyesi’nden bu duyarlılığı bekledigimizden dolayi Belediye Başkanına tüm uyarılarda bulunup, gerekli tüm yazılı belgeleri ilettik.

Alevi Kurumları, Kanaat Önderleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının uyarılarına rağman Hacıbektaş Belediye Başkanı Sayın Arif Yoldaş Altıok’un bu kararından dönmemesi ise duyarlı tüm Canlar için tam bir hayal kırıklığıdır.

Konuya dair müsahip Alevi Kurumlarımız ;
ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU,
ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU,
ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU,
HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI,
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ,
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ’nin doğrudan yana almış oldukları tavrı selamlıyoruz. Birliğimiz daim olsun.

Serçeşme’mizin adına verilecek ödül, park parası karşılığı satılacak veya Hızır Paşa’ların yolundan gidenlerin sırtının sıvazlanacağı bir araç derecesine indirgenemez.
Aşk ile.

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU
AVRUPA ALEVİ KADINLAR BİRLİĞİ
AVRUPA ALEVİ GENÇLER BİRLİĞİ
ALMANYA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
AVUSTURYA ALEVI BİRLİKLERİ FEDERASYONU
BELÇİKA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
BRİTANYA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
DANİMARKA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
FRANSA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
İSVİÇRE ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
İSVEÇ ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
HOLLANDA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
İTALYA ALEVİ DERNEKLERİ
KIBRIS ALEVİ DERNEKLERİ
ROMANYA ALEVİ DERNEKLERİ
NORVEÇ ALEVİ DERNEKLERİ
Köln, 15 Ağustos 2020
16 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

blank
Alevi Kurumları Tarafından Tepki Gösterilen ve Chp Belediyesinin Ödül Vereceği Gurup

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP