DOLAR 13,52980.65%
EURO 15,34500%
ALTIN 789,960,50
BITCOIN 562040-1,23%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Churyumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızının Kendi Kuzey Işıkları Olduğu Keşfedildi

ABONE OL
Ocak 21, 2021 18:28
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Comet Kendi Kuzey Işıklarına Sahip Olduğunu Keşfetti
ESA’nın Rosetta uzay aracından alınan veriler kullanılarak kuyruklu yıldız üzerinde daha önce gezegenlere ve Jüpiter uydularına indirilen atmosferik bir ışık gösterisi bulundu.

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) Rosetta misyonundaki NASA araçlarından elde edilen veriler, 67P / Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının kendi uzak morötesi aurorasına sahip olduğunu ortaya çıkarmaya yardımcı oldu. Bu, uzak ultraviyole elektromanyetik emisyonların bir gezegen veya ay dışındaki bir gök cismi üzerinde ilk kez belgelenmesidir. Bulgularla ilgili bir makale bugün Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

Dünya’da aurora (kuzey veya güney ışıkları olarak da bilinir), Güneş’ten hızlanan elektrik yüklü parçacıkların yeşil, beyaz ve kırmızı renkli parıltılar yaratmak için üst atmosfere çarpmasıyla oluşur. Güneş sisteminin başka yerlerinde, Jüpiter ve bazı uydularının yanı sıra Satürn , Uranüs , Neptün ve hatta Mars , kuzey ışıklarının kendi versiyonlarını sergiledi. Ancak bu fenomen, kuyruklu yıldızlarda henüz belgelenmemişti.

Rosetta, uzay araştırmalarının en çok seyahat edilen ve en başarılı kuyruklu yıldız avcısıdır. 2004 yılında fırlatılan bu yıldız, 67P / Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının (67P / CG) Ağustos 2014’ten Eylül 2016’daki dramatik görev sonu kuyruklu yıldız inişine kadar yörüngesinde dönmüştür . Bu en son çalışmanın verileri, görev bilim adamlarının başlangıçta yorumladığı “gün ışığı” olarak, kuyruklu yıldızın çekirdeğinden yayılan ve onu çevreleyen gaz zarfı ile etkileşime giren ışık fotonlarının neden olduğu bir süreç. Ancak verilerin yeni analizi çok farklı bir tablo çiziyor.

blank

Imperial College London’dan Marina Galand ve çalışmanın baş yazarı “67P / CG’yi çevreleyen ışıltı türünün tek örneği” dedi. “Çok sayıda Rosetta cihazından gelen verileri birbirine bağlayarak, neler olup bittiğine dair daha iyi bir resim elde edebildik. Bu, 67P / CG’nin ultraviyole atomik emisyonlarının nasıl oluştuğunu açık bir şekilde belirlememizi sağladı.”

Veriler, 67P / CG emisyonlarının aslında doğası gereği auroral olduğunu gösteriyor. Güneş rüzgârında dışarı akan elektronlar – Güneş’ten çıkan yüklü parçacıkların akışı – kuyruklu yıldızın komasındaki gazla etkileşime girerek suyu ve diğer molekülleri parçalar. Ortaya çıkan atomlar, farklı bir ultraviyole ışık yayar. Çıplak gözle görülemeyen uzak ultraviyole, ultraviyole spektrumunda en kısa dalga boyuna sahip radyasyondur.

67P / CG emisyonunun araştırılması, bilim insanlarının güneş rüzgarındaki parçacıkların zamanla nasıl değiştiğini öğrenmelerini sağlayacak, bu da güneş sistemi boyunca uzay havasını anlamak için çok önemli bir şey. Güneş radyasyonunun seyahat etmeleri gereken uzay ortamını nasıl etkilediğine dair daha iyi bilgiler sağlayarak, bu bilgiler nihayetinde uyduların ve uzay araçlarının yanı sıra Ay ve Mars’a seyahat eden astronotların korunmasına yardımcı olabilir.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde Alice üzerine araştırmacı olan ve makalenin yazarlarından Paul Feldman, “Rosetta vermeye devam eden bir hediyedir” dedi. “Kuyruklu yıldıza yaptığı iki yıllık ziyaret boyunca geri getirdiği veri hazinesi, kitabı güneş sistemimizin bu en egzotik sakinleri üzerine yeniden yazmamıza olanak sağladı – ve tüm hesaplara göre daha çok şey var.”

NASA Instruments ESA’nın Rosetta’sında
NASA tarafından sağlanan araçlar bu araştırmaya katkıda bulundu. İyon ve Elektron Sensörü (IES) cihazı, uzay aracının yakınındaki elektronların miktarını ve enerjisini tespit etti, Alice cihazı aurora tarafından yayılan ultraviyole ışığı ölçtü ve Rosetta Orbiter (MIRO) için Mikrodalga Enstrümanı, etrafındaki su moleküllerinin miktarını ölçtü. kuyruklu yıldız (MIRO enstrümanı Fransa, Almanya ve Tayvan’dan katkıları içerir). Araştırmada kullanılan uzay aracındaki diğer araçlar, İtalyan Uzay Ajansı’nın Görünür ve Kızılötesi Termal Görüntüleme Spektrometresi (VIRTIS), İsveç tarafından sağlanan Langmuir Probu (LAP) ve İsviçre tarafından sağlanan İyon ve Nötr Analiz için Rosetta Orbiter Spektrometresi (ROSINA) idi. .

Rosetta, üye devletlerinin ve NASA’nın katkılarıyla bir ESA misyonuydu. Kasım 2014’te kuyruklu yıldıza başarıyla inen Rosetta’nın Philae uzay aracı, Köln’deki Alman Havacılık ve Uzay Merkezi liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından sağlandı; Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü, Göttingen, Almanya; Fransız Ulusal Uzay Ajansı, Paris; ve Roma’daki İtalyan Uzay Ajansı. NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Tahrik Laboratuvarı olan Caltech’in bir bölümü, NASA’nın Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü için Rosetta misyonunun ABD katkısını yönetti. JPL ayrıca MIRO’yu kurdu ve baş müfettişi Mark Hofstadter’ı ağırladı. Southwest Araştırma Enstitüsü (San Antonio ve Boulder, Colorado), Rosetta yörüngesinin IES ve Alice aletlerini geliştirdi ve başlıca araştırmacılarına ev sahipliği yaptı.
(ESA / Rosetta / NAVCAM / nasa)
22 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP