DOLAR 13,59660.47%
EURO 15,42730.66%
ALTIN 795,040,72
BITCOIN 5753741,41%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ÇİN – HİNDİSTAN ÇATIŞMASINDA ÖLEN ASKER SAYISI 20’YE YÜKSELDİ

ÇİN – HİNDİSTAN ÇATIŞMASINDA ÖLEN ASKER SAYISI 20’YE YÜKSELDİ

ABONE OL
Ocak 21, 2021 00:06
ÇİN – HİNDİSTAN ÇATIŞMASINDA ÖLEN ASKER SAYISI 20’YE YÜKSELDİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÇİN – HİNDİSTAN ÇATIŞMASINDA ÖLEN ASKER SAYISI 20’YE YÜKSELDİ

Hindistan: Çin ile sınır çatışmasında 20 asker öldü
Olay, batı Himalayaların sınır bölgesindeki iki Asya gücü arasındaki gerilimi takip ediyor.
Hindistan ordusunun tartışmalı sınırda Çin kuvvetleri ile şiddetli bir yüz ifadesinde en az 20 Hintli asker öldürüldüğünü, Hint ordusunun batı Himalayalar’da bir hafta süren soğukluğun büyük bir yükselişinde olduğunu söyledi.

Bir açıklamada ordu Salı günü yaptığı açıklamada, 17 “ağır yaralı” Hintli askerin daha önce ölen bir subayın ve iki askerin yanı sıra yaralarına yenik düştüğünü söyledi.

Birlikler, “ayakta durma noktasında görev hattında öldü ve yüksek irtifa arazisinde sıfırın altındaki sıcaklıklara maruz kaldı … eylemde öldürülen toplamı 20’ye çıkardı” ifadesi açıkladı.

Hindistan ve Çin birliklerinin çatışmaların yaşandığı bölgelerde serbest bırakıldığını belirten açıklamada, Hindistan’ın “ulusun toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumaya” kararlı olduğunu da sözlerine ekledi .

Olay on yıllardır nükleer silahlı komşular arasındaki en ölümcül çatışmayı işaret ediyor.

Gerilim, iki bölgesel güç arasında 3.500 kilometrelik (2.200 mil) sınırlar boyunca oldukça düzenli bir şekilde parlıyor ve bu da hiçbir zaman doğru bir şekilde sınırlandırılmamıştı.

Zırhlı kamyonlar ve toplarla desteklenen iki nükleer silahlı komşunun binlerce askeri, Mayıs ayından bu yana Tibet sınırındaki Ladakh bölgesindeki en son yüzleşmeye katıldı.

Hintli yetkililer Çinli askerlerin sınırı üç farklı noktadan geçerek çadırları ve güvenlik görevlilerini dikerek ve ayrılmak için sözlü uyarıları göz ardı ettiklerini söylediler. Bu, bağırarak kibrit, taş atma ve kavgaları tetikledi.

Ordu subayları ve diplomatlar, çıkmazı sona erdirmeye çalışmak için bir dizi toplantı yapmamışlardı.

‘Son derece ciddi’
AFP haber ajansının raporuna göre Çin, Hindistan’ı iki ülke arasında “tartışmalı bir sınırı” geçmekle suçladı.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Hint birliklerinin Pazartesi günü iki kez sınır çizgisini geçtiğini ve “Çin personelini kışkırttığı ve onlara saldırarak iki taraftaki sınır kuvvetleri arasında ciddi fiziksel çatışmalara yol açtığını” söyledi.

Diyerek şöyle devam etti: “Hindistan’ın ilgili tavrı takip etmesini ve cephedeki birliklerini kısıtlamasını tekrar ciddiyetle istiyoruz.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Sınırı geçmeyin, sorun yaratmayın, sınır durumunu zorlaştıracak tek taraflı bir işlem yapmayın.”

Lijian, Pekin’in Yeni Delhi’ye “güçlü protestolar ve ciddi temsiller” sunduğunu söyledi.

Çin dışişleri bakanlığı Pazartesi günü sınır bölgesinde “şiddetli bir fiziksel çatışma” olduğunu doğruladı. Zayiattan bahsetmedi, ancak Hindistan dışişleri bakanlığı her iki tarafta da zayiat olduğunu söyledi.

Ölümler, 1975’te nükleer silahlı komşular – aynı zamanda dünyanın en kalabalık iki ülkesi – arasındaki uzun çatışma sınırı boyunca anlaşmazlığı çözemeyen bir sınır çarpışmasından bu yana gerçekleşti.

Eski Hint ordusu komutanı DS Hooda, “Bu son derece, son derece ciddi, bu ne olursa olsun diyaloğu vuracak.” Dedi.

Doha’dan gelen raporda Al Jazeera’dan Sohail Rahman, gelişmelerin “endişe verici bir senaryo” olduğunu ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin olası bir yanıt için ABD’den destek alabileceğini söyledi.

“Şu anda Çin ve ABD çok iyi anlaşamıyorlar. Modi’nin Başkan Trump’ta çok güçlü bir müttefiki var. Yeni Delhi ve Washington arasında bir sonraki hareketin ne olabileceği, ne olacağı konusunda telefon görüşmeleri olursa şaşırmam ABD Yeni Delhi’ye siyasi ve politik açıdan ahlaki olarak destek verebilir “dedi.

“Karada fiziksel olarak ya da uluslararası alanda siyasi olarak saldırıya gelince, Hintliler başbakan etrafında birleşecekler. Böylece hükümetin yaptığı her şey kamuoyu ve medya tarafından yürekten desteklenecek. burnum, Hindistan’ın bir çeşit misilleme planlayacağından şüpheleniyorum. Bunun yalan söylemesine izin vermeyecekler. “

Askeri uzmanlar, yüzleşmenin bir nedeninin Hindistan’ın bağlantıyı iyileştirmek ve Çin’in çok üstün altyapısı ile aradaki farkı daraltmak için yollar ve havaalanları inşa ettiği görüşündeler. Galwan’da Hindistan, geçen Ekim ayında bir havaalanına giden bir yolu tamamladı. Çin, Hindistan’dan tüm inşaatları durdurmasını istedi. Hindistan fiili sınır olan Fiili Kontrol Hattı tarafında faaliyet gösterdiğini söyledi.

PAKİSTAN – HİNDİSTAN SINIRINDA DA ÇATIŞMA ÇIKTI
Leepa Vadisi’nin Karnah bölgesinde Pakistan Ordusu ile Hint Ordusu arasında çıkan çatışmalar bildirildi. Ateş ve bombardımanın devam ettiği bildiriliyor.
16 Haziran 2020 / Sa:22.00
ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP