DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 492502-9,51%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Çocuk istismarına af’ protestosu: Vatandaş sokağa döküldü!

‘Çocuk istismarına af’ protestosu: Vatandaş sokağa döküldü!

ABONE OL
Ocak 6, 2020 11:58
‘Çocuk istismarına af’ protestosu: Vatandaş sokağa döküldü!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuk istismarcılarına yönelik af hazırlığı iddiaları kadınları sokağa çıkardı. Ankara Güvenpark’ta eylem yapan kadınlar milletvekillerine, “İstismarcıları affetmeyi, istismarı meşrulaştırmayı aklınızdan bile geçirmeyin” çağrısı yaptı. Yapılan ceza indirimi ve af düzenlemesi için protestolar yapıldı. Ayrıntılar haberimizde…

Çocuklara yönelik cinsel istismar suçu işleyenlere ceza indirimi, af düzenlemesi yapılacağı iddiası üzerine Türkiye’nin farklı illerinde kadın örgütleri sokağa çıktı. Ankara Güvenpark’ta kar yağışı altında eylem yapan kadınlar, “Çocuk istismarının affı olmaz” sloganı attı.CHP ve HDP’li milletvekillerinin de destek verdiği eylemde kadınlar, “Koruma aklama, failleri yargıla”, “AKP elini çocuklardan çek”, “Susma haykır istismara hayır” sloganı attı ve “Hakim amca senin de kızın var mı?”, “Cahili evde döver akıllısı masada…” dövizleri taşıdı.

‘42 BİN İSTİSMARCI SERBEST BIRAKILDI!

AK Parti’nin küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırlığında olduğuna dönük haberlerin gündeme geldiğini dile getiren kadınların ortak açıklamasını Ankara Kadın Platformu’ndan Fatma Kılıçarslan okudu. AK Parti tarafından afla ilgili evlilik, 15 yaş fark kriteri gibi çeşitli düzenlemeler içeren affın bu ay içerisinde Meclis’e getirileceği iddiaları üzerine bu eylemi gerçekleştiren kadınların açıklamasında şu vurgular dikkat çekti:

12 YAŞ SINIRI NEYE GÖRE GETİRİLDİ?

AKP 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede, kadın örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen 2016 yılında Torba Kanun ile çocukların cinsel istismarına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103. maddesinin 1. ve 2. fıkralarına 12 yaş ayrımı getirilmiş, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmiş, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmamıştır.

CEZASIZLIK YOLUNA GİDİLMEK İSTENİYOR

 Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir. Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz. Ayrıca böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan “tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan” maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir. Üstüne üstlük bu düzenleme, çocuk istismarını ihbar etmekle yükümlü olup ihbar etmeyenlerin ve suçun işlenmesine yardım edenlerin de affedilmesi sonucunu doğuracak.

İSTİSMARCILARI AFFETMEK FAİLLERİ KORUMAKTIR

 Devletin göreviyse istismarı meşrulaştırmak değil çocukları korumaktır. İktidara tekrar sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta! Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde! İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin! Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoritelerin cezalandırılması, Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir. Çocuk istismarcılarını affetmek, çocukları değil failleri korumaktır. Kaynak KamuPersoneli.Net

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP