DOLAR 13,57760.3%
EURO 15,40750.55%
ALTIN 795,040,72
BITCOIN 5741971,76%
İstanbul
°

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ÇORLU TREN KATLİAMI 6. DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

ABONE OL
Kasım 5, 2020 18:04
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tren kazası davasında 6.duruşma görüldü
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili açılan davanın 6’ncı duruşması 04 Kasım günü görülmeye başlandı. Duruşmada okunan ikinci bilirkişi raporunda, kazada TCDD birimleri kusurlu bulundu.

blank

Raporda, trende hız ihlali olmadığı, fren uygulamasının dereyman sürecine etki etmediği, kaza günü meydana gelen yağışın öngörülebilir nitelikte olduğu, menfez kapasitesinin 10 yıllık tekerrürlü taşkın debisinden geldiği ve yetersiz olduğu bildirildi. Mahkemenin açıkladığı ara kararda, bilirkişi raporuna beyan için 15 günlük süre verilirken, TCDD Genel Müdürlüğü’nün katılma talebi ise reddedildi. Dava, 16 Mart’a ertelendi.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu bulunan TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi olan Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

blank

YAKINLARI KATILDI
Davanın 6’ncı duruşmasının görülmesine mahkeme salonuna dönüştürülen Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde başlandı. Duruşmaya, kazada yakınlarını kaybedenler ve bazı yaralılar, yaklaşık bir kilometre mesafeden ellerinde ölenlerin fotoğrafları ile yürüyerek geldi. İzleyiciler, duruşma salonuna polisin oluşturduğu güvenlik koridorundan koronavirüs tedbirleri kapsamında ateşleri ölçülerek alındı. Maskeleri bulunmayanlara maske verildi. Salona giriş sırasında sık sık sosyal mesafe kurallarına uyulması yönünde uyarı yapıldı. Duruşma, bilirkişi olarak atanan Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım, Doç. Dr. Hüseyin Onur Tezcan, Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Kocabaş, Dr. Öğretim Üyesi İlker Üstoğlu, araştırma görevlileri Dr. Haluk Yılmaz, Dr. Mehmet Ufuk Turan ve Yüksek Mühendis Ahmet Şükrü Korman tarafından hazırlanan raporun okunmasıyla başladı.

blank

16 MART’A ERTELENDİ
Duruşmada dava dosyasına giren yeni bilirkişi raporu da gündeme alındı. Mahkemenin açıkladığı ara kararda, bilirkişi raporuna beyan için 15 günlük süre verilirken, TCDD Genel Müdürlüğü’nün katılma talebi ise reddedildi. Dava, 16 Mart 2021’e ertelendi. (Haber/Şaban KARDEŞ)
05 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP