DOLAR 13,52980.65%
EURO 15,34500%
ALTIN 789,960,50
BITCOIN 562040-1,23%
İstanbul

KAPALI

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

COVID-19’un Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Üzerindeki Etkisi

COVID-19’un Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Üzerindeki Etkisi

ABONE OL
Haziran 11, 2020 17:24
COVID-19’un Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Üzerindeki Etkisi
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

COVID-19’un Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Üzerindeki Etkisi
INTERPOL değerlendirmesi, dünyadaki kısa ve uzun vadeli etkileri özetliyor
LYON, Fransa – COVID-19 ve ülkelerin yayılmasını kontrol etmek için aldığı önlemler, göçmen kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı da dahil olmak üzere dünyanın her yerinde suçları etkiliyor.

Bazı önleyici tedbirler kısa vadede bazı cezai fırsatları etkili bir şekilde engellemiş olsa da, kaçakçılar ve insan tacirleri ile kurbanları bunları aşmanın yollarını aramış ve bulmuşlardır.

Göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti özellikle bölgeye göre büyük ölçüde değişen jeo-politik ve sosyo-ekonomik faktörlerden ve bu bölgelerdeki savunmasız toplulukları göç etmeye yönlendirme biçimlerinden etkilenmektedir.

COVID-19 salgını tüm dünyada bu faktörleri etkilemektedir ve devam edecektir. Ekonomik sonuçlar, insanların göç etme arzusunu ve kabiliyetini ve suçluların da artması beklenen yasadışı göçten kâr elde etmeleri için teşvik ve fırsatları önemli ölçüde etkileyecektir.

SAVUNMASIZ KURBANLAR
Yalnızca yasa uygulama amaçlı olan bir INTERPOL raporu, göçmen kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı üzerindeki kısa, orta ve uzun vadeli etkilere genel bir bakış sunmaktadır.

INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock, “COVID-19 salgını, savunmasız kişileri avlamak ve bu suçlardan kâr elde etmek için organize suç gruplarının belirlenmesini köreltmedi” dedi.
“İnsan tacirleri tarafından, umutsuz insanları hizmetlerini kullanmaya ikna etmek için yanlış bilgileri, ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle yolculuğu tamamlamada artan zorluklar nedeniyle daha yüksek kişisel ve finansal maliyetle görüyoruz.

INTERPOL Şefi, “Kolluk kuvvetlerinin, umutsuz erkekleri, kadınları ve çocukları potansiyel olarak insan köleliğinin kurbanı olmalarına karşı korumak için hayati çalışmalarımızı sürdürmek için uluslararası alanda işbirliği yapmaya ve iletişim kurmaya devam etmesi şart” dedi.

Örneğin, Mart sonunda, Malawi’den Mozambik’e geçerken, bir kamyonun arkasına yüklenen bir nakliye konteynerinin içinde, muhtemelen asfiksi nedeniyle 64 erkek göçmen ölü bulundu. Konteynerde de seyahat eden on dört göçmen kurtarıldı ve yerel bir hastanede tedavi edildi.

Mart ve Nisan aylarında uluslararası seyahatin neredeyse durması, hava yoluyla kaçakçılığın, özellikle kıtalararası kaçakçılığın tamamen durduğu anlamına geliyordu. Denizcilik sektöründeki kısıtlamaların, Akdeniz’i Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya geçenler gibi deniz yoluyla kaçakçılık yolları üzerinde de kısa vadeli bir etkisi olmuştur.

TEHLİKELİ KOŞULLAR
Bu ani düşüşlere rağmen, karada ve denizde göçmen kaçakçılığı tüm dünyada ve her zamankinden daha tehlikeli koşullarda devam ediyor. Kilit arazi geçiş yolları, örneğin Orta Amerika’yı Kuzey Amerika’ya ve Afrika Boynuzu Güney Afrika’ya bağlayanlar kaçakçılar kontrollerden kaçmak için sınır yönetimini izledikçe aktif kalmıştır.

Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı için en sık tercih edilen ülkeler olan Avrupa ve Kuzey Amerika da COVID-19 salgından en fazla etkilenen ülkeler arasındadır. Bilgi, bulaşıcılık riskine rağmen göçmenlerin bu destinasyonlara ulaşmaktan ya da ulaşmaya çalışmaktan vazgeçirilmediğini güçlü bir şekilde göstermektedir.

Genel olarak, sınır kapanmaları ve kilitlenmeler göçmenleri geçici olarak durdurmuş veya mahsur etmiş olsa da, bu aynı kısıtlayıcı tedbirler artan primler için artan riskleri almak isteyen kaçakçılar ve tacirlere de fırsatlar yaratmıştır.

Gizli yapısı nedeniyle, COVID-19 salgınının insan ticareti üzerindeki etkilerini kesin olarak değerlendirmek daha zordur. Pandemi ve bunu izleyen küresel ekonomik sonuçların yalnızca risk altındaki kişilerin havuzunu ve bunların orta vadede aldatma, sömürülme ve nihayetinde insan ticareti olasılığını artıracağı muhtemeldir.

AMERİKA VE KARAYİPLER
Orta Amerika’da, birkaç ülke düzensiz göçmenlerin tespitinde ciddi bir düşüş gördü. Bir ülke, Mart ayının son haftasında günde ortalama 150 düzensiz göçmen tespit etti. Güney ve Orta Amerika’da mahsur kalan göçmenlerin, kaçakçılığa karışan organize suç gruplarının göçmenlerin kuzeye gitme talebine cevap verdiği Guatemala gibi Orta Amerika ülkelerinde birleşmesi muhtemeldir.

 • Hedef ülkelerdeki sınır kapanmalarına rağmen, bölgedeki insan ticareti devam ediyor.
 • Kısıtlamalar kaldırıldığında kolluk kuvvetleri beklenen artışa hazır olmalıdır.

AFRİKA
Çoğu Afrika ülkesi, COVID-19’un yayılmasını önlemek için sınırlarında bazı seyahat kısıtlamaları uygulamıştır, ancak bunlar belirli bölgelerdeki kaçakçıları veya göçmenleri caydırmak için yeterli değildir. Afrika Boynuzu’ndan Güney Afrika’ya giden kara yolu, sınır kontrollerinin kaçmasının bazı durumlarda göçmenlerin hayatları üzerinde ölümcül bir yüke neden olduğu faaliyet belirtileri göstermeye devam ediyor.
Göçmenler hala Sahel bölgesindeki kaçakçılık merkezlerine geliyorlar ve sürmekte olan çatışmalar nedeniyle Libya’daki insani koşulların kötüleşmesiyle, Avrupa’ya göç etme girişimlerinin salgına rağmen devam edeceği neredeyse kesin. İstenilen hedeflere erişim giderek zorlaştığından, kaçakçılık ağları sözde hizmetleri için yeni giriş ve ücretlendirme ücretleri aramaya devam edecektir.

 • Alternatif ve potansiyel olarak daha tehlikeli olan deniz yolları araştırılmaya devam edilecektir.
 • Libya’da artan milis faaliyetleri kaçakçılık faaliyetlerinde artış görecek.
 • Hedef ülkelere girişte daha büyük zorluklara yanıt olarak beklenen kaçakçılık faaliyetlerine yönelik artan talep ve daha yüksek fiyatlar.

ASYA VE ORTADOĞU
Güney Asya’dan Afrika, Güney Amerika, Avrupa ve Orta Doğu Körfezi ülkelerine batıya giden rotalardan biri boyunca kaçak göçmen, öncelikle hava yolculuğuna güveniyor. Bu nedenle, bu rotalar büyük ölçüde kesintiye uğramıştır. Güneydoğu Asya bölgesinde, Bangladeş’ten Malezya’ya Rohingya mültecilerinin deniz yoluyla katıldığı göçmen kaçakçılığı olayları, Mart ayından Nisan 2020’ye kadar üç kat arttı. hizmetleri için.
Körfez Ülkelerindeki tahmini 23 milyon göçmen işçinin neredeyse tamamı COVID-19’un ekonomik etkilerinden orantısız olarak etkilenmesi muhtemel sektörlerde istihdam edilmektedir. Post-pandemi sonrası ekonomik kriz tam olarak yürürlüğe girdiğinden, Asya ve Ortadoğu’dan yeni bir düzensiz göç dalgasının orta vadede Avrupa’yı vuracağı düşünülmektedir.

 • Cezai ağlar için ilgili fırsatlarla göçmen işçiler üzerinde önemli etki.
 • Bölgedeki fırsatların azalması Avrupa’ya doğru daha büyük hareketler görebilir.

AVRUPA
Dünyanın diğer bölgelerine benzer şekilde, COVID-19’un yayılmasını önlemek için Avrupa genelinde uygulanan seyahat kısıtlamaları, kısa vadede hava, kara ve deniz yoluyla göç akışlarını etkilemiş ve büyük ölçüde bozmuştur. Tüm dış sınırları Avrupa’ya yasadışı olarak geçen göçmenlerin tespit sayısı Mart’tan Nisan 2020’ye kadar yüzde 85 azaldı.
Kaçakçılar artık İngiliz Kanalı gibi su sınırlarını aşmak için daha küçük tekneler kullanıyorlar ve göçmenler kara sınırlarını aşmak için kamyonların, yük araçlarının ve yük trenlerinin bölmelerinde tehlikeli bir şekilde gizleniyorlar.

Ağırlıklı olarak Batı Sahra’dan hareket eden göçmenler, istikrarsız gemilerde son derece tehlikeli Atlantik rotası boyunca İspanyol Kanarya Adaları’na gelmeye devam ettiler. Seyahat kısıtlamaları yürürlükte kaldıkça ve yetkililer bunları uygulamak için harekete geçtiğinde, özellikle Doğu ve Batı kara ve deniz yolları boyunca gelen düzensiz göçmenlerin sayısının düşük olması muhtemeldir.

 • Kısa vadede en aktif deniz yolları.
 • Kısıtlamalar kaldırılmaya başladıkça potansiyel dalgalanmalara karşı hazırlıklı olun.

İNSAN TİCARETİ
İster insan ticareti, ister cinsel istismar ya da işçi sömürüsü olsun, ‘normal’ zamanlarda tespit edilmesi zaten karmaşıktır. Yeni koronavirüs pandemisi insan kaçakçılığını ancak karanlığın ve mağdurlarının olası tespit ve yardımdan daha da derinlere itti.

 • Pandemi ile mücadele için uygulanan kısıtlamalar, çevrimiçi hizmetler de dahil olmak üzere cinsel hizmetler için yasal pazarları etkileyebilir
 • Salgının devam eden ekonomik sonuçları, daha fazla insanın mağdur olma riskini taşıyacaktır. INTERPOL
  11 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP