DOLAR 13,53540.08%
EURO 15,4654-0.06%
ALTIN 789,49-0,01
BITCOIN 582585-0,03%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

DİKEY BAHÇE PROJESİYLE İSTANBUL’UN 179 MİLYON LİRASINI ÇÖP YAPMIŞLAR

ABONE OL
Ekim 14, 2020 10:46
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP döneminde yapılan ‘dikey bahçelere’ 179 milyon TL harcanmış!

blank

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yerine ‘grafiti’ yapacağını duyurmasıyla başlayan ‘duvar bahçesi’ tartışmasına değindi. Ağırel, AKP döneminde yapılan dikey bahçeler için 2011-2020 yıllarında toplam 179 milyon lira harcandığını yazdı.

Ağırel, “AKP döneminde yapılan ‘Dikey Bahçelere’ ne kadar harcandığını araştırdım. Bu bahçelerin maliyeti metrekaresi 1280 TL. Toplam 44 Bin 283 Metrekare alan var. Toplam maliyeti 56 milyon 682 bin TL. Yıllık gideri ise 12 milyon TL. Toplam harcanan rakam ne kadar dersiniz?

2011-2020 imalat tutarı 56 milyon 682 bin TL. 2011-2020 bakım tutarı 123 milyon TL. Toplam rakam 179 milyon TL! 179 trilyon! Takdir kamuoyunun tabii ki.” ifadesini kullandı.

Ağırel, “Ancak bu maliyetler ile neler yapılır neler. Mutlaka daha estetik daha göze hoş gelen uygulamalar yapılacaktır ancak bu para sizin bizim paramız. Ormanlar katledilirken İBB’ye ‘yeşil alanlar yok ediliyor’ diye ses çıkaranların tepkilerini ciddiye almıyorum. Ancak samimi eleştirilerin dikkate alınacağından eminim. Bu bakım maliyetleri sürdürülebilir değil.” düşüncesini dile getirdi. (Murat Ağırel-Yeniçağ)

AYNI PARAYLA 400 BİN METREKARE YEŞİL ALAN YAPILIRDI
İBB: 45 bin metrekare dikey bahçe parasıyla 400 bin metrekare aktif yeşil alan yapılır
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2010’dan beri kentin karayollarının kenarında duran ‘dikey bahçe’lerden bazılarını kaldırmaya karar verdi. Duvar bahçe uygulamalarının çok ciddi bir maliyet gerektirdiğini belirten Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin, İstanbul’daki 45 bin metrekarelik yeşil duvar maliyetiyle 400 bin metrekare aktif yeşil alan yapılabildiğine dikkat çekti.

İstanbul genelindeki 45 bin metrekarelik yeşil duvar alanlarını tek tek incelediklerini, hangisine ne kadar bakım ve masraf yapılması gerektiğini tespit ettiklerini aktaran Seçkin, şöyle konuştu:

”Karayollarının kenarındaki dikey bahçe olarak adlandırdığımız bütün bu yeşil duvarların İstanbul’a yıllık 12 milyon liralık bir bakım masrafı olduğunu gördük. Bu 12 milyon liranın 4 milyonu bitki maliyetleri, 8 milyonu ise ilaçlama ve gübre maliyetinden oluşuyor.”

DUVARLAR SANATÇILAR TARAFINDAN BOYANIYOR
Yeşil duvar projesi savurganlığı hakkında şu bilgiler aktarıldı.
*Bu duvarlar dokunulamayan, insanlara uzaktan sadece görsel etki yapan duvarlardı.
*Bu nedenle, öncelikle sökülen veya arkasında sıkıntılar olduğu için sökülüp yeniden yapılması gereken duvarları kaldırmaya başladık. Bu sayede bakım maliyetlerimizde önemli ölçüde azalmaya başladı.
*Yeşil duvarlarda bitkiler çok az bir toprak içinde stres içerisinde büyüdükleri için devamlı değiştiriliyor.
*Sanatçılarımızla işbirliği içinde böyle duvarlarımızı görsel bir kaliteye ulaştırma çabası içindeyiz. Bunu da sponsorlar aracılığıyla yapıyoruz. Bakım maliyetlerinden kurtulduğumuz gibi İBB bütçesinden bu çalışmaya bir kaynak ayırmıyoruz” dedi.
*Yeşil duvarın arkasındaki karkas yakından bakarsanız tamamen çürümüş durumda. Bunlar demir profiller ve sulama sistemindeki sıkıntılar zarar veriyor.
*Öncelikle, arkasını tamamen yenileyeceğimiz alanlarda bu sanat çalışmasını başlattık. Tüm boya ve sanatçı maliyetlerini kendileri karşıladı. Bundan sonra da sponsorlar aracılığıyla benzer çalışmalar gerçekleştireceğiz.
14 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

İBB yeşil duvar projesindeki zararı açıklamıştı

http://ozgurifade.com.tr/imamoglu-istanbulda-bosa-harcanan-12-milyon-lira-icin-harekete-gecti/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP