DOLAR 13,56910.96%
EURO 15,37580.22%
ALTIN
BITCOIN 564738-0,67%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DÜNYA’DA İLK AŞI NASIL BULUNDU!

ABONE OL
Eylül 29, 2020 22:31
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Milyonlarca İnsanı Kurtaran Tesadüfi Bir Keşif’
Çiçek hastalığı milyonları öldürürdü. Ancak tesadüfi bir keşif ilk aşıya ve insan sağlığında bir dönüşüme yol açtı.
Çiçek hastalığı korkunç bir hastalıktı.
Aşı Tarihi web sitesinin editörü epidemiyolog René Najera, “Vücudunuz ağrır, yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve nefes almada zorluk yaşarsınız” diyor .

blank

Ama bu en kötüsü değildi.
Bunun da ötesinde, tüm vücudunuzda korkunç bir şekil bozucu kızarıklık (kafa derinizde, ayaklarınızda, boğazınızda ve hatta ciğerlerinizde irin dolu püstüller) olur ve birkaç gün içinde kurur ve başlarlar. düşüyor ”diyor Najera.

Küresel ticaretteki yükseliş ve imparatorlukların yayılmasıyla çiçek hastalığı, dünyanın dört bir yanındaki toplulukları mahvetti. Çiçek hastalığına yakalanmış yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin ve 10 bebekten sekizinin ölmesi beklenir. 18. yüzyılın başlarında, hastalığın sadece Avrupa’da her yıl yaklaşık 400.000 kişiyi öldürdüğü hesaplanıyor.

Limanlar özellikle savunmasızdı. ABD’nin Boston kentindeki 1721 çiçek hastalığı salgını , nüfusun% 8’ini yok etti . Ama yaşasanız bile, hastalığın kalıcı etkileri oldu, hayatta kalanların bir kısmını kör etti ve hepsinde kötü yara izleri kaldı.
Najera, “Kabuklar düştüğünde, sizi lekeli ve şekli bozulmuş olarak bırakırlardı – bazı insanlar yaralarla yaşamak yerine intihar etti” diyor.

Tedaviler işe yaramazdan tuhaf (ve ayrıca yararsız) arasında değişiyordu. Kavun yemekten kaçınarak insanları sıcak odalara veya bazen soğuk odalara yerleştirmeyi, hastaları kırmızı bir beze sarmayı ve – bir 17. yüzyıl doktoruna göre her 24 saatte bir hastaya “12 şişe küçük bira” vermeyi içeriyordu. Zehirlenme en azından acıyı hafifletmiş olabilir.

Bununla birlikte, tek bir gerçek tedavi vardı. Aşılama veya çeşitlilik olarak bilinen, çiçek hastalığından muzdarip birinden püyün alınması ve sağlıklı bir bireyin cildine kaşınmasını içeriyordu. Başka bir teknik, çiçek hastalığı kabuklarını burundan üflemekti.

blank

İlk olarak Afrika ve Asya’da 18. Yüzyılda Avrupa’ya getirilmeden önce ve Kuzey Amerika’da Onesimus adlı köleleştirilmiş bir adam tarafından uygulandı , aşılama genellikle hafif bir hastalık vakasıyla sonuçlandı. Ama her zaman değil. Bazı insanlar çiçek hastalığına yakalandı ve aşılananların tümü hastalığın taşıyıcıları oldu ve yanlışlıkla tanıştıkları kişilere aktarıldı. Daha iyi bir çözüme ihtiyaç vardı.

1700’lere gelindiğinde, İngiltere’nin kırsal kesiminde bir grup insanın çiçek hastalığına karşı bağışık olduğu nispeten iyi biliniyordu. Sütçü kadınlar bunun yerine inek çiçeği adı verilen ve çok az iz bırakan nispeten hafif bir sığır hastalığına yakalandı.

1774’te İngiltere’nin batısında bir çiçek hastalığı salgını sırasında, çiftçi Benjamin Jesty bir şeyler denemeye karar verdi. O sığır çiçeği lezyonlardan bazı irin çizik eşi ve oğullarının deriye bir ineğin memesinden üzerinde. Hiçbiri çiçek hastalığına yakalanmadı.

Ancak yıllar sonrasına kadar kimse Jesty’nin çalışmalarını bilmiyordu. Aşılamayı icat etmekle ve daha da önemlisi onu popülerleştirmekle tanınan adam, benzer gözlemler yaptı ve benzer sonuçlara vardı.

Edward Jenner, Gloucestershire’daki küçük Berkeley kasabasında çalışan bir taşra doktoruydu. Londra’da günün önde gelen cerrahlarından birinin yanında eğitim almıştı. Jenner’ın çiçek hastalığını iyileştirmeye olan ilgisinin, çocukluk çağı çiçek hastalığı aşılama deneyiminden etkilendiği düşünülüyor.

1796’da, çiftçilerden ve sütçü kızlardan bazı ikinci derece kanıtlar topladıktan sonra Jenner bir deney yapmaya karar verdi.
Jenner’ın bu deneyimden psikolojik olarak yaralandığı söyleniyor, motivasyonunun bir kısmı bunu ne kadar korkunç bulduğuydu ”diyor Dr. Jenner’s House Museum yöneticisi Owen Gower . “Bir alternatif bulmak istiyorum, daha güvenli bir şey, daha az korkutucu” diye düşünüyordu. “

1796’da, çiftçilerden ve sütçü kızlardan bazı ikinci derece kanıtlar topladıktan sonra, Jenner bir deney yapmaya karar verdi. Potansiyel olarak ölümcül bir deney. Bir çocukta.

Küçük bir sütçü kız olan Sarah Nelms’in elindeki sığır çiçeği lezyonlarından bir miktar irin aldı ve onu sekiz yaşındaki James Phipps’in derisine kaşıdı. Birkaç günlük hafif hastalıktan sonra James, Jenner’ın çocuğa çiçek hastalığı kabarcıklarından olan maddeyi aşılaması için yeterince iyileşti. James ne çiçek hastalığı geliştirdi ne de yakın temasa geçtiği kişilerden hiçbiri.

Deney işe yaramasına rağmen, bugünün standartlarına göre etik olarak sorunluydu.
Manchester Üniversitesi’nde immünoloji profesörü olan Sheila Cruickshank, “Bu gerçekten bir klinik araştırma değildi ve kimi aşıladıklarını seçmek sizi gerçekten rahatsız ediyor” diyor.

Jenner da keşfin altında yatan bilimi bilmiyordu. Çiçek hastalığının variola virüsünden kaynaklandığına dair hiçbir anlayış yoktu ve vücudun bağışıklık sisteminin işleyişi o zamanlar hala bir gizemdi.

Cruickshank, “Yaptıkları şeylerin çoğu bağışıklık yaratmaya, antikorlar yaratmaya, hafıza yaratmaya dayanıyordu ve buna dair hiçbir fikirleri yoktu” diyor. Akıllara durgunluk veriyor, biraz da korkutucu.

blank

Jenner aşısından para kazanmak istemedi, patentini almakla ilgilenmiyordu – Owen Gower
Yine de Jenner, çiçek hastalığı aşısının – Latince’de inek çiçeği, vaccinia için türetilen isim – ilacı dönüştürme ve hayat kurtarma potansiyeline sahip olduğunu fark etti. Ama aynı zamanda mümkün olduğu kadar çok insanı aşılayabilirse, hastalığı durduracağını da biliyordu.

Gower, “Jenner aşısından para kazanmaya çalışmadı, patentini almakla ilgilenmedi” diyor. “Sadece insanların bunu bilmesini ve paylaşmak istedi.”
Bahçesindeki rustik bir yazlık evi Vaccinia Tapınağı’na dönüştürdü ve Pazar günü yerel halkı kiliseden sonra aşı olmaya davet etti.

Gower, “Diğer doktorlara aşı materyalinin örneklerini sunduğunu ve insanların kendi yerel güvenilir sağlık uzmanları tarafından aşılanmaları için onları kendileri yapmaya teşvik ettiğini yazdı” diyor. “Bu, aşı savunuculuğu açısından şimdi gördüğümüz bir tema ve bir aşının kabul edilmesini sağlamak, doğru kişinin verdiği doğru mesajdır.”

Jenner bulgularını yayınladıktan sonra keşif haberleri Avrupa’ya yayıldı. Ve sonra, İspanya Kralı’nın dünya çapındaki desteği sayesinde.

Kral IV. Charles , ailesinin birkaç üyesini çiçek hastalığından dolayı kaybetmişti , diğerlerinde – kızı Maria Luisa da dahil – hastalıktan kurtulduktan sonra yaralı kaldı. Jenner’ın aşısını duyduğunda, onu İspanyol İmparatorluğu’nun en uzak noktalarına ulaştırmak için küresel bir keşif gezisine liderlik etmesi için bir doktor görevlendirdi. Adil olmak gerekirse, dünyanın bu bölgelerinin çoğu, Avrupalı ​​kolonistlerin çiçek hastalığını ilk etapta başlattıkları yerlerdi.

1803’te gemi Güney Amerika’ya doğru yola çıktı. Gemide aşı taşıyıcısı olarak görev yapacak 22 yetim vardı.
Najera, “Kitlesel aşı üretmenin bir yolu yok, bu yüzden bunu bir çocuğa veriyorlar” diye açıklıyor. “Çocuk lezyonu geliştirecek, sonra onu birkaç gün sonra çocuklarından alacak, bir sonraki çocuğa verecek ve bu şekilde devam edecek.”

blank

Çocuklara yolculukta yetimhane müdürü Isabel de Zendala y Gomez tarafından bakıldı ve bu görev için kendi oğlunu da beraberinde getirdi.

Jenner bunların hepsini neyle uğraştığını bilmeden yaptı – René Najera
Güçleri bölen keşif, Karayipler, Güney ve Orta Amerika’dan geçti ve sonunda Filipinler’e ulaşmak için Pasifik’i geçti. Keşfedilmesinden sonraki 20 yıl içinde, Jenner’ın aşısı zaten milyonlarca hayatı kurtarıyordu. Kısa süre sonra çiçek aşısı dünya çapında yaygın bir uygulama haline geldi. 1979’da tamamen ortadan kaldırıldı.

Najera, “Şahsen bu bana Covid-19 aşısı için umut veriyor” diyor. “Artık virüsler ve bağışıklık sistemi hakkında 200 yıllık bilgiye sahibiz, ancak Jenner tüm bunları ne ile uğraştığını bilmeden yaptı.”
Gower, “Jenner yukarıda benim en iyi bilimsel kahramanlarımdan biri” diyor. “Kararlılığı ve yeniliği dünyayı değiştirdi ve milyonlarca hayatı kurtardı ve hayat kurtarmaya devam ediyor.” (Richard Hollingham – BBC Future)
30 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP