DOLAR 13,59220.04%
EURO 15,48970.04%
ALTIN 789,33-0,03
BITCOIN 5841930,18%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emekliler İsyanda, Artık Yeter Diyor!

Emekliler İsyanda, Artık Yeter Diyor!

ABONE OL
Şubat 28, 2021 18:40
Emekliler İsyanda, Artık Yeter Diyor!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm Emekliler Sendikası Maltepe Şubesi tarafından bugün Maltepe merkezinde bildiri dağıtımı gerçekleştirildi. Emeklilerin yaşadığı sorunları anlatan ve emeklilerin talepleri ile seçime dair görüşlerini içeren bildiri dağıtımına emeklilerle birlikte tüm yurttaşların büyük ilgi gösterdiği görüldü.
Bildirinin tam metni:

EMEKLİLER İNSANCA VE ONURLU BİR YAŞAM İSTİYOR!
Ömrünün neredeyse yarısını çalışarak geçiren biz milyonlarca emekli, yaşamımızın ikinci baharında bile çalışmak zorunda bırakılıyoruz.

Açlık sınırının 1.698 TL, yoksulluk sınırının 5.872 TL olduğu günümüzde, emeklilerin tamamı yoksulluk sınırının altında, %75’i ise açlık sınırının altında maaş almaktadır.

Avrupa ülkelerinin emekli yurttaşları emekli aylıkları ile dünya turuna çıkarken, Türkiye’de ise Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı kullanarak günlük yaşamlarını sürdürmek zorunda bırakılan biz emeklilerin %60’ı bankalara borçlu durumda olup, %25’i ise borçlarını ödeyemediğinden icralık duruma gelmiştir.

Çalıştığımız yıllar boyunca Gelir Vergisi, Damga Vergisi, Emeklilik Keseneği ve Sağlık Sigortası Primi olarak her ay maaşlarımızdan yapılan kesintiler yetmezmiş gibi, emekli maaşlarımızdan da her ay Muayene Katılım Payı, Reçete Bedeli, İlaç Katılım Bedeli ve İlaç Fiyat Farkı gibi isimler altında kesinti yapılmaya devam edilmektedir.

ARTIK YETER! EMEKLİLER İSYANDA, BIÇAK KEMİKTE!
Hepimizin her gün yaşadığı ve çok iyi bildiği gibi biz emeklilerin sorunları artık dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Deyim yerindeyse bıçak kemiği delip geçmektedir.

Bu yüzden artık yeter diyoruz! 16 yıl boyunca ülkeyi dilediği gibi yöneten, OHAL sayesinde işçilerin grev yapmalarını yasaklamakla övünen işveren dostu siyasi iktidarın işçi, emekçi ve emekli düşmanı ekonomik politikaları sonucunda yoksulluğa ve sefalete mahkûm edilen emekliler olarak bizlere dayatılan yaşam şartlarını reddediyoruz ve isyan ediyoruz!

TALEPLERİMİZ:
– Emeklilerin insanca ve onurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için, tüm emekli aylıkları açlık ve yoksulluk sınırı dikkate alınarak günün şartlarına göre yeniden düzenlensin.

– İşçi, Memur ve Bağ-Kur emekli aylıkları arasındaki eşitsizlik giderilsin.

– Tüm emeklilere yılda dört defa bir maaş tutarında ikramiye ödensin.

– Sağlık hizmetlerinde uygulanan tüm kesintiler kaldırılsın.

– Toplu taşıma araçlarında ülkenin her yerinde emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım hakkı sağlansın.

– Anayasanın 51. Maddesinde tanımlanan Sendika Kurma Hakkı Çalışanlarla birlikte Emeklileri de kapsayacak şekilde değiştirilerek, Toplu Sözleşme Hakkı ile birlikte Anayasal güvence altına alınsın.

– OHAL ve KHK’lar kaldırılsın.

– Emeklilerin ücretsiz olarak yararlanacağı Sosyal Tesisler Yerel Yönetimlerce karşılansın.

– Emekli Bakım ve Sağlık Evleri ihtiyacı olan her emekli için Yerel Yönetimlerce karşılansın.

EMEKLİLER SEÇİMDE KİME OY VERMELİDİR?
Sendikaların örgütlenme, toplu sözleşme ve grev haklarını özgürce kullanabilmeleri için ülkede demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işletilmesi vazgeçilemez bir durumdur.

Bu nedenle, baskın seçim kararıyla biz emeklilerle birlikte tüm halka dayatılan tek adam yönetimine dayalı Başkanlık Sistemini kesinlikle reddetmeliyiz.

Daha henüz Başkanlık sistemine geçilmediği halde iki yılı aşan OHAL düzeninde sendikal alanda getirilen grev yasaklarını ve baskı rejimini unutmayalım. Oy verirken hatırlayalım!

Sendikamızın kurulduğu günden beri en başta gelen taleplerimizden biri olan, “tüm emeklilere yılda iki maaş tutarında ikramiye ödenmesi” talebimize karşılık “Veremeyiz, kaynak yok” diyerek, iktidarı kaybetme korkusu ile adeta rüşvet verircesine 1.000 TL ikramiye ödemek zorunda kalanları unutmayalım. Oy verirken hatırlayalım!

Emeklilerle ve asgari ücretlilerle alay edercesine, “En yüksek emekli maaşı Türkiye’de” ve “800 lira asgari ücret büyük para. Geçinilmez diye bir şey yok. Geçinirsiniz” diyenleri unutmayalım. Oy verirken hatırlayalım!

Seçim beyannamelerinde demokratik parlamenter sistemi esas alarak Tek Adam Rejimini reddeden ve yukarıda sıraladığımız ekonomik ve demokratik taleplerimizi kabul eden adayların ve siyasi partilerin de var olduğunu unutmayalım. Oy verirken hatırlayalım!

FABRİKALARDA BİZ, TARLALARDA BİZİZ, BİZİZ HAYATI YARATAN!
Tüm emeklileri, insanlık onuruna yakışan sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam için, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği için, Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli Sen) çatısı altında örgütlenmeye davet ediyoruz.

Birlikte güçlüyüz! Birlikte başarabiliriz! Tüm Emekliler Sendikası’na üye ol!

Sen de katıl, hayatımızı ve geleceğimizi değiştirelim!

Tüm Emekliler Sendikası
Maltepe Şubesi
Haber ve fotoğraflar: Selim Dikel, 20 Haziran 2018

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP